14 травня відбувся відкритий вебінар “EMDR у роботі з психотравмою та в повсякденному житті, або Що необхідно знати сучасним українським педагогам/-иням”, організований ГО “Смарт освіта” та Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, UNFPA у межах проєкту “Трамплін до рівності”.
Це була одна з ознайомчих зустрічей перед стартом безплатної навчальної програми з вдосконалення навичок психологічної самодопомоги для вчительок. Під час вебінару учасники дізналися, що таке метод EMDR і чому його рекомендують міжнародні протоколи як “щеплення проти посттравматичного стресового розладу”. Пояснювала Оксана Наконечна – EMDR-терапевтка, EMDR-супервізорка, кризова психологиня, психотерапевтка, голова ГО “Асоціація ЕМДР в Україні – фахове об’єднання зі спеціальної травматерапії”, керівниця Кризової психологічної служби м. Львова.
Метод EMDR – що це?
Назва методу EMDR (Eye Movement Desensibilization and Reprocessing) перекладається, як десенсибілізація та репроцесуалізація (опрацювання травми) з допомогою руху очей. EMDR – це спеціальна травматерапія, інноваційне клінічне лікування з емпірично встановленою ефективністю, яке успішно допомогло більше як одному мільйону людей, які зазнали психологічних труднощів внаслідок пережитого травматичного досвіду – від жертв ДТП та домашнього насильства до потерпілих від тероризму, стихійного лиха тощо.
Модель, на якій базується метод EMDR, – адаптивна обробка інформації (AIP) – стверджує, що більшість психопатологій зумовлені неадаптивним кодуванням та/або неповною обробкою травматичного або несприятливого життєвого досвіду. Це погіршує здатність людини інтегрувати такий досвід в адаптивній формі. Терапія EMDR дозволяє відновити нормальну обробку інформації та інтеграцію.
Як це працює?
Реакція на стрес є частиною нашого природного інстинкту боротьби, втечі або завмирання. Але якщо страждання від стресової події залишаються, то неприємні образи, думки та емоції можуть створити почуття пригніченості, повернення в момент травми або «застигання в часі». Терапія EMDR допомагає мозку обробити ці спогади та дозволяє відновити нормальне загоєння травми. Це не зітре пережитий досвід із пам’яті, але вирішить проблему реакції “бий або втікай” чи застигання, яка залишалась від початкової події.
EMDR є комплексним методом психотерапії, що об’єднує багато успішних елементів цілого ряду терапевтичних підходів та комбінує їх з рухами очей або іншими формами двосторонньої стимуляції таким чином, щоб стимулювати механізм обробки травматичної інформації мозком.
Як працює метод EMDR, доступною мовою пояснюється в цьому анімованому ролику:
Опрацювання травми відбувається з допомогою одночасного згадування травматичного матеріалу та слідкування пацієнта поглядом за рухом руки терапевта вправо-вліво або ж іншою формою білатеральної стимуляції (наприклад, почерговими дотиками до лівої/правої долоні, аудіостимуляцією лівого/правого вуха тощо).
“Суть полягає в тому, що ми почергово стимулюємо ліву і праву півкулі мозку. Здається, що це такий простий спосіб. Людям, які вперше починають працювати в терапії EMDR, навіть буває трохи смішно, бо це виглядає, як гра. Але очевидно, що суть не лише в тому постукуванні чи білатеральній стимуляції, тому що це було би занадто просто. Це верх айсберга. Основна робота проводиться перед і поміж тими сесіями EMDR. Це можна порівняти з хірургічною операцією. Для того, щоб зробити її вдало, пацієнта готують, беруть в нього аналізи, часто він ще проходить медикаментозне лікування кілька місяців – словом, це довга підготовка перед самою операцією. Тут так само. Залежно від рівня травмування і рівня розладу клієнта, підготовка може займати менше або більше часу,” – пояснила кризова психологиня Оксана Наконечна.
Типовий сеанс терапії EMDR триває від 60-90 хвилин. Терапія EMDR може бути використана в рамках стандартної розмовної терапії, як допоміжна терапія з окремим терапевтом або як самостійне лікування.
Нагадаємо, зараз триває реєстрація на першу частину безплатної навчальної програми з удосконалення навичок психологічної самодопомоги для вчительок, яка розпочнеться 23 травня. За результатами навчання учасниці отримують сертифікат від “Асоціації EMDR в Україні”. Для реєстрації необхідно заповнити цю форму.
Проєкт здійснюється в межах проєкту “Трамплін до рівності”, який реалізує Громадська організація EdCamp та Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні, UNFPA за фінансової підтримки Швеції та за сприяння Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.