Коли ситуація навколо нестабільна, емоції б’ють через край і потрібно терміново знайти опору, важливо володіти певними техніками та навичками, що допоможуть розвантажити мозок та заспокоїтися. Особливо вразливими у цій ситуації стають діти, тож потрібно вміти підтримати їх, а також навчити самотужки справлятися зі стресом. Команда ГО “Смарт освіта” разом із сімейною й дитячою психологинею Світланою Ройз створили кілька проєктів для підтримки ментального здоров’я батьків і дітей у часи війни. Сьогодні ми пропонуємо добірку із трьох психологічних ігор, які стануть у пригоді тоді, коли ви й ваші діти потребуватимете підтримки.
«Картки сили»
Діти часто асоціюють себе з тваринами: “Я сильний, як лев!”, “Я розумний, як сова” тощо. “Картки сили” містять зображення тварин, птахів, риб, комах та різних об’єктів і явищ природи, знайомих з дитинства. На звороті є невеличкий опис із пропозицією до дії. Їх можна використовувати як для діагностики або терапії, так і в ігровій формі, щоб розвинути у дітей метафоричне мислення та відволікти їх від стресових ситуацій. Якою твариною себе бачить дитина? Які якості та сили, притаманні намальованій тварині, вона хотіла би розвинути в собі та чому? Таким чином ви не лише зможете комфортно провести час разом, але й послухати про роздуми дитини, краще пізнати її внутрішній світ та навіть розкрити для себе проблеми й страхи, з якими малеча стикається. Перед початком гри радимо переглянути інструкцію до неї. Самі “Картки сили” завантажуйте тут.
«Дихальні картки»
У світі, де діти зіштовхуються з різноманітними викликами та стресовими ситуаціями, вміння правильно дихати може стати цінним інструментом для збереження їх фізичного та емоційного благополуччя. І цьому можна навчитися, буквально граючись! Психологи відзначають, що вміння контролювати дихання може допомогти дітям подолати стрес, зняти напругу. Гра “Дихальні картки” від Світлани Ройз допоможе в цьому якнайкраще. Вона поєднує інтерактивність та розвагу, сприяючи активному залученню дітей до процесу. 14 яскравих ілюстрованих карток надають можливість дітям практикувати глибоке дихання у контрольованому середовищі, розвиваючи навички саморегуляції та знижуючи рівень стресу. На кожній намальовані різноманітні обʼєкти, рухаючись контурами яких потрібно робити вдихи й видихи. Стрілки задають напрямок руху, а також мають підписи, що потрібно робити – вдих чи видих. Одна з карток – чиста, тож кожен може намалювати на ній свою дихальну практику.
Картки можна використовувати для дітей від 3-х років і до будь-якого віку. Вони можуть стати в пригоді батькам, вихователям, учителям, психологам, корекційним педагогам. Завантажити картки можна тут.
“Обійманці”
Відомо, що обійми можуть мати потужний терапевтичний ефект, допомагаючи зняти напругу, заспокоїти нервову систему та створити почуття близькості та безпеки. Світлана Ройз розробила терапевтичну гру з обіймами спеціально для дітей. Вона складається з 12 ілюстрованих карток з різними видами обіймів, допоможе “заземлитися”, поновити відчуття тілесності. Повернення до відчуттів тіла, контакт із близькими, можливість діяти допомагають віднайти відчуття стабільності та поновити зв’язок із собою, дорослими, з довколишнім світом. Кожна картка зображує обійми, що відрізняються за інтенсивністю, дозволяючи дітям вибрати той, який найкраще відповідає їх потребам та комфорту.
У грі також зібрані ідеї поробок, які дитина може створювати самостійно або разом з батьками. Ці поробки включають різноманітні матеріали, які сприяють творчому самовираженню та стимулюють сенсорний дотик. Вони допомагають дітям зануритися у світ приємних відчуттів та розслаблення, сприяючи їх емоційному розвитку та саморегуляції, а також відчутті глибшого зв’язку з батьками. Скачати матеріали для гри можна тут.