21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. З різницею у дев’ять років, 21 та 22 листопада стали доленосними в історії України — розпочалися Помаранчева Революція 2004-го та Революція Гідності 2013-го.
Аби не лише знати й пам’ятати про боротьбу українського народу за його свободу, а й вміти пояснити дітям історію цих подій, пропонуємо корисні ресурси. Вони допоможуть краще зрозуміти події Революцій, цінності та боротьбу, яка триває й досі.
Для дітей 3-4 класів проведіть «Урок «Гідності» з нашого курсу «Уроки доброчесності». Він безоплатно доступний за лінком з усіма корисними та необхідними матеріалами: https://tinyurl.com/4vb47kc9
Завдяки курсу, учитель/-ка зможе пояснити, що гідність — це усвідомлення людиною своєї суспільної ролі, громадянського обов’язку. Саме це стало однією із рушійних сил Революції Гідності в Україні. Працюючи із запропонованим текстом, обговорюючи його в групах, діти дізнаються про ці події та поступово усвідомлять, чому вони ввійшли в історію прикладом того, як українці об’єдналися, щоб відстояти власну гідність. «Урок Гідності» має на меті зацікавити учнів через актуалізацію їхнього досвіду, розгляду та виявлення життєвих проблем. Він поділений на два модулі й містить вправи, тексти, відео й тестові завдання, ігри, які в інтерактивній формі дозволять дітям більше дізнатися про права, про гідність і про боротьбу, яка триває.
Для середніх та старших класів доступна добірка аудіоуроків, які розказують історію Помаранчевої революції та Революції Гідності:
- Помаранчева революція. Конституційна реформа 2005 року
- Російсько-українська війна 2014-2021 рр.
- Інтеграція України в європейський та світовий економічний простір: виклики і відповіді
Завдяки аудіоурокам від вчительок історії – Лесі Юрчишин та Антоніни Макаревич – учні й учениці дізнаються не лише історію двох Революцій, а й про походження їхніх назв, результати і вплив на державу. Та отримають відповідь, чому Помаранчева революція і Революція Гідності стали стимулами для росії посилювати дії проти незалежності України.
Методистка нашого медіа НУШ та історикиня Юлія Топольницька радить присвятити 10-15 хвилин часу ознайомленню учнів та учениць із біографіями Героїв Небесної Сотні. Адже, людина живе доти, доки її памʼятають, тож вкрай важливо, щоб історії Героїв були почуті.
- Учням і ученицям старших класів (10-11) можна запропонувати самостійно обрати когось із героїв, дослідити їхню біографію і поділитися нею у класі, розповісти, чому саме ту чи іншу постать вони обрали для дослідження. Біографії героїв Небесної Сотні можна знайти на сайті Національного меморіального комплексу героїв Небесної Сотні – музею Революції Гідності.
- Учням та ученицям 9-11 класів можна запропонувати дослідити протестне мистецтво часів Революції Гідності, образи і символи революції.
- Учнівству від усіх вікових категорій можна запропонувати створити власний артобʼєкт у знак солідарності із учасниками Революції Гідності. З деякими роботами й авторами можна ознайомитися в матеріалі Української правди. Життя.
Можна здійснити аналіз музичної творчості Майдану.Послухайте з учнями й ученицями одну із пісень часів Революції Гідності, запитайте, як вони розуміють слова пісень, які почуття у них викликають ці пісні.
- «Вставай» – Океан Ельзи
- «Брат за брата» – Kozak System
- «Гей, пливе кача» – Піккардійська Терція
- «Воїни світла» – Ляпіс Трубецкой
Фільми про Революцію Гідності, які можна переглянути вдома
- «Революція гідності», 2014, Україна, Автор – Олександр Семирядченко
У фільмі зібрані кадри переломних та найбільш вражаючих подій останніх місяців революції. В кадрі, найвідоміші українці, осмислюють пережите та відповідають на болючі питання, як жити далі. - «Майдан», 2014, Нідерланди, Україна, Режисер – Сергій Лозниця
Набір випадкових сцен з життя Майдану, знятих статичною камерою. Картина представляла Україну в конкурсній програмі фестивалю в Каннах і ще на кількох великих всесвітніх кінофорумах. - «Все палає», 2015, Україна, автори – Александр Течинский, Алексей Солодунов, Дмитрий Стойков
Стрічка про універсальний зразок повстань і протестів особливого виду. Фільм отримав відзнаку німецького кінофестивалю DOK Leipzig як «видатний східноєвропейський фільм». - «Зима в огні», 2015, США, Великобританія, Україна, Режисер – Євген Афінеєвський
Картина отримала приз глядацьких симпатій кінофестивалю в Торонто та була номінована на «ОСКАР», як найкращий документальний фільм.
День Гідності та Свободи — це нагадування про важливість нашої єдності. Низький уклін тим, хто боровся та бореться за нашу свободу ще від початку створення держави Україна.
Велика Шана і Вічна Слава всім, хто загинув у боротьбі за українські цінності та незалежність!