От і добігає кінця один із найважчих років в історії незалежної України. В ньому було чимало смутку та випробувань. Проте цей рік також показав нам, що навіть у таких умовах ми здатні рухатися вперед. Напередодні Нового року хочемо поділитися нашими особистими досягненнями.
У мирні часи ми займались просуванням та підтримкою реформи “Нова українська школа”, проводили тренінги для вчителів й розробляли навчальні матеріали. Та з початку повномасштабного вторгнення також почали активно працювати саме з дітьми, зосередивши на цьому всі свої сили.
Пізнавальні зустрічі
Одним із перших таких проєктів стали пізнавальні онлайн-зустрічі для дітей – заняття в Zoom, на яких українські та іноземні вчителі навчають українських школярів. Нам було важливо повернути дітям частинку звичного для них життя, де є уроки, вчителі та друзі-однокласники. А онлайн-формат дозволяв доєднуватися до зустрічей незалежно від місця перебування. Головне, щоб під рукою був інтернет та гаджет.
Понад 90 українських та 140 іноземних педагогів з усіх куточків світу, включно з Канадою, Австралією, Японією, США, Португалією, Австрією, зголосилися допомогти. А канадці Девід Фалконер і Маргіт Мюллер навіть створили координаційний волонтерський центр, який й донині займається пошуком та вчителів-волонтерів та гостей для зустрічей з українськими дітьми. Крім того, проводити наші зустрічі допомагали не тільки вчителі, але й науковці та зірки. Так, на одну зі зустрічей ми залучили навіть канадського астронавта Кріса Хедфілда. А фокусник Кріс Пілсфорт неодноразово виступав із власним магічним шоу.
Відео зустрічі з астронавтом: https://www.youtube.com/watch?v=2fAW8fjgqRg
Відео з зустрічі з фокусником: https://www.youtube.com/watch?v=l0P9KS8Lizc&t=751s
Завдяки підтримці ChildFund Deutschland “Смарт освіта” провела 1 500 занять, які відвідали тисячі дітей.
Школа без стін
“Школа без стін” – проєкт, який вдалося реалізувати за сприяння ChildFund Deutschland та БФ “Таблеточки”, аби діти навчалися у приватній школі “Атлантика” протягом 3 місяців (квітень-червень).
Участь взяли 154 дитини та 36 учителів, серед яких педагоги з Києва та Київщини, Харківської, Чернігівської, Одеської та Житомирської областей.
Долучилися діти, які проживали на окупованих територіях; чиї школи та будинки було зруйновано; діти військових, лікарів, соціальних працівників; діти з багатодітних сімей, дитячих будинків сімейного типу; ті, хто виїхали за кордон чи були змушені покинути рідні населені пункти, але не навчалися в школах у нових місцях проживання.
Навчання відбувалося в малих групах за спеціальною програмою з поглибленим вивченням англійської мови. Крім звичних уроків, були зустрічі з психологом щотижня. Батьки отримували фідбек від учителів та психолога щодо успіхів та емоційного стану дітей. Також школа надавала офіційні документи про те, які курси прослухав учень та рівень засвоєння матеріалу.
Нова Українська Школа
Ми задумували сайт НУШ як майданчик для комунікації реформ. Та за 6 років його існування він став потужним медіа про освіту.
Журналісти та дописувачі сайту адвокують освітні зміни, відповідають на питання читачів, відстежують впровадження реформи НУШ та підтримують вчителів. У 2022 році:
- сайт охопив 5,4 млн унікальних відвідувачів;
- команда випустила 1 700 новин і 240 статей;
- Facebook отримав охоплення 2,4 млн користувачів.
Проєкт “Залишаємось з Україною”
Нагадаємо: для того, щоб наші школярі 5-11 класів за кордоном не відставали від української навчальної програми, ми з 1 вересня організовуємо онлайн-уроки для них із українськими вчителями. Це змога для учнів опанувати українську мову, літературу та історію. За перший семестр проєкт “Залишаємось з Україною” охопив:
- понад 1 100 дітей
- 2 364 заняття
- 88 навчальних груп
- 49 вчителів
Попри те, що уроки для дітей відбуваються у вечірній час після навчання в іноземних школах, а також у суботу, учні охоче виконують і домашні завдання. А батьки та вчителі вбачають необхідність перевірки рівня засвоєних знань. Тому педагоги проєкту розробили тестування та провели його в кінці поточного семестру.
Завдячуємо підтримкою в реалізації проєкту “Залишаємось з Україною” Educo, Theirworld та Global Business Coalition for Education.
Гуманітарна допомога
Із початком повномасштабної війни багато українських сімей, насамперед, мали базові потреби: харчування, місце для ночівлі, тепла постіль… Тому з березня 2022 ми доєдналися до великого волонтерського руху, справді кожен із нас сьогодні так чи інакше є волонтером. За цей час завдяки нашому партнеру, ChildFund Deutschland, вдалося надати гуманітарну допомогу на загальну суму понад 2,5 млн грн.
Це були різні міста й області. З одного боку, ми сфокусували увагу на допомозі півдню та сходу України, з іншого – вимушеним переселенцям із різних міст, серед яких багато опинилися на заході:
- постачали продукти харчування дітям-сиротам;
- підтримували координаційні центри для ВПО і продуктовими наборами, і облаштуванням місць для ночівлі та тимчасового проживання обігрівачами, постіллю та ін.;
- відправляли медикаменти, продукти і засоби гігієни до прифронтових населених пунктів;
- займалися постачанням провізії в їдальні, де безоплатно харчуються родини з дітьми.
Психологічні проєкти зі Світланою Ройз
Із самого початку війни та протягом наступних майже 8 місяців за підтримки UNICEF Ukraine ми проводили “Практикуми стійкості та відновлення зі Світланою Ройз”. Двічі на тиждень протягом 15 хвилин Світлана ділилася простими тілесними вправами, які додавали тілу сили, а розуму – спокій. Всього ж ми провели такі 64 зустрічі. Кожну з яких переглядали від 5 до 25 тисяч людей. Що, погодьтесь, не гірше за показники серіалів на Netflix Далі більше.
Всі відео практикумів тут: https://bit.ly/3C6SV9O
І тут: https://bit.ly/3jxZ5t4
“Обійманці”. Що може бути краще, ніж щирі обійми з рідними? Саме з метою поглиблення зв’язку між батьками та дітьми, їхнього емоційного відновлення, ми спільно зі Світланою та за підтримки Global Business Coalition for Education створили гру “Обійманці”. Дітям у моменти стресу важливо впоратися з внутрішньою тривогою та відчувати опору батьків. А один із кращих способів їм допомогти – провести разом дозвілля з іграми. Саме через гру дитина легше сприймає будь-яку інформацію та пізнає світ. Тим більше, що «Обійманці» не просто дитяча гра, а й терапевтичний засіб для дітей різного віку. Це понад 10 карток з ілюстраціями та різними видами обіймів. Учасники можуть обирати картки як свідомо, так і випадково.
Залишаємо посилання на онлайн-версію гри: https://bit.ly/3VbNZqR
Ми також подбали про те, щоб вправи-практики завжди були під рукою. У проєкті “Стійкість для стійких”, де Світлана розробила практики, ми створили 20 маленьких анімацій. 10-20-секундні вправи допоможуть повертати собі спокій у стресових ситуаціях.
Всі вправи-практики є на нашому ютуб-каналі: https://bit.ly/3I3dk3r
Також за сприяння ChildFund та підтримки дітей і освітян команда ГО “Смарт освіта” разом зі Світланою Ройз розробили наповнення скринь в укриття для дітей молодшого, середнього та старшого шкільного віку. Вони наповнені різними речами, які допоможуть дітям впоратися з тривожністю. Цей проєкт – пілотна версія, де ми разом зі школами хочемо протестувати склад скринь, проаналізувати потреби та, за необхідності, змінити наповнення для наступних партій.
А ще у нас зі Світланою Ройз було багато крутезних спільних проєктів з UNICEF Ukraine.
“Картки сили” – інтерактивна гра для дітей, яка допомагає їм краще справлятись зі стресом та відчути свою внутрішню силу.
Завантажити картки та інструкцію можна за посиланням: https://bit.ly/3C66ndW
“Дихальні картки” – набір із 14 карток, на кожній з яких намальовані різноманітні обʼєкти. Рухаючи пальцем по їхнім контурам, потрібно робити вдихи й видихи, що допомагає заспокоїтися та позбутися тривоги.
Знайти їх можна тут: https://bit.ly/3SvDrSD
Та не картками єдиними. Ще одним спільним проєктом стала книжка “Твоя Сила” Ця практикум для дітей і підлітків, в якій кожне просте завдання може стати містком до відчуття сили, розуміння своїх емоцій.
Завантажуйте посібник за посиланням https://bit.ly/3WP5DlC
Професійний розвиток вчителів
Однією з ключових віх діяльності ГО “Смарт освіта” стало навчання для вчителів. Це й різноманітні воркшопи, й подкасти, розвиток унікального для України проєкту “Пишемо есе” із залученням американських викладачів.
Понад 700 вчителів долучилися до наших воркшопів з професійного розвитку від канадських та австралійських експертів, реалізованих за сприяння ChildFund Deutschland Тут запрошені фахівці ділилися знаннями на основі власних кейсів в роботі з учнями. Так, українські вчителі мали змогу дізнатися більше про стратегії навчання, підходи до управління класом, оцінювання знань, методи постановки завдань та багато ін. Якщо хочеться корисно провести дозвілля, можна переглянути кілька таких воркшопів на каналі Youtube.
“Ефективні стратегії навчання математиці у канадській школі”: https://youtu.be/U7mjAobSSFE
“Управління класом: практичний та соціально-емоційний підхід”: https://youtu.be/FwlQKjU2Fls
“Формувальне оцінювання на практиці”: https://youtu.be/VPvk6wKn4PA
Сьогодні ми також зіштовхуємося з тим, що програми педагогічних вишів не передбачають предметів, де б надавали знання майбутнім вчителям про те, як навчати написанню есе учнів. Та таких, які б були підкріплені практичними навичками та могли стати в нагоді й під час написання творів на ЗНО/НМТ, так і під час вивчення історії чи, навіть, природничих наук. Ідеться про конкретні методики та інструменти з написання різних видів есе.
Отже, у 2022 році, за сприяння Grammarly, стартувала практична навчальна частина від американських педагогів в рамках “Національного проєкту: пишемо есе”. Це 6 занять по 2 години кожне від National Writing Project (США), за участю запрошених лекторів та тренерів, де 24 вмотивовані українські вчителі отримують нові фахові знання на міжнародному рівні. У результаті навчання вчителі розроблять програми з розвитку навичок письма, зокрема, есеїв для педагогічних вишів-учасників проєкту, підготують навчальні матеріали для освітян щодо того, як навчати писати різні види есеїв у школі, тощо. Ця програма продовжуватиметься у 2023 році. Нагадаємо, що вона почалася ще рік тому з навчання в українських викладачів та письменників. Наразі учасники навчаються у Тома Фокса та Джо Гарріса.
Також у 2022 вийшов другий сезон подкастів “Дофамін для освіти”, створений за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу. Він охопив 608 634 користувачів. У подкастах ми говоримо з провідними фахівцями про тренди та зміни в освіті, про те, як мотивувати дітей до навчання; як допомогти підліткам знайти свою “сродну” працю; як зробити онлайн-навчання цікавим і якісним; вплив гаджетів на дітей; трансформації в освіті через війну, тощо. Прослухати подкасти можна тут: https://edutalks.nus.org.ua
Психологічна підтримка освітян
Тому задля психологічної підтримки батьків та освітян команда ГО “Смарт освіти” проводила курси та тренінги протягом 2022 року. Це було навчання з обізнаності в психологічній сфері для освітян, а також офлайн-активності для вимушених переселенців. Поділимося трохи результатами.
Львів’янам пощастило: вони могли відвідувати зустрічі з психологом офлайн. За півроку проєкту скористались цієї можливістю 524 людини. Це були лекції на важливі сьогодні теми: як діти проживають травматичний досвід війни; де брати енергію на життя і мрії під час повномасштабного вторгнення; як боротися з дитячими страхами; управління гнівом, тощо. І, звісно, різні арт-терапевтичні та тілесні практики.
Цей проєкт ми реалізували завдяки підтримці WeWorld Onlus і у співпраці зі Школою мистецтв вільних та небайдужих. Дякуємо вам за цей досвід співтворення!
А ще цьогоріч ми багато навчали онлайн. Це були три програми – EMDR для вчительства, навчання за програмою “Діти і війна. Техніки зцілення” та авторський тренінг від Наталії Подоляк (“Програма підвищення кваліфікації для вчителів/вчительок з розвитку психологічної компетентності”).
До речі, авторські дводенні тренінги з психологічної допомоги для вчителів Наталії Подоляк розпочалися з листопада 2022 року та продовжуватимуться й надалі. Вони сприяють формуванню знань у освітян про психологічну травматологію і надають техніки для зменшення емоційної напруги. Більше про тренінги є у нашій статті: https://bit.ly/3GkoP58
Тижнева навчальна програма з EMDR (“Програма підвищення кваліфікації педагогічних працівниць з удосконалення навичок психологічної самодопомоги”): передбачає тренінг із навичок психологічної самодопомоги та групові сесії щодо опрацювання особистого травматичного досвіду за протоколом EMDR. Ми розпочали це навчання ще навесні 2022 року. Охочі взяти участь зможуть також ще з січня 2023. Детальніше про метод EMDR читайте на нашому сайті: https://bit.ly/3PVGiUU
“Діти і війна. Техніки зцілення”. Мета програми полягала у формуванні у вчителів знань про психологічну травму, посттравматичні симптоми, навичок і вмінь надання першої психологічної допомоги дітям. Ми розпочали навчання вчителів на початку цього навчального року та успішно завершили його у вересні 2022 року.
Одним із результатів такої плідної роботи є наша методичка, де зібрані основні вправи із травмотерапії. Знаходьте методичку за цим посиланням: https://bit.ly/3C3DtLr
Організувати таке навчання для вчителів вдалося завдяки нашим партнерам з UNFPA , EdCamp Ukraine, Міжнародного фонду “Відродження”.
Сертифікати за цими навчальними програмами вже отримали 295 учасників, з них: 133 учасниці з програми EMDR, 88 – “Діти і Війна. Техніки зцілення”, 74 – з авторського дводенного тренінгу Наталії Подоляк.
Також за сприяння Friedrich Naumann Foundation ГО “Смарт освіта” організували серію вебсемінарів для вчителів. Це була низка тренінгів для освітян, що спрямовані на підвищення стресостійкості та удосконалення навичок психологічної самодопомоги. А також, було 5 трансляцій на різні теми: методи організації онлайн-навчання, патріотичне виховання, розкриття індивідуальності дитини та ін.
Онлайн-курс «Основи кібербезпеки для школярів».
Хоча розробка курсу почалась ще до повномасштабного вторгнення, його тематика зараз є як ніколи актуальною. І не тільки для дітей. Ця інформація стане в нагоді також дорослим, адже:
- допоможе відрізнити правду від фейків;
- розкаже, як безпечно спілкуватися в інтернеті;
- навчить, як вберегти свої дані від шахраїв тощо.
До створення курсу ми залучили цілу команду фахівців із кібербезпеки, технічних розробників, методистів, психологів, художників, графічних дизайнерів та ін. CRDF Global в Україні у співпраці з ГО “Смарт Освіта” та технічними експертами компанії Technomatix, за підтримки Державного департаменту США, розробили його з тим, щоб він був не тільки корисним, але й одночасно цікавим для дітей. Навчальна програма враховує специфіки кожної вікової групи, що дозволяє краще взаємодіяти зі школярами молодшого, середнього та старшого віку. А онлайн формат дозволяє проходити курс з будь-яких девайсів: телефонів, планшетів, ноутбуків і т.д..
Наразі триває пілотування курсу. А вже зовсім скоро буде відкрито доступ до нього. А поки пропонуємо переглянути коротке відео про сам проєкт: https://fb.watch/hJ_ca92_or/
Творчі заняття для дітей
Саме для того, щоб допомогти цим дітям адаптуватись на новому місці ГО “Смарт освіта” організувала низку творчих проєктів у різних містах України і не тільки. Адже мистецтво та творча активність не тільки допомагають знайти нових друзів, але й виходити стресу та емоціям. За підтримки місцевих ініціатив ми реалізували такі проекти у Львові, Івано-Франківську, Віниці та Кракові.
“Мистецький клуб у Львові” – безплатні заняття з дизайну, музики та театру для діток від 6 до 14 років. А для малечі від 4 років “Бавимося у мистецтво” – спрощений мікс з різних мистецьких напрямків. На базі клубу також діяла “Майстерня щастя” – лекції психолога для дорослих та підлітків, і ще мистецький кінозал. Допомагали нам Школа мистецтв вільних та небайдужих за фінансової підтримки WeWorld International.
“ФранКоло” – різноманітні активності для дітей на будь який-смак. Лісові прогулянки з Дитячі походи GoЙra – Гойра, шиття разом з Клаптик Творча майстерня & Швейний коворкінг, “Електрика – це просто” від РобоклубІФ, артзустрічі та цікава хімія від UpSkill – освітній простір м. Івано-Франківськ та курс STEM від Kaizen. Alternative Learning. І все це за фінансової підтримки Educo.
“ВінОк” – безкоштовні творчі та спортивні гуртки у Вінниці. Реалізовувати проєкт нам допомагали FreeDom: Боже, вільна школа за фінансової підтримки ChildFund Deutschland (Дитячий фонд Німеччини).
“Мистецький клуб у Кракові” – мистецький простір, де проводяться безплатні заняття для українських дітей віком від 6 до 14 років, які біули змушені через війну покинути Україну. На заняттях у клубі діти співають, малюють, ліплять з пластиліну та ставлять вистави, де акторами є самі ж діти. Ми втілюємо цей проєкт у співпраці з Związek Ukraińców w Polsce – Kraków/ Об’єднання Українців в Польщі – Краків за підтримки Canada-Ukraine Foundation.
Дитячі табори для учнів 5-11 класів
«Я дізналася, що навчання влітку не таке вже й нудне та безтолкове» – напевно, це найкраща похвала, яку тільки можна отримати від дитини, якщо твій проєкт про навчання. Ще й влітку.
Та саме такі відгуки ми отримали від дітей, які навчались у наших літніх навчальних таборах для учнів 5-11 класів, або ж кетч-ап класах. На заняттях школярі могли надолужити матеріал, який вони пропустили через війну. Програма включала шкільні предмети, такі як хімія, українська мова, математика та інші. А індивідуальний підхід до кожного учня дозволив зробити процес не тільки цікавим, але й людяним. За що ми безмежно вдячні вчителям, які взяли участь у проєкті.
Загалом досвід літнього навчання показує, що за таких обставин, як-от пандемія і війна, у дітей є потреба мати очне навчання, наздоганяти та вирівнювати знання, а за першої можливості дітям треба давати простір для спілкування. Вони дуже цінують очне перебування серед однолітків. Видно, що вони скучили.
Кетч-апи відбувались у двох форматах. У онлайн-форматі в них узяли участь 2000 українських дітей, які проживають в Україні чи були змушені переїхати за кордон. Офлайн-уроки, які тривали у чотирьох школах Львова, відвідали 1000 школярів. Проєкт реалізувався за фінансової підтримки Educo та Childfund international.
Переглянути відео з наших уроків ви можете тут: https://www.facebook.com/watch/?v=764389114816464&ref=sharing
Та тут: https://www.facebook.com/smartosvita/videos/450245933732760