З 2014 року сімейна та дитяча психологиня, психотерапевтка Наталія Подоляк відвідує прифронтові населені пункти та навчає колег-психологів, як надавати допомогу дітям в умовах війни. Цей досвід став основою для написання теоретичної частини тренінгів, які ГО “Смарт освіта” за підтримки МФ “Відродження” та GlobalGiving організовує в межах програми підвищення кваліфікації з розвитку психологічної компетентності вчительства “Швидка психологічна допомога онлайн для учасників освітнього процесу”.
Тренінг сприяє формуванню в освітян знань про психологічну травматологію, а також надає конкретні техніки й методики для зменшення стресу й емоційної напруги. Програма передбачає теоретичний та практичний блоки для різних груп освітян. Отримані знання вчителі можуть застосувати у роботі з учнями.
Розробниці програми:
- Наталія Подоляк – сімейно-дитяча психотерапевтка (напрямки роботи: КПТ, EMDR, ССТ). Тренерка програми “Діти і війна. Техніки зцілення”.
- Оксана Макаренко – співзасновниця ГО “Смарт освіта”, співавторка концепції НУШ.
Тренінги відбуваються за протоколом “Діти і війна”
Під час тренінгів освітяни вчаться визначати психотравму та розрізняти її види, знаходити перші кроки до стабілізації дитини, що пережила травмуючі події, а також визначають “лікувальні” та “заборонені” фрази.
“Діти прагнуть розуміти, що відбувається навколо. Для них також важливо бути почутими. Тому дорослим варто слухати їх та шукати відповіді на питання спільно, але доступною для малечі мовою. Чим менші діти, тим менше потрібно деталей. Попри це, конкретика та реальні приклади теж мають бути в розмові. Варто бути чесними, тому можна розповісти про те, що зараз у нашій країні йде війна, хто з ким воює, що ця війна почалася раніше, але з 24 лютого 2022 загарбники здійснили повномасштабне вторгнення і пішли в наступ одразу з декількох напрямків. Також треба наголосити, що ми захищаємо свою землю та свій народ, а от російські війська є загарбниками, які напали на нашу країну”, – розповідає Наталія Подоляк.
Завдяки програмі вчителі дізнаються про тілесні прояви, емоції, думки та поведінку дітей до 6 років, 7-11 та 12-16 років, адже реакції дітей під час травматичних подій відрізняються залежно від їхнього віку. Крім того, тренерка допомагає визначати вид першої психологічної допомоги дітям у кожній із вікових категорій.
Наталія наголошує на важливості залучення ресурсів у роботу з дитячою травмою, а також радить використовувати системний підхід та проводити стабілізаційні вправи і арттерапевтичні техніки. Учасники знайомляться і з технікою Майндфулнес, що навчає бути повністю присутніми “тут і зараз”, помічати звичні стани нашої свідомості, а також контролювати увагу та поведінку.
Крім того, освітяни вчаться визначати ознаки адаптації дитини до травматичних подій, обговорюють особливості роботи у онлайн-форматі та отримують загальні рекомендації-поради для батьків своїх учнів.
Завдячуємо GlobalGiving за підтримку нашого останнього тренінгу. Ми продовжуємо збирати кошти на платформі GlobalGiving та на сайті Resilience.help на проведення майбутніх тренінгів та розробку нових.
Відгуки учасників тренінгу:
Ольга Борисенко: “Дуже професійно, цікаво і захопливо! Браво Наталії та помічниці Катерині:). Планую використовувати набуті знання після тренінгу в практичній роботі з дітьми та батьками, в школі з дітьми ооп та в гімназії з нормотиповими дітьми, які живуть в умовах війни. Вперше дізналася про техніку “пірнання на хмарку””.
Анастасія Денесюк: “Дякую Пані Наталії за цікавий тренінг! Ресурсна та корисна інформація, якою можна в подальшому користуватися у власній роботі. Сподіваюся, що ще матиму змогу побувати на тренінгу у вас. Ще раз дякую!”
Наталія Киливник: “Мені дуже сподобався тренінг. Головне те, що вся інформація цікава, доступна, перевірена. Всі вправи дійсно знімають напругу та заспокоюють. Дуже важливо, що все використовується на практиці й приносить результат. Дуже вдячна за чудові зустрічі та матеріали, які можна використовувати у житті та роботі!”
Віра Добрянська: “Я дуже вдячна Наталі Подоляк за наповнену, корисну, інформативну та пізнавальну інформацію для мене. І теоретична, і практична частини були корисними для подальшої роботи. Також було цікаво слухати доповнення інших колег”.
Олена Булига: “Тренінг корисний, бо систематизує і теоретичні знання з психології, і практично озброює вчителя методичними прийомами та техніками стабілізації стану дітей та дорослих в умовах невизначеності, стресових та посттравматичних ситуаціях”.