У проєкті «Залишаємось з Україною» для молодших класів 136 дітей віком 8-10 років вивчають українську мову як рідну та як другу функціональну. У курсі вчителі допомагають опанувати мову учням, які через повномасштабне вторгнення росії вимушено живуть за кордоном та переважно не мають доступу до регулярної української освіти, або ж і зовсім не мали досвіду навчання в українських школах.
Команда проєкту також створила закритий телеграм-канал із додатковими корисними ресурсами для батьків учнів, аби навчання було максимально ефективним. Серед ресурсів є і додатки для смартфона, і збірники текстів, і навчальні мультики і онлайн-тести.
«Ми даємо додаткові матеріали на каналі підтримки саме для того, щоб батьки не шукали самі український контент: не у всіх є можливість, розуміння, де шукати. Це можливість для дітей мати доступ до різнобічного контенту, який сприяє покращенню навичок читання, слухання, граматики, адже 3 години занять у тиждень — це мало, і щоб краще, швидше вивчити мову — потрібно більше приділяти їй увагу.
Звісно, наші вчителі дають домашні завдання, але ми намагаємося шукати більш креативні, цікаві, заохочувальні матеріали, які діти будуть робити в задоволення, вивчати мову нативно, граючи, слухаючи, роблячи поробки, читаючи цікаві факти.
Ці матеріали різнобічні, один ресурс надає можливість обирати завдання різного виду, аудіокнижки — змогу більше чути мову, відповідно краще її сприймати і розуміти. Діти дивляться мультики, читають із батьками тексти, присвячені певним святам (ми потрапляли й на всесвітній день цукерок, і день гарбуза, і день музики)», — пояснює вибір ресурсів менеджерка проєкту Олена Будик.
Команда проєкту пропонує список допоміжних програм та ресурсів, які стануть у пригоді під час вивчення української мови як другої функціональної:
- Додаток «Допитливий читач» (Curious Reader) — це інтерактивна платформа, призначена для ознайомлення вашої дитини з основами читання. Завдяки захопливому ігровому процесу діти вчаться розпізнавати літери, писати та читати слова. Це підвищує успішність у школі та готує їх до читання простого тексту.
Програма безкоштовна та містить різноманітні ігри та книги, що дозволяють дітям обирати власний спосіб навчання та вдосконалювати свій шлях до грамотності.
- «Валізка з книжками» — 20 000 книжок для маленьких українців відтепер у бібліотеках Німеччини, Польщі, Греції, Угорщини, Латвії, Молдови, Румунії, Іспанії, Чехії, Італії.
У межах проєкту «Валізка з книжками з України», який реалізований Goethe-Institut в Україні спільно з Німецькою бібліотечною асоціацією за підтримки Українського інституту книги понад 600 бібліотек у різних куточках Німеччини та Європи отримали комплект книжок українською мовою. На сторінці проєкту доступний список бібліотек, які отримали книжки. Ви можете обрати своє місто та прийти із дитиною в бібліотеку аби почитати українською мовою.
- Сайт «Розвиток дитини» містить поради й завдання, що допоможуть батькам займатися із дитиною. Ресурс пропонує генератор завдань з української мови та математики, шаблони для створення аплікацій, онлайн-тести, а також статті для батьків. Завдання підійдуть для дошкільнят та дітей першого-четвертого класів, а також допоможуть підготувати дитину до школи. На сайті також доступні матеріали з англійської мови, письма та читання, математики, а також «Я досліджую світ». Ресурс безкоштовний.
- Телеграм-канал «Читайлик». На каналі пропонують збірник різноманітних коротких текстів для дітей українською мовою, а також завдання до них, вправи на визначення геометричних фігур, завдання на логіку, ігри-пошуківки та інше. Ресурс безкоштовний.
- Майстерня казок Олександра Зімби. Сайт містить тексти, відео та онлайн-тести, що допомагають вивчати українську мову разом із героями: песиком Бровком та котиком Мурчиком, що запрошують досліджувати мову на прикладі своїх казкових пригод. Ресурс платний, для користування усіма функціями треба оформити підписку.
- «365 казок на ніч» — збірник аудіоказок та завдань до них від «Українського інституту книги» та медіасервісу MEGOGO. Кожну історію супроводжують яскраві анімовані ілюстрації, тексти з правильними наголосами для коректного читання вголос і розвивальні завдання для дітей, розроблені методистом. Збірник безкоштовний.
- Інтерактивні аркуші з української мови. На цьому сайті доступні аркуші із завданнями, тренувальні вправи на певні частини мови, діагностичні роботи. Також можна обрати для вивчення будь-який інший предмет: математику, фізику, інформатику, англійську мову, «Я досліджую світ», зарубіжну літературу, біологію, географію, хімію та інші. Ресурс безкоштовний.
- Мультик «Світ чекає на відкриття» для розвитку дітей раннього віку. Трикутя, Квадрик і Кружко допоможуть малюкам з підготовкою до школи та познайомлять з історією цукерок.
Нині цікаво та доступно вивчати українську мову можна з будь-якого куточка світу, а допоміжні онлайн-ресурси стануть в пригоді, аби освіжити знання чи дізнатися щось нове. Тож користуйтеся і нехай навчання буде захопливим та пізнавальним!
Проєкт «Залишаємось з Україною» реалізовує ГО «Смарт освіта» за підтримки Theirworld.