Команда «Національного проєкту: пишемо есе» провела вебінар для вчителів і вчительок про те, як інтегрувати методичні розробки проєкту в уроки української мови та літератури. Учасники та учасниці дізналися, які вправи найкраще використовувати, аби учні та учениці подолали страх «чистого аркуша», що таке процесуальне письмо, а також як ефективно працювати з текстами і як змінити підхід до навчання написання есе.
«Весь цей інструментарій та американський підхід, на якому ми базувалися, він про те, що кожна дитина може писати і висловлювати свою думку на письмі: важливо просто дати йому чи їй необхідні інструменти», — каже керівниця «Смарт освіти» Галина Титиш.
Учителі та вчительки мали змогу зануритися у процес писання та випробувати на собі методологічний підхід, який команда пропонує у посібниках. Також учасники та учасниці впевнилися, що обирати актуальні для учнівства теми не так складно, адже ідеї містяться повсюдно: і у зовнішньому світі (музиці, рекламі, фільмах і тд.), і у внутрішніх переживаннях дітей. А найкращий метод визначити цікаву тему — запитати самих учнів та учениць.
Матеріал, напрацьований у проєкті, є у вільному доступі на сайті. Використовувати його можна:
- у межах факультативу;
- на заняттях гуртка;
- інтегрувати в уроки української мови та літератури;
- інтегрувати в інші курси.
«У нас є досвіди в пілотних школах, де філологи на педагогічних радах ділилися із колегами про наш проєкт. Учителі біології та хімії, наприклад, почали активно використовувати вправу «дзвоники» або «вільнувате письмо», коли дітям пропонують написати короткі нотатки відштовхуючись від якоїсь певної теми чи поняття», — каже методистка, вчителька української мови та літератури, тренерка проєкту Катерина Молодик.
Інтеграцію матеріалів проєкту у свою роботу методисти радять починати з таких простих кроків:
- ознайомлення із матеріалами на сайті;
- визначення формату;
- розробка орієнтованого планування;
- інтеграція.
Також команда розвінчала найпоширеніші міфи про писання та розповіла, що робити, якщо дитина ненавидить писати. Писати есе може кожен, переконані у проєкті, а хист — не відіграє головної ролі.
«Не існує людей із вродженою відразою до письма. Є лише ті, кого систематично переконували, що вони не вміють писати», — каже тренер проєкту, Доктор наук, американський викладач курсів академічного письма Джо Гарріс.
Найголовніше тут — не вимагати від учнів та учениць повноцінного есею з першого заняття. Джо Гарріс радить дати свободу в межах завдання та заохочувати ділитися один з одним своїми складнощами в роботі над письмом.
«Національний проєкт: пишемо есе» — інноваційне навчання письма для учителів та учнів, що передбачає впровадження унікальних методичних матеріалів, які сприятимуть розвитку критичного мислення, навичок письма та читацької грамотності українських школярів.
«Національний проєкт: пишемо есе» здійснює ГО «Смарт Освіта» за підтримки Grammarly, National Writing Project, Theirworld та Global Business Coalition for Education.
Пілотування матеріалів здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».