У липня 60 дітей віком 10-13 років завершили пілотну програму соціально-емоційного навчання для підлітків, що спирається на позитивну психологію та когнітивно-поведінкову терапію – СПАРК Резилієнс.
Що таке СПАРК Резилієнс
Проєкт СПАРК Резилієнс – це програма із 10 занять для підлітків, віком 10-13 років. В основі курсу – науково-доказові методи. Програму розробили британські вчені Ілона Бонівелл та Люсі Раян. Вона є універсальною, тобто однаковою для учасників із різних країн. Навчання апробували та адаптовували у багатьох країнах світу.
Матеріали для навчання надали представники британської громадської організації Partnership for Children.
Курс містить вправи та техніки із:
- когнітивно-поведінкової;
- позитивної терапії;
- психології глибинного усвідомлення чи mindfulness.
СПАРК Резилієнс розробили, щоб розвинути стресостійкість підлітків та навчити їх технікам стабілізації, позитивно вплинути на їх самооцінку та навички соціальної взаємодії.
У підлітків, які брали участь у цій програмі, знизився рівень депресії, підвищилася самооцінка та ефективність. Тож зважаючи на складні умови для українських дітей сьогодні, СПАРК Резілієнс обрали, щоб навчити дітей бути емоційно стійкими.
Як відбувалися заняття СПАРК Резилієнс
На участь у проєкті «Смарт освіти» зареєстрували 60 підлітків. Вони навчалися щотижня у навеликих групах по 12 – 15 людей, онлайн. Елементами роботи з дітьми були:
- робота з емоціями;
- негативними автоматичними думками;
- розвиток навичок асертивної поведінки.
Заняття були максимально практичними і передбачали активну участь, виконання завдань. Особливо подобаються підліткам вправи на дихання. Наприклад, під час усвідомленого дихання підлітки працюють із уявою: подумки подорожують у певне місце, завдяки цьому вчаться стабілізувати психоемоційний стан.
«Після закінчення програми батьки помічають зміни в емоційному стані дітей та кажуть, що дитина стала менш емоційно вибуховою. Часто йдеться про те, що діти готові до соціалізації з однолітками. Особливо це стосується дітей, які вимушено покинули територію України чи переходять з онлайн навчання до офлайну. Серед найтиповіших запитів: складнощі із проживанням емоцій, складнощі із соціалізацією, надмірна емоційна чутливість, переживання досвіду війни та переїзд до іншої країни», – пояснює психологиня програми Тетяна Ширяєва.
Під час адаптації програми для роботи із українськими підлітками спеціалісти «Смарт освіти» дещо додали до занять та навчальних матеріалів, зокрема, розробили додаткове керівництво для батьків.
Воно дасть дорослим розуміння суті програми, в якій беруть участь їхні діти, а також містить вправи, які можна виконувати вдома, разом із родиною. Цей посібник батьки отримають разом із щоденником для учня.
«Нам здалося гарною ідеєю розповісти батькам про вправи, які ми використовуємо під час занять. Більше того, сім’я – це система, в якій емоційний стан однієї ланки впливає та залежить від стану іншої ланки. Тому, за умови, що це буде цікаво батькам, бо щодо корисності сумнівів немає, уся сім’я зможе практикувати техніки КПТ чи mindfulness», – каже психологиня Тетяна Ширяєва.
СПАРК Резилієнс не передбачає глибокого опрацювання травматичного досвіду у групі, хоча на занятті постійно присутній психолог. Втім, якщо дитині варто пропрацювати складні моменти в житті, то можуть отримати індивідуальну консультацію (один на один із спеціалістом).
Розвиток навичок стресостійкості у підлітковому віці – це правильна стратегія для психологічно здорового дорослішання. Наразі фахівці завершують роботу з попередньою групою та збирають відгуки про курс. Крім цього, планують навчання у інших групах, до участі в яких зареєструвалися понад 90 учасників.
Матеріал підготовлений спеціально для психологічної платформи Resilience.help.
Resilience.help — це безоплатна психологічна платформа-каталог, що обʼєднує найкращі світові та вітчизняні практики психологічної допомоги всім учасникам освітнього процесу та актуальні тренінгові програми від ГО “Смарт освіта”.
Проєкт Resilience.help створений ГО «Смарт освіта» за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.