Переглянути та завантажити його можна тут.
Методика передбачає проведення чотирьох послідовних уроків:
- під час першого учні й учениці ознайомлюються з тим, що таке дискусія;
- під час другого — що таке «Стіл Етвуд»;
- під час третього — учаться писати коротке резюме й власну тезу;
- під час четвертого — пишуть вільне есе.
Ця методика має на меті навчити учнів і учениць взаємодіяти з джерелами інформації та писати власні коментарі щодо прочитаного. Резюме – це короткий виклад тексту своїми словами. Учні й учениці долучаються до розмови, яка вже триває, на обрану вчителем чи вчителькою тему. Цю розмову (чи радше дискусію) ведуть за уявним круглим столом, де немає когось головного й другорядного.
Цей стіл має назву «Стіл Етвуд» (за іменем його авторки – учительки й тренерки з письма Робін Етвуд). Поясніть учням і ученицям метафоричність цього підходу. Кожен і кожна з присутніх за цим уявним столом має своє бачення проблеми, а також докази та аргументи на підтвердження своєї думки.
Завдання учнів і учениць – зрозуміти суть твердження та доказу, написати парафраз того, про що говорять спікер/-ка й експерти/-ки. Після цього учні й учениці мають узяти уявні стільці та долучитися до розмови. Тобто, написати, що вони думають щодо цього питання, і навести аргументи на підтвердження своєї тези. Наприкінці учні й учениці пишуть вільне есе з цієї теми.
Методика дає змогу не лише відточувати навичку письма (виокремлення головної думки, написання парафразу, тези та аргументів), але й вчить критично мислити та поводитися доброчесно. Адже завдання учнів і учениць – додати щось своє до розмови, а не просто повторити сказане іншими.
Модуль допомагає дізнатися, як:
- поглибити вміння учнівства писати тези й коментарі, які з’являються та розвиваються в процесі повторюваного читання, обдумування і письма;
- розвивати критичне й творче мислення учнів та учениць;
- покращити навички учнів і учениць у написанні парафразу та коментарів;
- сприяти розвитку доброчесності учнівства через відпрацювання навичок роботи з джерелами й написання власних коментарів;
- навчити учнів і учениць працювати з джерелами, які дають різні погляди на певне дискусійне питання.
Щотижня у рамках проєкту виходять нові матеріали для розвитку навичок письма, критичного мислення та читацької грамотності учнів. Модулі 1. “Регулярне письмо”, 2. “Мета текстів і різновиди есе”, 3. “Долучаємося до розмови: шукаємо дискусійні питання, судження і приєднуємося до розмови” та 4. “Поєднуємо докази й тезу” вже доступні на сайті “Національного проєкту: Пишемо есе”.
Усі матеріали напрацьовані командою розробників на основі інструментів, наданих National Writing Project (NWP) – американською організацією з 50-річною історією, яка об’єднує вчителів шкіл, викладачів університетів, дослідників та письменників.
Вони мають доказову ефективність у навчанні написання формальних есе. Їх використовують у школах США понад 10 років. Викладання за цими методиками покращує вміння учнів добирати докази з джерел на підтвердження своїх тез, структурувати текст, логічно та аргументовано письмово формулювати думку.
“Національний проєкт: пишемо есе” здійснює ГО “Смарт освіта” за підтримки Grammarly, National Writing Project, Theirworld та Global Business Coalition For Education.