ГО «Смарт освіта» – неприбуткова освітня громадська організація, зареєстрована в липні 2016 року. Ми займаємось розвитком та вдосконаленням системи шкільної освіти в Україні, зокрема реформою «Нова українська школа».
Наша історія розпочалась ще у 2012 році з ініціативи «Батьківський контроль». Тоді журналістки Іванна Коберник, Зоя Звиняцьківська, Оксана Макаренко та Галина Титиш звернули увагу на низьку якість підручників для школярів і спробували вирішити цю проблему тими засобами, які були для них доступні – публічними обговореннями, резонансними текстами та сюжетами у ЗМІ. Згодом була заснована наша громадська організація.
Формування нових суспільних норм та цінностей
Наша місія — формування нових суспільних норм та цінностей у дітей через впровадження шкільних реформ та модернізацію освіти, едукацію вчителів та надання їм сучасних методик та інструментів викладання.
Навколо цілей ми формуємо ком’юніті з людей, які хочуть змінювати освітню сферу. З одного боку, це команда нашої ГО “Смарт освіта”, з іншого — освітяни та, звісно, батьки, які мають бути активними учасниками освітнього процесу. І тільки через досвід співтворення ми досягнемо бажаного результату.
Так, ми маємо власне медіа про реформу: «Нова українська школа» та безліч проєктів із партнерами для дітей, батьків та освітян.
Наші цінності: партнерство, інноваційність, проактивність, різноманітність та відкритість до змін.
На нашому лого – молекула дофаміну. Того самого, без якого неможливе відчуття радості, щастя і драйву. А ще – саме дофамін забезпечує мотивацію до навчання, допомагає у виборі та досягненні цілей. Ми щодня працюємо аби діти та освітяни володіли силою відкритості до нового досвіду, який здатний змінити світ. Адже пізнання та освіта – ключ до щастя мільйонів людей.
Протягом останніх 6 років ми втілили у житття десятки великих освітніх проєктів.
Навчали вчителів працювати з дітьми з особливими освітніми потребами, проводили тренінги стійкості та психологічної компетенції, розробляли методичні матеріали з дистанційного навчання, які отримали гриф Міністерства освіти України. Розробили Розробили Меморандум співпраці учасників освітнього процесу, уроки доброчесності, курс «Комунікайції для освітніх управлінців», онлайн курс з домедичної допомоги, колошкільне дитинознавство зі Світланою Ройз, ресурсну скриню для педагогів, посібник для шкіл про організацію дистанційного навчання, Уроки COVID-19 і багато іншого.
Також запустили одне з найбільших освітніх медіа в країні – сайт НУШ.
З початку повномасштабної війни ми допомагаємо українським школярам, батькам та вчителям залишатись активними учасникам освітнього процесу. Разом із партнерами реалізовуємо проєкти з навчання та психологічної допомоги українським дітям та освітянам. Серед них:
1. Комунікація та адвокація освітньої реформи
У середині 2017 року запрацював сайт «Нової української школи» (понад 750 тис. унікальних відвідувачів сайту щомісяця). Ми також створили унікальну присутність у соціальних мережах. У нашій паблік-групі у Facebook понад 110 тисяч підписників Нової української школи. Його середньомісячне охоплення становить близько 250 тисяч користувачів. У нашій групі для вчителів у Viber майже 37 тисяч учасників і 7 тисяч підписників на Telegram-каналі «Пізнавальних онлайн-зустрічей».
2. Навчання та підтримка учнів
- «Залишаємось з Україною» – безоплатні онлайн-заняття для школярів, які тимчасово перебувають за кордоном, з українськими вчителями для опанування українознавчого компонента – програми з української мови, літератури та історії України.
- Кетч-ап класи – уроки з основних предметів для школярів, які проходили онлайн та офлайн у Львові. Проєкт допоміг дітям надолужити освітній матеріал, який вони пропустили через війну.
- «Школа без стін» – офлайн-навчання, у якому взяло участь 154 дитини, які постраждали від війни та не могли продовжити навчання в рідних школах, тому закінчили навчальний 2021-2022 рік в малих групах за спеціальною програмою з поглибленим вивченням англійської мови.
- Англомовні пізнавальні онлайн-зустрічі – регулярні онлайн-заняття для українських дітей з англомовними вчителями з усього світу. На уроках діти спілкуються англійською мовою на найрізноманітніші теми.
3. Психологічна стійкість
- Практикуми стійкості та відновлення зі Світланою Ройз – це 15-хвилинні онлайн-зустрічі, що складаються з психологічних практик, які допоможуть краще справлятися з негативом й бути опорою для дітей. Ці вправи також можна робити з дітьми – це підтримуватиме їх і допоможе лишатися в тіснішому контакті з вами й із собою.
- Програма «Діти і війна. Техніки зцілення» полягала у формуванні у вчителів знань про психологічну травму, посттравматичні симптоми, навичок і вмінь надання першої психологічної допомоги дітям.
- Авторські дводенні тренінги з психологічної допомоги для вчителів Наталії Подоляк, які сприяють формуванню знань у освітян про психологічну травматологію у дорослих і дітей, надають техніки для зменшення емоційної напруги.
- Тренінги EMDR – тижнева програма для вчителів з удосконалення навичок психологічної самодопомоги. Передбачає також групові сесії щодо опрацювання особистого травматичного досвіду за протоколом EMDR.
- Сеанси психологічної допомоги для дітей в Івано-Франківську – невелика група місцевих і внутрішньо переміщених дітей, з якими займається психолог Ірина Демків.
- Онлайн-курс «Основи кібербезпеки для школярів» навчає як відрізняти правду від фейків, розповідає про безпечне спілкування в Інтернеті, навчає, як вберегти свої дані від шахраїв.
- «ФранКоло» – безплатні гуртки та заняття для дітей віком 4–16 років у Івано-Франківську.
- «ВінОк» – безкоштовні творчі та спортивні гуртки у Вінниці.
- Мистецький клуб у Львові – безоплатні гуртки та офлайн-заняття для дітей-переселенців на 4-х різних локаціях.
- Мистецький клуб у Кракові – простір, де проводяться безплатні творчі заняття для українських дітей віком від 6 до 14 років, які були змушені через війну покинути Україну.
- Speaking club з Оленою Рижковою – безплатний англійський розмовний клуб для дітей 12-17 років.
4. Навчання та підтримка вчителів
- Подкаст «Дофамін для освіти» – говоримо із провідними фахівцями про тренди та зміни в освіті, а також: як допомогти дітям зрозуміти свої цілі, як їх досягати та як знайти мотивацію вчитися. Подкаст для батьків та вчителів, а також для всіх, кому цікава тема освіти, створений за підтримки Фонду Фрідріха Науманна «За свободу».
- «Національний проєкт: пишемо есе» – це масштабний проект, який має на меті змінити підходи до навчання письма в українських школах. Він відбувається у три етапи:
- підготовка тренерів на національному рівні;
- підготовка на міжнародному рівні з експертами з National Writing Project (USA);
- розроблення підготовленими тренерами навчальних програм для підготовки і підвищення кваліфікації українських вчителів.
5. Батькам
- «Путівник школою» — це проєкт, створений спільно з громадським об’єднанням «БАТЬКИ SOS”. Він містить посібник і листівки із відповідями на поширені запитання щодо школи
- «Живі письменники. Батькам» — це посібник, що розповідає про нові видання для дітей за період від квітня 2020 до жовтня 2021 року та надає інструменти для вдумливого й інтерактивного читання представлених книжок. Одна з головних новацій посібника 2021 — окремий розділ літератури для підлітків, а також, традиційно, — і для молодших школярів.
Наші партнери
«Смарт Освіта» має чудовий досвід партнерства з міжнародними донорами, зокрема такі проекти:
- Проведення безкоштовних навчально-розважальних онлайн-уроків для дітей. Понад 46 тисяч дітей-учасників, проведено 525 відкритих уроки, залучено 340 вчителів-волонтерів, класи підготовки до випускних іспитів із ~660 дітьми, які навчаються безкоштовно (2022, Дитячий Фонд Німеччини);
- Розвиток психологічної стійкості освітянок та школярів, переселених із постраждалих від війни територій (2022, Фонд ООН у галузі народонаселення);
- Інституційна грантова підтримка (Пакт/USAID, 2021-2022);
- Ведення спеціальної інклюзивної рубрики на сайті «Нова українська школа» (2018-2022, Міжнародний фонд «Відродження»);
- Розробка онлайн-курсу по роботі з дітьми з особливими освітніми потребами для вчителів початкової школи (2018-2019, Pact inc);
- Швидка психологічна допомога та програми підвищення кваліфікації освітян (2022, Міжнародний фонд «Відродження»);
- Розробка онлайн-курсу та посібника з ефективних комунікацій для освітніх менеджерів" (2019-2020, Фонд Фрідріха Науманна за Свободу);
- Українознавчий компонент для дітей, які тимчасово перебувають за кордоном через російську агресію: українська мова, література та історія України в проєкті «Залишаємося з Україною» (2022, з партнерами Educo, Theirworld, Global Business Coalition for Education);
- Розробка навчальних програм з розвитку навичок письма та зокрема есе для педагогічних університетів-учасників проєкту, навчальні програми для підвищення кваліфікації вчителів-практиків на базі ІППО: «Національний проект: Написання есе» (2021, Grammarly) ;
- Розробка онлайн-уроків доброчесності для 3-4 класів (2020-2021, Дитячий фонд Німеччини).