Сьогодні ми зіштовхуємося з тим, що програми педагогічних вишів не передбачають предметів, де б надавали знання майбутнім вчителям про те, як навчати написання есе учнів. Та таких, які б були підкріплені практичними навичками та могли стати в пригоді й під час написання творів на ЗНО / НМТ, так і під час вивчення історії чи, навіть, природничих наук. Ідеться про конкретні методики та інструменти з написання різних видів есе.
Тому ГО “Смарт освіта” у 2021 році запустила “Національний проєкт: пишемо есе”.
Про проєкт. Ми відібрали 24 учасники, серед яких учителі-методисти, викладачі педагогічних вишів, викладачі ІППО, які спочатку пройшли навчання в українських тренерів, а далі продовжили з американськими. Та в результаті кожен запропонує методику навчання різних видів есеїв для вчителів різних дисциплін, тематику для написання таких есеїв та нададуть критерії оцінювання есе. Та амбасадори нашого проєкту (представники ГО, ексміністерки освіти і науки) підтримуватимуть проєкт у публічній площині: просуватимуть подальші зміни на рівні стандартів та навчальних програм.
Мета: розробити навчальні програми з розвитку навичок письма та зокрема есеїв для педагогічних вишів-учасників проєкту, навчальні програми для підвищення кваліфікації вчителів-практиків на базі ІППО (для ІППО-учасників проєкту); розробити модифікації до наявних уроків української мови та літератури та розпочати їх впроваджувати у школі (для вчителів-учасників проєкту); підготувати навчальні матеріали для вчителів щодо того, як навчати писати різні види есеїв у школі (і викласти їх у відкритий доступ на сайті НУШ); на наступному етапі проєкту уже підготовлені національні тренери будуть ділитися досвідом з колегами та навчати вчителів писати й навчати цього учнів.
Українські тренери:
- Ольга Брюховецька (викладачка академічного письма в НаУКМА),
- Марія Титаренко (викладачка кафедри журналістики УКУ (спеціалізація – написання есеїв),
- Ігор Хворостяний (педагог і практик),
- Таня Стус (письменниця та методистка лабораторії дитячого читання МАН)
Американські тренери:
- Том Фокс
- Джо Гарріс та ін.
Партнер:
- Grammarly
- National Writing Project.
Термін: з 2021 року.
Медіа про проєкт
- “Детектор медіа”: https://cs.detector.media/community/texts/184646/2021-11-10-startuvav-natsionalnyy-proiekt-pyshemo-ese-gromadskoi-organizatsii-smart-osvita/
- “НУШ”: https://nus.org.ua/news/go-smart-osvita-zapustyla-proyekt-dlya-pokrashhennya-vykladannya-pysma-v-shkolah/
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника: https://projects.pnu.edu.ua/%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%94%D0%BA%D1%82-%D0%BF%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BC%D0%BE-%D0%B5%D1%81%D0%B5/
- “Укрінформ”: https://www.ukrinform.ua/rubric-yakisne-zhyttia/3346740-v-ukraini-startuvav-proekt-pisemo-ese.html
- “24 освіта”: https://24tv.ua/education/ukrayini-rozpochali-proyekt-pishemo-ese-shhob-ukrayina-novini_n1786900
- Донбаський державний педагогічний університет: http://www.ddpu.edu.ua/index.php/uchast-u-mizhnarodnykh-proiektakh/pro
- “Власна справа”: https://vlasnasprava.ua/ho-smart-osvita-rozpochala-natsionalnyj-proiekt-pyshemo-ese/