Стають частиною домашнього завдання, підсилюють викладений матеріал і навіть урізноманітнюють урок – це суперсила безоплатних 20-хвилинних аудіоуроків від проєкту «Вчися вухами». Про те, чому вони корисні не тільки учням й ученицям, а й вчителям – розповіли самі освітянки: Лідія Поворознюк, вчителька української мови та літератури, Антоніна Макаревич, історикиня, кандидатка історичних наук, Ірина Вишня, вчителька історії та кандидатка історичних наук.
В аудіоуроках зібрані всі основні факти та важливі події з тематичною музикою та навіть уривками з фільмів, що корисно під час підготовки до уроку і для закріплення знань. Усі подкасти відповідають навчальним програмам від Міністерства освіти та науки України. Вони доступні за темами з української мови, літератури, громадянської освіти, а також історії (зокрема курс «Історія Криму»).
«Я активно використовувала аудіоуроки з української літератури для роботи з 11 класом цього року. Вони допомагають мені як учительці краще підготуватися та звернути увагу на якісь цікаві моменти, а також урізноманітнюють сам урок. Оскільки діти здебільшого не читають довгі тексти, ми працюємо з творами прямо на уроках. І перерва на аудіо – хороший спосіб урізноманітнити заняття», – каже вчителька української мови та літератури Лідія Поворознюк.
Теми в уроках пояснюють глибоко та різнобічно, і діти зможуть краще зрозуміти основні тези заняття, якщо прослухуватимуть подкасти до уроку або ж закріплюватимуть матеріал опісля. Саме тому вчителі можуть давати подкасти учням на домашнє завдання, а для перевірки своїх знань діти проходять тест, що доступний до кожного уроку.
«Ми нині проводимо дуже багато часу перед монітором чи дисплеєм гаджетів. Аудіоуроки допомагають зануритись у тему не напружуючи очі. Прослуховування уроків, викладених у формі цікавої розповіді, з деталями чи відсилками, які не може дозволити собі формат підручника, допомагають розвивати уяву», – розповідає вчителька історії Ірина Вишня.
«Використання аудіоуроків дозволяє школярам перемкнути увагу з учителя на інший канал інформації, що робить навчання більш динамічним і цікавим. Учні також цінують можливість вибору: прослухати матеріал самостійно або почути його від учителя», – зазначає історикиня Антоніна Макаревич.
Створюючи аудіоуроки автори розкривають навчальний матеріал нестандартно, орієнтуючись на інтереси учнів та учениць. Наприклад, способи вираження присудка школярі та школярки вчать на прикладі пісень до фільму «Мавка. Лісова пісня» та шукають морфологічні помилки у віршах Сергія Жадана, а правопис не- та ні- розбирають разом з героями фільму «Довбуш».
Перевага аудіоуроків «Вчися вухами» ще і в тому, що вони можуть бути корисними у різних форматах навчання: як очному, так і змішаному й віддаленому. Такий формат доступний також школярам із порушенням зору і дозволяє цікаво та стисло засвоїти навчальний матеріал.
«У своїй педагогічній практиці я вже використовувала аудіоуроки «Вчися вухами» з розділу «Громадянська освіта» для 5 класу. Ми з дітьми слухали, а потім обговорювали почуте. Ці уроки підсилили матеріал з підручника і були цікавими для учнів, адже зазвичай матеріал в аудіоформаті на уроках з історії використовують нечасто. Постійно пропоную аудіоуроки з історії як додаткові матеріали тим, хто хоче більше дізнатись про якусь тему», – ділиться вчителька історії Ірина Вишня.
Як учителю/-ці вбудувати аудіоуроки в навчальний процес
Учитель/-ка може полегшити щоденну рутину, імплементуючи їх у навчальний процес:
- Можна ввімкнути уривки запису під час уроку й урізноманітнити заняття.
- Використати під час підготовки до занять: тут уже зібрано опорний скелет заняття: і структура, і факти, і аналіз.
- Давати учням доопрацювати тему самостійно в межах домашнього завдання: укінці кожного подкасту є тести на закріплення знань.
- Якщо під час уроку почалась повітряна тривога, записи можна завантажити на сайті проєкту чи на подкаст-платформах й слухати офлайн в укритті.
Також на сайті проєкту є добірки аудіоуроків, що можуть полегшити вчителям підтоговку учнів до НМТ з історії України, української мови та літератури. Ба більше, є окрема добірка із творами на літо та збірка уроків про Другу світову війну.
«Я залюбки використовую аудіоуроки у підготовці учнів до НМТ. Безумовно, базовий матеріал можна знайти у підручниках та посібниках. Проте додаткові матеріали у вигляді аудіоуроків, де можна прослухати те ж, що проходили на уроці, але у розширеній версії, з новими подробицями, забезпечує краще запам’ятовування та зв’язок між темами», – каже Ірина Вишня.
Методистка «Смарт освіти» Катерина Молодик радить вчителям і вчителькам почати запроваджувати аудіоуроки до навчання з декількох простих кроків:
- Ознайомитися з подкастом і зрозуміти, яку саме частину, або весь подкаст, ви плануєте використати на уроці.
- Врахувати всі особливості, фізіологічні та розумові, ваших учнів, а також оцінити, що з поданого матеріалу вони вже знають, а що ні.
- Проінструктувати учнів щодо такого формату заняття, особливо, якщо робота з аудіоформатом на уроці відбувається вперше.
- Запитайте учнів, чим подкаст відрізняється від відео в YouTube? Як змінюється сприйняття інформації, коли ви слухаєте і при цьому не бачите оповідача? Яка мета прослуховування подкасту?
«Раджу обрати тему та зрозуміти ціль: вам потрібно краще підготуватися до уроку самим (і тоді матеріал аудіоуроків стане методичною поміччю), чи ви хочете дати цей матеріал учням. Учням можна давати слухати аудіоуроки на домашні завдання (як попереднє знайомство з темою чи, навпаки, закріплення) та для роботи в класі (я люблю, коли учні готують шматок уроку та презентують його одне одному)», – каже Лідія Поворознюк.
Далі варто визначити, яку саме методику використання подкастів ви будете застосовувати: перевернуте навчання (англ. flipped classroom), змішане навчання (англ. blended learning), асинхронне або ж синхронне навчання.
Методики також можна комбінувати, наприклад, якщо застосовувати змішане та перевернуте навчання, можна давати учням подкасти на опрацювання до уроку, а на самому занятті обговорювати та закріплювати матеріал разом.
Вправи, які підсилять засвоєння матеріалу
Опісля обговорення матеріалу запропонуйте учням заповнити пропуски в тексті, написати есе за матеріалом подкасту або ж зробити фактчекінг та сформувати добірку матеріалів за темою. Такі вправи пропонує одна з авторок проєкту Олена Саєнко, більше вправ можна прочитати за посиланням.
«Аудіоуроки можна використовувати як домашнє завдання: щоб закріпити вивчене, або зробити уроки «перевернутими», коли учні приходять на заняття вже з опрацьованим матеріалом. Це значно підвищує ефективність подальшого обговорення та засвоєння матеріалу на уроці.
Імплементація аудіоуроків в освітній процес є надзвичайно актуальною, оскільки ці уроки не тільки допомагають систематизувати та узагальнювати матеріал, але й встановлювати зв’язок із сучасністю, що робить вивчення історії більш актуальним для розв’язання задач у повсякденному житті», – звертає увагу історикиня Антоніна Макаревич.
Ірина Вишня додає, що аудіоуроки є чудовим доповненням до традиційних навчальних матеріалів, адже до кожного уроку йдуть посилання на ресурси, що стануть у пригоді як учням, так і вчителям:
«Можна перед тим прочитати відповідний параграф і дати дітям завдання. До прикладу, порівняти, де факти їх вразили більше. Учні можуть після прослуховування поставити одне одному уточнюючі запитання. Учитель може попросити скласти історичний портрет якогось діяча після прослуховування відповідного уроку», – каже Ірина Вишня.
Антоніна Макаревич радить під час навчання, коли діти слухають аудіоурок, дати їм завдання: наприклад, створити мапу думок, виписати основну думку, придумати запитання і обговорити почуте у різних форматах. Аудіоуроки, каже Антоніна Макаревич, є потужним інструментом, який сприяє розвитку важливих компетентностей, передбачені Державним стандартом базової середньої освіти:
- Вільне володіння державною мовою: Усі подкасти записані грамотною українською мовою, що покращує мовні навички учнів.
- Навчання впродовж життя: Прослуховування аудіоуроків привчає учнів до самостійного освоєння матеріалу, пошуку альтернативних способів отримання нових знань і закріплення вже відомого.
- Інноваційність: Використання подкастів в освіті є прикладом сучасних методів навчання, що робить процес більш цікавим і доступним.
- Інформаційно-комунікаційна компетентність: Учні вчаться перевіряти інформацію, розрізняти факти від суджень, протистояти пропаганді, що особливо важливо в сучасних умовах.
- Підприємливість: Аудіоуроки допомагають учням розвивати навички вирішення проблем, зокрема заповнювати прогалини в навчанні, глибше зрозуміти тему та дізнатися більше.
- Культурна компетентність: Аудіоуроки сприяють розвитку культурної обізнаності.
«Аудіоуроки з історії скомпоновані таким чином, що вони демонструють нерозривний зв’язок історичного поступу українських земель зі світом. Це вкладається у нову концепцію викладання історії у школах, нещодавно презентовану МОН. Автори залучають знання і з інших дисциплін, вміло вплітаючи їх у свою розповідь. Тож, в цілому, можна стверджувати, що аудіоуроки «Вчися вухами» забезпечують формування ключових компетентностей учнів», – каже вчителька історії Ірина Вишня.
Наразі в проєкті вже приблизно 500 уроків, найбільше (понад 120) – зі всесвітньої історії, на другому місці за кількістю історія України (110+) та українська література (105). Найпопулярнішими уроками стали подкаст з української літератури про твір Богдана Лепкого «Мотря» (на Youtube), твір “Давня весна” Лесі Українки (на сайті проєкту), а також подкаст з історії України про козацькі революції середини XVII ст. (на подкаст-платформах).
Надалі команда проєкту вже працює над розширенням і запуском уроків із сексуальної освіти, екологічної свідомості, а також з фізики. Стежити за новинками та випуском уроків можна на сайті проєкту «Вчися вухами».
Проєкт «Вчися Вухами» реалізовує ГО «Смарт освіта».
У 2023 році проєкт починав роботу за підтримки @Educo. Курс «Історія Криму» був запущений у рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (@USAID/ENGAGE) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.
Курс продовжує розвиватися в межах співпраці ГО «Смарт освіта» з ChildFund Deutschland і Educo та фінансування Sternstunden.