Триває навчальна програма з удосконалення навичок психологічної самодопомоги та роботи з травмою за методикою “Діти і війна. Техніки зцілення”, яку організовує ГО “Смарт Освіта” та Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні, UNFPA.
Ми поспілкувалися з учасницею програми Тетяною Чумак, яка працює вчителькою в прифронтовому Миколаєві. Зокрема, поговорили про враження від навчальної програми та практичне застосування методик. Далі пряма мова:
– Чому ви вирішили взяти участь у програмі?
Мені сподобалася філософія курсу. Я вже брала участь у його першій частині з удосконалення навичок психологічної самодопомоги для вчительок. Тому я не вагалася, коли дізналася про продовження проєкту, де акцент був на допомозі саме дітям. Розумієте, я живу та працюю в Миколаєві. Наше місто розташоване недалеко від лінії фронту, його часто обстрілюють. Та незважаючи на це, миколаївці продовжують жити, працювати, а діти продовжують навчатись. У таких умовах підтримка дітей є як ніколи важливою. Ви знаєте, вони в нас справжні герої.
– Чого ви навчилися завдяки програмі?
Раніше я не займалася такими техніками – як правильно надавати психологічну допомогу не тільки собі, але й дітям. Завдяки програмі ми вивчили вправи, які допомагають боротися зі стресом, страхом, допомагають заспокоювати. Також ми дізналися більше про те, що таке психологічна травма, які є різновиди таких травм, які бувають посттравматичні симптоми в різних вікових категорій.
– Які техніки вам найбільше запам’ятались?
Я можу виділити такі три вправи: “Безпечне місце”, “Екран” та “Метелик”. Кожна з них допомагає в різних ситуаціях. Якщо стрес більш глибокий – краще застосовувати “Безпечне місце”. Якщо ж стресова ситуація вже сталася та її потрібно швидко ліквідувати, то в цьому випадку краще підійдуть “Екран” та “Метелик”.
– Чи застосовували ви їх на практиці?
Так. І під час серії тренінгів, і під час дистанційного навчання з класом. Уже дуже хочеться побачити своїх учнів на власні очі, допомогти їм наживо. Ефект є. Якщо ж стається стресова ситуація, то я можу тепер краще допомогти, заспокоїти. Крім того, під час нічних обстрілів вправи допомагають дітям стабілізувати стан, щоби поспати та заспокоїтися. Батьки розповідали, як діти самі використовують вправи, яких я їх навчила.
– Як ви можете загалом оцінити навчальну програму з психологічної допомоги?
Мені курс сподобався. Тренери чітко пояснюють матеріал, детально розповідають про вправи, надають допомогу. Все лаконічно та зрозуміло. Також хотіла б відмітити атмосферу доброзичливості та розуміння.