Що робити, якщо в дитини — страх чистого листка, та як текст може розповісти про її стан? Команда «Національного проєкту: пишемо есе» провела для вчителів вебінар із дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз. Психологиня показала освітянам дієві вправи для стабілізації психічного стану, розповіла, як по тексту можна зрозуміти стан дитини та дала поради, що робити, якщо дитина не може почати писати текст або замовкає перед дошкою.
Також психологиня пояснила, як працювати із письмом, та як за зовнішніми ознаками розуміти, чи готова дитина зараз працювати на уроці, і чи зможе як належно фокусувати увагу.
«Коли дитина зростає, спочатку мієлінізується її права півкуля, потім ліва. Ми умовно можемо сказати, що спочатку активізується все, що стосується сенсорних відчуттів, емоційного сприйняття — бо права півкуля переважно займається тим, що обробляє всю сенсорну інформацію», — пояснює Світлана Ройз і додає, що необхідно, аби обидві півкулі в дитини працювали між собою злагоджено, адже це важливо для подальшого процесу навчання, сприйняття та засвоєння інформації.
Наводимо тези від Світлани Ройз щодо письма, психологічної готовності та комфорту, які потрібні дитині для ословлення свого досвіду:
- Коли діти до 6 років перенавантажуються сенсорними подразниками, це може викликати істерику. У цьому разі запропонуйте дитині таку вправу: якщо дитина — правша, то стиснути щось у лівій руці, а якщо шульга — у правій. Це допоможе взяти під контроль процеси правої півкулі.
- Якщо в дитини активована більше права півкуля, вона може видавати художніші описи та писати складніші тексти, у той час, як дитина із домінантною лівою півкулею зазвичай буде лаконічною та посутньою. Утім, це не означає, що вона не вміє писати художні описи та не має літературних здібностей — потрібно активізувати мозолисте тіло для інтеграції роботи обидвох півкуль.
- Для того, щоб допомогти дитині інтегрувати роботу мозку, можна використовувати вправи. Вони так і називаються — для розвитку міжпівкульної взаємодії. Такі вправи пані Світлана публікує у своєму Телеграм-каналі, доступному за посиланням.
- Писання допомагає впоратися з травматичним досвідом. Такий досвід характеризується фрагментарністю, він не має зв’язної лінії. Письменницькі практики допомагають повернути на місце загублений пазл досвіду.
«Вихід із в’язниці травми вимощений словами. Коли ми можемо ословити якийсь досвід, наша нервова система починає його опрацьовувати. Цю фразу я почула від одного з моїх викладачів з письменницьких практик. Ми можемо дозволити собі ословити досвід тільки коли почуваємося в безпеці біля людини. І для того, щоб людина могла не просто вивільнити, а й опрацювати свій досвід — її важливо супроводжувати», — каже Світлана Ройз.
Якщо є страх чистого листка — запропонуйте дитині писати на кольоровому папері або спочатку поставити там символ, намалювати котика чи сонечко.
«Літера — це символ, котик — це теж символ. Важливо почати заповнювати цей листок будь-чим: зірочкою, котиком, у це можна вкласти метафору і заповнювати його та писати стає легше», — пояснює Світлана Ройз та додає, що корисно писати хоч 2-3 хвилини на день.
Звертайте увагу на те, як та які частини мови використовує дитина у тексті. Психологиня у власній практиці уважно аналізує використання дієслів та прикметників.
Дієслова кажуть про внутрішню динаміку дитини: адже вона може бути дуже оптимістична назовні, а її дієслова — доволі трагічними. Якщо в тексті взагалі немає дієслів це може свідчити про недостатність сил на динаміку, дії.
Прикметники розповідають нам про канали сприйняття, якими користується зараз дитина.
«Під час переживання стресу якийсь із каналів сприйняття може вимикатися. Наприклад, у нас всіх перевантажений зараз аудіальний канал сприйняття, адже багато гучних дисгармонійних звуків. І якщо переді мною дитина чи дорослий, які бояться звуків, я це можу допустити лише з їхнього тексту, у якому вони уникають будь-яких слів, які нагадують про звуки, й почати терапевтичну роботу саме зі створення спільних текстів, де присутні такі прикметники, що позначають саме звуки», — каже Світлана Ройз.
- Перед письменницькими практиками давайте дітям розминки: написати якусь кількість прикметників про фізичні відчуття, температуру, про щось в навколишньому світі, аби включити всі канали сприйняття: це буде також й технікою заземлення.
«Національний проєкт: пишемо есе» — інноваційне навчання письма для учителів та учнів, що передбачає впровадження унікальних методичних матеріалів, які сприятимуть розвитку критичного мислення, навичок письма та читацької грамотності українських школярів.
Ці матеріали «Смарт освіта» розробила на основі інструментів National Writing Project (США) з доведеною ефективністю (за результатами досліджень SRI) та виклала їх на сайті проєкту у форматі 9 модулів та допоміжних художніх й наукових текстів, які освітяни можуть використовувати у своїй роботі безоплатно: https://essay.nus.org.ua/
«Національний проєкт: пишемо есе» здійснює ГО «Смарт Освіта» за підтримки Grammarly, National Writing Project, Theirworld та Global Business Coalition for Education.
Пілотування матеріалів здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».