Майже три тисячі школярів та школярок 8-10 класів вчитимуться писати креативні есе та працювати з медіаджерелами за методиками спеціалістів із США й України. П’ятдесят учителів та учительок викладатимуть написання есе у своїх школах. Освітяни попередньо пройшли відбір та спеціальне навчання з викладання методик письма.
«Національний проєкт: пишемо есе» – інноваційне навчання письма для учителів та учнів, що передбачає впровадження унікальних методичних матеріалів, які сприятимуть розвитку критичного мислення, навичок письма та читацької грамотності українських школярів.
Ці матеріали «Смарт освіта» розробила на основі інструментів National Writing Project (США) з доведеною ефективністю (за результатами досліджень SRI). Методика передбачає роботу з медіатекстами та джерелами, що є вкрай важливим для країни, яка воює та зазнає пропагандистських атак.
Зараз проєкт заходить у фазу пілотування, під час якої команда «Смарт освіти» допомагає запроваджувати матеріали у школах та збирає відгуки, щоби покращити методичні посібники.
«Цей проєкт пропонує не просто ефективні методики з розвитку навички аргументованого письма, а в першу чергу допомагає змінити спосіб мислення від фокуса на результат до усвідомлення важливості процесу письма. За такого підходу наші учні та учениці матимуть простір для спроб, вільний від страху помилок та можливість пошуку власного голосу», – звертає увагу методистка, вчителька української мови та літератури Катерина Молодик.
За звітами УЦОЯО щодо результатів аналізу робіт вступників на зовнішньому незалежному оцінюванні, здатність випускників аргументовано писати есе – це серйозна проблема українських шкіл ще до початку повномасштабного вторгнення.
Під час повномасштабного вторгнення учні не пишуть есе на НМТ (національний мультипредметний тест), тому даних про вміння випускників писати немає. Але можна припустити, що ситуація не покращилася, а, ймовірно, погіршилася через стрес, перехід на онлайн-навчання, постійні повітряні тривоги та скасування вимоги писати есе в новій екзаменаційній формі – НМТ.
А результати міжнародного порівняльного дослідження PISA-2022 свідчать, що українські 15-річні учні мають проблеми з читацькою грамотністю. Їм важко критично оцінювати інформацію з тексту, розрізняти факти і судження, відділяти релевантну інформацію від зайвої. Українські школярі відстають від своїх однолітків з країн Організації економічного співробітництва та розвитку на 2,5 роки за їхньою читацькою грамотністю.
Від проєкту команда очікує, що учні та учениці навчаться аналізувати, досліджувати й рефлексувати щодо медіатекстів і створювати аргументовані есе з якісною доказовою базою, а учителі та учительки – стануть амбасадорами/-ками для колег у своїх регіонах та будуть поширювати здобуті у пілоті знання та навчики.
«Смарт освіта» у межах «Національного проєкту: пишемо есе» надаватиме супервізію впродовж усього року, а також проводитиме додаткові вебінари, тренінги як від українських експертів, так і від іноземних. Команда також проведе два тестування (на початку навчального року та наприкінці), щоб мати релевантні дані про ефективність інструментів. На майбутнє планують створити онлайн-курс для освітян «Академічне письмо».
Про те, як учителі та учительки проходили п’ятиденне навчання з методик письма за участі Галини Титиш, Тетяни Вакуленко, Василя Терещенка, Тетяни Стус, Марії Титаренко, Катерини Молодик, Тетяни Байдаченко, Оксани Шуневич, Марії Блажко, Ірини Калітовської, Лідії Поворознюк та Галини Калужної можна прочитати за посиланням.
«Національний проєкт: пишемо есе» здійснює ГО «Смарт Освіта» за підтримки Grammarly, National Writing Project, Theirworld та Global Business Coalition for Education.
Пілотування матеріалів здійснюється за за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».