Розбирати помилки в оголошеннях в метро, написати справжню статтю про Netflix за даними діаграм, а також визначити, жаба чи мавпа дістануться фінішу швидше — саме такі завдання розв’язували діти на уроках з української мови та математики під час навчання в проєкті «Тепер я знаю».
Літній п’ятитижневий курс «Тепер я знаю» відбувається вже втретє і за дві хвилі цьогорічної ітерації охопив 838 дітей 4-10 класів, більшість із яких (близько 75%) зараз в Україні. Усього школярі та школярки пропрацювали по 20 уроків з математики та української мови. Заняття містили тести та різнопланові завдання, а отримані знання діти могли випробувати на уроках-практикумах.
Для курсу з математики методисти розробили 560 завдань, а в межах програми з української мови — 1890. Для формування загальної оцінки знань на вході та виході проєкту учні пройшли двоскладові предметні й матапредметні тестування з математики, а також тестування з мови, що інтегрувало в себе як предметну, так і метапредметну частини.
За результатами фінальних тестувань із математики та української мови діти показали до 72.2% покращення знань, порівняно із вхідним тестуванням на початку курсу.
Структура курсу з надолуження освітніх втрат
Навчальний процес в «Тепер я знаю» орієнтується не тільки на надолуження пропущеного матеріалу, але й на розвиток компетентностей, які є важливими для подальшого навчання. Так, для кожного освітнього рівня команда розробила рамку компетентностей (ядро знань), яка лягла в основу створення навчальних курсів. Наприклад, читацька грамотність, уміння інтерпретувати інформацію, бачити зв’язки й закономірності та інші.
Попри різне наповнення й специфіку навчання математики та української мови, читацька компетентність пронизує обидва курси.
«Результати тесту PISA були враховані під час складання програми цьогорічного курсу, з особливим акцентом на підвищення читацької грамотності. Основною метою було розвинути здатність учнів критично аналізувати тексти, розуміти їх зміст на глибшому рівні та покращити навички роботи з інформацією. Підвищення інтересу до самостійного читання та обговорення текстів — результати, які спостерігалися протягом навчання. Учні стали більш впевненими у своїй здатності аналізувати тексти, формулювати власну думку та обґрунтовувати її», — зазначає методистка курсу з української мови Наталя Вінницька.
Учителі та учительки відштовхувалися від ситуацій реального життя і під них адаптовували окремі уроки та стиль подачі матеріалу. З української мови завдання створювалися довкола тестів.
«Усі завдання в курсі з української мови були пов’язані з текстом, який давався в основу того чи іншого уроку. Учителі вже мали, по суті, готовий продукт і готові завдання навколо цього продукту», — зазначає про особливості курсу з української мови програмна директорка «Смарт освіти» Ірина Петрів.
Курс з математики мав банк питань із різних тем, тому вчителі могли обирати додаткові завдання до основного змісту заняття. Це стало помічним для повторення попереднього матеріалу та для учнів, які виконують завдання швидше за основну групу.
«Учителі вибудовують траєкторію навчання, згідно з аналізом того, яких учнів вони мали на вході, з якою групою вони працюють та в якому темпі можуть з цією групою рухатися. Заданням вчителів не було пройти всі навчальні матеріали та теми, а покращити навички в даної групи учнів й обрати найкращу стратегію щодо навчання», — зазначає методист курсу з математики, учитель математики Юрій Чоп’юк.
Особливості підходу до навчання та відбору вчителів
«Цьогоріч конкурс для вчителів був доволі складний, всі кандидати мали виконати певні вимоги (розширені відповіді на питання, зняти відео, в яких мали розкрити свої думки з певних тем). Усі анкети ретельно вивчалися командою методистів, кожна відповідь оцінювалась по 10-бальній шкалі і на виході ми мали список викладачів, яких запросили на наступний етап, адже це ще не був фінал і остаточний вибір. Учителі мали пройти навчання», — звертає увагу менеджерка курсу Олена Будик.
Під час зустрічей вчителі та вчительки працювали над підвищенням навичок психологічної підтримки, прокачували свої цифрові навички, а також рефлексували над цікавими та інноваційними методами викладання свого предмета й шукали рішення, як повернути у дітей мотивацію до навчання.
«Ми створили для вчителів/-льок методологічний посібник, у якому дуже детально прописали речі, які важливо розуміти викладачу при вході в проєкт і під час роботи в ньому. Наша ціль — максимально підготувати вчителів до роботи з дітьми, роботи на платформі, умінню планувати уроки відповідно до рівня знань і вмінь дітей, які прийшли в їхню групу», – каже програмна директорка «Смарт освіти» Ірина Петрів.
Що стосується дітей, то після проходження хоча б 50% курсу та обов’язкового вхідного та вихідного тестувань учні та учениці мали змогу отримати сертифікат та мотиваційний лист від своїх вчителів. У листі педагоги зазначали рівень сформованості навичок відповідно до визначеної рамки компетентностей, а також писали короткий коментар про те, що в дітей добре виходить, або ж зазначали, над чим варто попрацювати ще.
Доступ до платформи із пройденими уроками у школярів та школярок залишається, а отже вони у будь-який момент можуть повернутися до якоїсь із тем та заново пройти завдання або ж надолужити ті теми, що не встигли виконати під час курсу.
Уже другий рік команда проєкту залучає експертів з Українського центру оцінювання якості освіти, які дають аналіз тестувань курсу. І щоразу проєкт «Тепер я знаю» вдосконалюється: завдяки співпраці з УЦОЯО команда якісно покращила інструмент оцінювання. Експерти слідкували, аби питання вхідного і вихідного тестування відповідали тим самим темам, щоб можна було проаналізувати результати і виділити теми, які дались легко, або навпаки — викликали труднощі. Зараз експерти аналізують цьогорічні тестування й результати аналізу допоможуть покращити матеріали наступної ітерації проєкту. Ми також поділимося результатом оцінки експертів згодом.
«Сама ходила на всі заняття без контролю чи нагадувань, хвалилася успіхами» – відгуки про проєкт від учнів/-ниць та їхніх батьків
«Проєкт дуже крутий і точно запам’ятався мені, ба більше, тепер я буду його рекомендувати всім своїм знайомим. Наприклад, це корисні матеріали, які стануть в пригоді для подальшого навчання (в моєму випадку у десятому класі). Особливо сподобались вчителі на проєкті. Оксана Миколаївна — вчителька української мови, дуже гарно проводила уроки та надавала корисні лайфхаки, які стосувались певної теми уроку. Наталя Анатоліївна — вчителька математики, гарно пояснювала незрозумілі теми, а також розпочинала та закінчувала уроки, питаючи про наш емоційний стан, що є надважливим в нашій ситуації. Кожна з них дуже розвинена і розуміється на сучасних потребах власного предмета. Головне, що наші вчительки змогли відразу створити власний підхід до кожного учня проєкту🌷» , – пише учениця дев’ятого класу Єва Гладун.
Учні та учениці бажали проєкту подальшого розвитку і навіть — технологічних інновацій, наприклад, впровадження особливої валюти «знайкоїнів», які можна отримати за бали виконаних завдань і «купити» щось цікаве в особистому профілі на платформі.
«Дякую за цікаві 5 тижнів навчання. Я отримав багато гарних вражень і спогадів. Буду щиро вдячний, якщо мене запросять ще. Бажаю мирного неба та усього найкращого всім організаторам і вчителям. Ви the best💙», – написав учень четвертого класу Матвій Мацюк.
Діти також побажали додати до програми курси з історії, літератури, інформатики та англійської мови, а проєкту зичили процвітання і вдячних учнів.
Батьки школярів та школярок першої хвилі кажуть, що рушієм відвідування курсу було покращення знань та прагнення повторити та засвоїти проблемні теми і відзначають, що цих цілей вдалося досягти, попри відключення світла та технічні проблеми.
«Сподівалися наздогнати освітні втрати, отримати новий досвід навчання, розширили кругозір спілкування. Усі сподівання виправдалися», – пише Анастасія Мацюк, мама учня четвертого класу.
Батьки також відзначають не менш важливим аспектом дружню атмосферу під час занять, цікаві матеріали, а також можливість самостійно доопрацьовувати завдання на платформі.
«Думала, що навчання буде більш номінальне, а вийшло дійсно в прикольному форматі. Особливо дочці сподобалася українська мова. З математикою було трохи важче, не розуміла часом пояснень та соромилася перепитати. На другу половину дитина втягнулася і почувалася зацікавленою (щонайменше перестала розповідати про свою важку долю, коли всі друзі відпочивають і сама ходила на всі зайняття без контролю чи нагадувань, хвалилася успіхами). Я не знаю, чи це у вас перший досвід чи ні, але вийшло круто! За такими програмами стоїть дуже багато кропіткої роботи — все вийшло, відчувалося багато уваги та вкладених емоцій та зусиль! На жаль, навчити та заохотити колючого підлітка, який воліє позависати у гаджеті не так то й просто, але атмосфера була саме тою, що може допомогти зацікавити. Ви круті, це точно))», – пише Олена Путинцева, мама учасника курсу.
Що ж до побажань, то батьки, як і діти, попросили додати до курсів англійську мову.
«Координатори проєкту часто заходили на уроки, аби подивитись на власні очі, як проходить навчання, як вчителі працюють з дітьми і як діти опановують теми. Були й смішні ситуації, але що вражало понад усе — час пролітав швидко і на слова вчителя, що урок завершено, часто чули “що, вже все?” І починалася друга частина — діти один поперед одного розповідали про поїздки на вихідних, що бачили під час прогулянок, кому що купили, показували своїх песиків-котиків, хтось навіть грав на музичному інструменті. Діти бажали продовжувати спілкуватися, відкрито ділилися своїми емоціями і не відпускали вчителів). Це найвищий рівень довіри і мотивації – діти не хотіли йти з уроку», – каже менеджерка проєкту Олена Будик.
Цьогорічний курс «Тепер я знаю» був інтенсивним та дуже різноманітним: діти мали можливість в цікавій і нестандартній формі довчити або наздогнати тему, яку пропустили чи не до кінця зрозуміли. Але проєкт не тільки про навчання, а про й можливість бути в спільноті, яка «розмовляє однією мовою», розуміє, підтримує, радить, допомагає, розкриває і розкомплексовує і головне дає можливість невимушеного легкого навчання.
Проєкт «Тепер я знаю» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden. Навчання вчителів у межах проєкту здійснювалося за підтримки GlobalGiving.