Навчальний рік, що минув, став справжнім випробуванням для вчителів та учнів. Першим треба було максимально зібратися та не лише донести знання цікаво й інтерактивно навіть з укриття, а й створити сприятливу атмосферу безпеки під час уроку. Другі ж повинні були сконцентруватися та вчитися попри надскладні умови та хиткий психологічний стан. До всіх тривог додавалися блекаути, перебої зі зв’язком та те, що обидва учасники навчального процесу часто перебували далеко від дому. Для того, аби зберігати зв’язок з Україною та її освітньою системою, вивчати ті предмети, яких не викладають у закордонних школах, ГО “Смарт освіта” створила проєкт “Залишаємось з Україною”.
Упродовж цього навчального року проєкт, у якому взяли участь 47 освітян, допоміг більш ніж 1 300 учням вивчати онлайн українську мову, літературу та історію. У проєкті упродовж року вчилися учні, які зараз мешкають у понад 20 різних країнах: США, Канаді, Великій Британії, Німеччині, Польщі, країнах Балтії, Скандинавії та інших куточках світу. До речі, проєкт планують продовжити й наступного навчального року. Реєстраційну форму можна заповнити за посиланням.
А як учням та вчителям вдалося подолати труднощі та які життєві уроки вони винесли з минулого навчального року?
Вчителька української мови та літератури Наталія Литвин розповіла, що найбільше задоволення вона отримувала від спілкування з учнями. Жінка сказала, що може охарактеризувати минулий рік словом “багатозадачний” – потрібно було вижити, не втратити себе та підтримати тих, хто поруч. Вчителька проводила уроки навіть попри блекаут – коли у її квартирі вимикали світло, йшла до подруг чи родичів, працювала із пунктів незламності.
“Саме завдяки “Залишаємось з Україною” вчителі-учасники вийшли на новий рівень усвідомлення роботи і відійшли від непотрібних формальностей, побачили переваги простої комунікації,” – розповіла Наталія.
Вчитель історії Вадим Аникієнко поділився, що найбільшою проблемою для нього стало вимкнення світла. Коли не було інтернету, вчитель роздавав його з телефону, а потім почав експериментувати:
“Для домашнього використання придбали інвертор і зробили таку схему: до автомобільного акумулятора під’єднали інвертор і роутер, а якщо треба було, то підключали ще й ноутбук”.
Попри ці складнощі й постійні вмикання повітряної тривоги під час уроку, діти охоче брали участь в обговореннях, не боялися висловити власну думку, ставили запитання, дискутували з одногрупниками. Саме цю взаємодію та мотивацію учнів вчитель щиро цінує.
Вчителька історії Оксана Махаринська каже, що проводила заняття з ліхтариком та свічкою – все заради того, щоб розповісти дітям про багатогранну історію України. Сприяв і досвід дистанційного навчання минулих років, а також додаткові курси з дистанційки, які пропонувало Міністерство освіти і науки. Вчителька дуже рада, що учні щиро цікавилися предметом та просили продовжити проєкт і наступного навчального року, а це не може не втішати викладачів та авторів “Залишаємось з Україною”.
Перший рік проєкту завершився випускними зустрічами для дітей: 5–7 класи власноруч виготовили оригамі з педагогинею Марією Уємовою-Косовою, а 8–11 поспілкувалися з відомими письменниками Ольгою Купріян, Оксаною Лущевською та Сашком Дерманським.
Нагадуємо, що ГО “Смарт освіта” вже відкрила реєстрацію на 2023–2024 навчальний рік. Заповнити форму можна тут.
Проєкт створений та діє за підтримки Theirworld, Global Business Coalition for Education, Educo Foundation.