Модуль має назву “Аргументативний лист-звернення” та безоплатно доступний на сайті проєкту за покликанням.
Цілі модуля
У цьому модулі ви отримаєте методичні інструменти, як навчити учнів і учениць:
- визначати й досліджувати різні цільові аудиторії;
- формулювати цілі обговорення соціально важливих питань;
- добирати факти, приклади, коментарі, щоб підсилити свої аргументи для ефективної комунікації з цільовою аудиторією;
- писати аргументативний лист-звернення, який виконує низку завдань: знайомить аудиторію з проблемною темою, пропонує план дій, використовує авторитетні джерела інформації та експертні думки для переконання аудиторії й спонукання її до дії;
- аргументовано оцінювати роботи одне одного;
- вносити правки з огляду на власні оцінки й ті, що дали інші учні та учениці.
Окрім цього, у модулі дуже важливе активне доєднання вчителя до створення аргументативного листа-звернення. Налаштуйтеся на співтворчість із вашими учнями й ученицями. У цьому блоці саме ваш лист має стати прикладом для учнівства.
Опис методики
У цьому циклі занять учні й учениці навчатимуться досліджувати запити аудиторії, до якої будуть звертатись у своїх есе. Від цього буде залежати чіткість формулювання тези, а також добірки влучних прикладів, фактологічних даних з різних достовірних джерел. Спираючись на навички аргументування, які учнівство набуло під час попередніх занять, ви зможете разом дослідити, як взаємопов’язана теза листа з інтересами аудиторії, до якої ви будете звертатись.
Спершу дослідіть поняття цільової аудиторії та мовні засоби, які ми використовуємо, щоб «достукатися» до кожної соціальної групи. Далі ознайомте учнів і учениць зі списком проблемних питань. Запропонуйте обрати цікаву для них тему. Запропонуйте учням і ученицям використати графічні опорні схеми для дослідження в малих групах обраних проблемних питань.
Далі в невеликих групах, самостійно або в класі, учні й учениці мають сформулювати тезу до проблеми, яка є влучною для їхньої цільової аудиторії, визначити тип доказів, необхідних для роз’яснення проблеми та спонукання аудиторії до дій. Після цього учні й учениці пишуть аргументативний лист-звернення, закликаючи аудиторію до певних дій. Далі запропонуйте зачитати роботи одне одного, щоб оцінити зміст аргументів і внести власні пропозиції щодо поліпшення текстів.
Зрештою, після редагування допоможіть учням і ученицям надіслати фінальні варіанти листів (написані від руки чи видруковані) реальній цільовій аудиторії. Наприклад, запропонуйте написати аргументативний лист-звернення до Міністерства освіти і науки України. Його можна надіслати поштою або на електронну адресу. Так ви продемонструєте учнівству практичну реалізацію знань і навичок із цього модуля.
Проєкт налічує 9 модулів та добірку художніх й публіцистичних текстів
Модулі:
- “Регулярне письмо”,
- “Мета текстів і різновиди есе”,
- “Долучаємося до розмови: шукаємо дискусійні питання, судження і приєднуємося до розмови”,
- “Поєднуємо докази й тезу”,
- “Стіл Етвуд. Приєднання до розмови, що триває”,
- “Поєднання та аналіз текстів”,
- “Побудова есе”,
- “Вчимося писати есе”
вже доступні на сайті “Національного проєкту: Пишемо есе”.
Усі матеріали напрацьовані командою розробників на основі інструментів, наданих National Writing Project (NWP) – американською організацією з 50-річною історією, яка об’єднує вчителів шкіл, викладачів університетів, дослідників та письменників.
Вони мають доказову ефективність у навчанні написання формальних есе. Їх використовують у школах США понад 10 років. Викладання за цими методиками покращує вміння учнів добирати докази з джерел на підтвердження своїх тез, структурувати текст, логічно та аргументовано письмово формулювати думку.
“Національний проєкт: пишемо есе” здійснює ГО “Смарт освіта” за підтримки Grammarly, National Writing Project, Theirworld та Global Business Coalition For Education.