ГО «Смарт освіта» – неприбуткова освітня громадська організація, зареєстрована в липні 2016 року. Ми займаємось розвитком та вдосконаленням системи шкільної освіти в Україні, зокрема реформою «Нова українська школа».
Наша історія розпочалась ще у 2012 році з ініціативи «Батьківський контроль». Тоді журналістки Іванна Коберник, Зоя Звиняцьківська, Оксана Макаренко та Галина Титиш звернули увагу на низьку якість підручників для школярів і спробували розв’язувати цю проблему тими засобами, які були для них доступні – публічними обговореннями, резонансними текстами та сюжетами у ЗМІ. Згодом була заснована наша громадська організація.
Формування нових суспільних норм та цінностей
Наша місія – формувати нові суспільні норми та цінності, зокрема в галузі освіти, для якісної трансформації України у суспільство з європейськими цінностями. Ми працюємо для гуманізації та осучаснення української освіти.
Наші цінності: партнерство, інноваційність, проактивність, різноманітність та відкритість до змін.
На нашому лого – молекула дофаміну. Того самого, без якого неможливе відчуття радості, щастя і драйву. А ще – саме дофамін забезпечує мотивацію до навчання, допомагає у виборі та досягненні цілей. Ми щодня працюємо аби діти та освітяни володіли силою відкритості до нового досвіду, який здатний змінити світ. Адже пізнання та освіта – ключ до щастя мільйонів людей.
Протягом останніх 8 років ми втілили у життя десятки великих освітніх проєктів.
Навчали вчителів працювати з дітьми з особливими освітніми потребами, проводили тренінги стійкості та психологічної компетенції, розробляли методичні матеріали з дистанційного навчання, які отримали гриф Міністерства освіти України. Розробили Меморандум співпраці учасників освітнього процесу, уроки доброчесності, курс «Комунікації для освітніх управлінців», онлайн курс з домедичної допомоги, колошкільне дитинознавство зі Світланою Ройз, ресурсну скриню для педагогів, посібник для шкіл про організацію дистанційного навчання, Уроки COVID-19 і багато іншого.
Також запустили одне з найбільших освітніх медіа в країні – сайт НУШ.
З початку повномасштабної війни ми допомагаємо українським школярам, батькам та вчителям залишатись активними учасникам освітнього процесу. Разом із партнерами реалізовуємо проєкти з навчання та психологічної допомоги українським дітям та освітянам. Напрямки нашої роботи:
1. Комунікація та адвокація освітньої реформи
У середині 2017 року запрацював сайт «Нової української школи» (600 тис. унікальних відвідувачів сайту щомісяця). У 2024 році сайт НУШ потрапив на мапу рекомендованих медіа від Інституту масової інформації та «Детектор медіа». Ми також створили унікальну присутність у соціальних мережах. Наша сторінка у Facebook має понад 140 тисяч підписників, яка має річне охоплення понад 8,3 млн користувачів. У нашій групі для вчителів у Viber понад 35 тисяч учасників.
2. Навчання та підтримка учнів
- «Залишаємось з Україною» – безоплатні онлайн-заняття для школярів, які тимчасово перебувають за кордоном, з українськими вчителями для опанування українознавчого компонента: програми з української мови, літератури та історії України.
- «Тепер я знаю» – безоплатний 5-тижневий онлайн-курс з української мови та математики для школярів. Проєкт орієнтований, насамперед, на дітей, які не мали змоги повноцінно опанувати шкільну програму і мають труднощі з предметом.
- «Школа без стін» – офлайн-навчання, у якому взяло участь 154 дитини, які постраждали від війни та не могли продовжити навчання в рідних школах, тому закінчили навчальний 2021-2022 рік в малих групах за спеціальною програмою з поглибленим вивченням англійської мови.
- «Україна розмовляє англійською» – регулярні онлайн-заняття для українських дітей з англомовними вчителями з усього світу. На уроках діти спілкуються англійською мовою на найрізноманітніші теми.
- «Вчися вухами» – аудіоуроки з української мови, літератури, громадянської освіти, історії України та всесвітньої історії, історії Криму та позапрограмних предметів для учнів 6–11 класів, нині це більше ніж 600 уроків у формі аудіо. Вони тривають по 20 хвилин та розраховані на аудіалів, дітей, які перебувають за кордоном, та хочуть наздогнати українську навчальну програму, тих, хто погано бачить, проте має гарно розвинений слух.
- Сеанси психологічної допомоги для дітей в Івано-Франківську – невелика група місцевих і внутрішньо переміщених дітей, з якими займається психолог Ірина Демків.
- Онлайн-курс «Основи кібербезпеки для школярів» навчає як відрізняти правду від фейків, розповідає про безпечне спілкування в Інтернеті, навчає, як вберегти свої дані від шахраїв.
- «ФранКоло» – безплатні гуртки та заняття для дітей віком 4–16 років у Івано-Франківську.
- «ВінОк» – безкоштовні творчі та спортивні гуртки у Вінниці.
- Мистецький клуб у Львові – безоплатні гуртки та офлайн-заняття для дітей-переселенців на 4-х різних локаціях.
- Мистецький клуб у Кракові – простір, де проводяться безплатні творчі заняття для українських дітей віком від 6 до 14 років, які були змушені через війну покинути Україну.
- Speaking club з Оленою Рижковою – безплатний англійський розмовний клуб для дітей 12-17 років.
- «Скриня в укриття» – авторська розробка команди «Смарт освіти» та психологині Світлани Ройз. Це набір речей, необхідний дітям різного віку під час перебування в укритті: антистресові іграшки та настільні ігри, розмальовки, добірка книг, теплі пледи та каремати-пазли, ліхтарики тощо. Вміст однієї Скрині розрахований на понад 100 дітей.
3. Психологічна стійкість
- Практикуми стійкості та відновлення зі Світланою Ройз – це 15-хвилинні онлайн-зустрічі, що складаються з психологічних практик, які допоможуть краще справлятися з негативом й бути опорою для дітей. Ці вправи також можна робити з дітьми – це підтримуватиме їх і допоможе лишатися в тіснішому контакті з вами й із собою.
- Програма «Діти і війна. Техніки зцілення» полягала у формуванні у вчителів знань про психологічну травму, посттравматичні симптоми, навичок і вмінь надання першої психологічної допомоги дітям.
- Авторські дводенні тренінги з психологічної допомоги для вчителів Наталії Подоляк, які сприяють формуванню знань в освітян про психологічну травматологію у дорослих і дітей, надають техніки для зменшення емоційної напруги.
- Тренінги EMDR – тижнева програма для вчителів з удосконалення навичок психологічної самодопомоги. Передбачає також групові сесії щодо опрацювання особистого травматичного досвіду за протоколом EMDR.
- Проєкт «СПАРК Резілієнс» — це програма з 10 занять для підлітків, віком 10-13 років. В основі курсу — науково-доказові методи (когнітивно-поведінкова терапія, позитивна психологія, психологія майндфулнес).
- Проєкт з дослідження психоемоційного стану освітян і їхньої готовності до психосоціальної підтримки учнів та їхніх батьків, а також розробка й адаптація унікальної навчальної програми «Психосоціальна підтримка освітян». Проєкт передбачав навчальну та дослідницьку складову.
4. Навчання та підтримка вчителів
- Подкаст «Дофамін для освіти» – говоримо із провідними фахівцями про тренди та зміни в освіті, а також: як допомогти дітям зрозуміти свої цілі, як їх досягати та як знайти мотивацію вчитися. Подкаст для батьків та вчителів, а також для всіх, кому цікава тема освіти, створений за підтримки Фонду Фрідріха Науманна «За свободу».
- «Національний проєкт: пишемо есе» – це масштабний проєкт, який має на меті змінити підходи до навчання письма в українських школах. Він відбувається у декілька етапів:
- підготовка тренерів на національному рівні;
- підготовка на міжнародному рівні з експертами з National Writing Project (USA);
- розробка підготовленими тренерами навчальних програм для підготовки та підвищення кваліфікації українських вчителів.
- створення ресурсу із усіма зібраними методиками й інструментами навчання навичок письма
- пілотування методик та інструментів у школах
5. Батькам
- «Путівник школою» — це проєкт, створений спільно з громадським об’єднанням «БАТЬКИ SOS”. Він містить посібник і листівки із відповідями на поширені запитання щодо школи
- «Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир» —проєкт, створений аби допомогти дітям та підліткам впоратися із переживаннями війни, адже важливо не лише говорити з ними про ці події, а й читати спеціальну літературу. У 2019 та 2021 рр. було створено перших два тематичних посібники для батьків та освітян, у листопаді 2023 р. вийшов третій посібник.
Наші партнери
«Смарт освіта» має чудовий досвід партнерства з міжнародними донорами, зокрема такі проєкти:
- Проведення безкоштовних навчально-розважальних онлайн-уроків для дітей. Понад 46 тисяч дітей-учасників, проведено 525 відкритих уроків, залучено 340 вчителів-волонтерів, класи підготовки до випускних іспитів із ~660 дітьми, які навчаються безкоштовно (2022, Дитячий Фонд Німеччини);
- Розвиток психологічної стійкості освітянок та школярів, переселених із постраждалих від війни територій (2022, Фонд ООН у галузі народонаселення);
- Інституційна грантова підтримка (Пакт/USAID, 2021-2022);
- Ведення спеціальної інклюзивної рубрики на сайті «Нова українська школа» (2018-2022, Міжнародний фонд «Відродження»);
- Розробка онлайн-курсу по роботі з дітьми з особливими освітніми потребами для вчителів початкової школи (2018-2019, Pact inc);
- Швидка психологічна допомога та програми підвищення кваліфікації освітян (2022, Міжнародний фонд «Відродження»);
- Розробка онлайн-курсу та посібника з ефективних комунікацій для освітніх менеджерів (2019-2020, Фонд Фрідріха Науманна за Свободу);
- Українознавчий компонент для дітей, які тимчасово перебувають за кордоном через російську агресію: українська мова, література та історія України в проєкті «Залишаємося з Україною» (2022, з партнерами Educo, Theirworld, Global Business Coalition for Education);
- Розробка навчальних програм з розвитку навичок письма та зокрема есе для педагогічних університетів-учасників проєкту, навчальні програми для підвищення кваліфікації вчителів-практиків на базі ІППО: «Національний проєкт: пишемо есе» (2021, Grammarly);
- Розробка онлайн-уроків доброчесності для 3-4 класів (2020-2021, Дитячий фонд Німеччини).
- Створення унікального проєкту аудіоуроків «Вчися вухами» для школярів 6-11 класів (2022-2024, Educo, Childfund, Pact/USAID)
- У партнерстві з міжнародною організацією Americares та за підтримки МОН розпочала проєкт з дослідження психоемоційного стану освітян та їхньої готовності до психосоціальної підтримки учнів та їхніх батьків (2023-2024, Americares)
- Пілотування інструментів навчання креативного письма (2024, Міжнародний фонд «Відродження»);