У цей день ми вшановуємо та пригадуємо митців, творців, науковців, правозахисників, активістів і всіх, чиї цінності та переконання вели інших за собою і їхня боротьба за Україну була дорожчою за фізичну свободу. Як зазначають в Українській Гельсінській спілці з прав людини, традиція відзначення дня політв’язня запроваджена 1975 року з пропозиції В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості радянського режиму.
Детальніше дізнатися про репресії, «розстріляне відродження», дисидентський рух і боротьбу за незалежність допоможуть аудіоуроки з нашого проєкту «Вчися вухами». Їх можна слухати під час уроків задля глибшого вивчення теми, удома для повторення матеріалу чи підготовки до уроку. Завантажуй і слухай без звʼязку, світла, в укритті чи під час прогулянки.
«Великий терор» в Україні – 10 клас
- Під час «Великого терору» 937–1938 років Україна стала ареною масових репресій, які особливо вразили інтелігенцію та політичних діячів. Політв’язнями ставали люди, яких звинувачували у «контрреволюційній діяльності», «шпигунстві» чи “націоналізмі». Серед них були письменники, митці, науковці, які прагнули зберегти українську ідентичність, а також ті, хто виступав проти радянського режиму. Переважна більшість політвʼязнів загинула, так і не дочекавшись справедливості.
Розстріляне відродження або Червоний ренесанс – 10 клас
- Ціле покоління митців, письменників, науковців прагнули розвивати українську літературу, мистецтво та національну свідомість. Проте радянська влада вбачала в них загрозу своїй ідеології, тому більшість представників цього руху стали політв’язнями. Їх звинувачували у «буржуазному націоналізмі», «антирадянській діяльності» та «шпигунстві» , після чого піддавали арештам, катуванням і страчували.
«Розстріляне відродження»: кого втратила література – 11 клас
- «Розстріляне відродження» стало періодом, коли українська література втратила ціле покоління талановитих письменників. Більшість із них стали жертвами політичних репресій, були звинувачені в “антирадянській діяльності” та знищені в таборах ГУЛАГу або розстріляні. Їхні твори забороняли, а імена десятиліттями викреслювали з історії. Ці письменники стали не лише символами боротьби за свободу, але й голосами, які намагалися донести правду, навіть ціною власного життя.
Вітер змін: політика «перебудови-прискорення-гласності» та її наслідки в УРСР – 11 клас
- Це стало переломним моментом для УРСР. Гласність дозволила підняти раніше заборонені теми, зокрема й про долю політв’язнів. В суспільстві почала відновлюватися пам’ять про репресованих діячів культури, науки й політики, а також про трагічні сторінки української історії. У цей період десятки колишніх політв’язнів, які роками перебували в таборах ГУЛАГу, були реабілітовані, а їхні імена повернуті з небуття.
Василь Стус. В’язень з вільною душею – 11 клас
- Один із найвидатніших поетів-шістдесятників, який став політв’язнем радянського режиму. Його звинувачували у “антирадянській агітації”. Стус провів у таборах майже 13 років свого життя. Незважаючи на жорстокі репресії, голод і заборону писати, він до останнього дня боровся за право на свободу слова. Його смерть у таборі в 1985 році стала символом ціни, яку платили політв’язні за правду.
Обличчя дисидентства: Левко Лук’яненко, В’ячеслав Чорновіл – 11 клас
- Левко Лук’яненко, один із авторів Акта проголошення незалежності України, провів 27 років у радянських тюрмах і таборах за свою правозахисну та політичну діяльність. Його непохитна позиція і віра у свободу стали прикладом для багатьох інших політв’язнів. В’ячеслав Чорновіл, журналіст, публіцист і політик, активно протистояв радянській системі, викриваючи злочини режиму у своїх творах. За свої переконання він неодноразово зазнавав арештів, тортур і перебував у таборах. Їхні історії — приклади мужності політв’язнів, які не зреклися своїх ідеалів навіть перед обличчям репресій.
Дисидентський рух: мирний спротив імперії та битва характерів – 11 клас
- Пропаганда прищепила громадськості, що СРСР – правова і справедлива держава, тож вже у 60-х роках таємні арешти викликали протести. Політв’язні, такі як Василь Стус, Левко Лук’яненко, В’ячеслав Чорновіл та інші стали уособленням битви характерів. Дисиденти вели боротьбу мирними методами — через слово, листи протесту, правозахисну діяльність, однак за це вони платили роками ув’язнень, таборів і нелюдських знущань. Їхній спротив не лише підривав основи радянської ідеології, а й закладав фундамент для майбутнього відродження незалежної України.
Голод, репресії та «розстріляне відродження». Які сторінки історії передували депортації 1944 року — історія Криму
- Тисячі письменників, художників і науковців були оголошені «ворогами народу» , ув’язнені як політв’язні або страчені. Ці акції винищення національної ідентичності заклали основи політики переселення та депортацій, зокрема кримських татар, німців, поляків і українців у 1944 році. Радянська влада прагнула повного контролю над народами, які чинили спротив або не відповідали імперському проєкту.
Нині росія продовжує тероризувати всіх, хто бореться та виступає за незалежність України, хто протистоїть окупації та насильницькому режиму. Сотні українців, кримських татар увʼязнені кремлем за їхні переконання й боротьбу і ми маємо памʼятати про них, боротися та робити все можливе задля повернення додому.
Проєкт «Вчися вухами» — це безоплатні аудіоуроки для учнів 6-11 класів. Вони не заміняють вчителя в класі, але допомагають опанувати тему та зменшити освітні втрати — під час відключень електроенергії, в укритті, за кордоном чи для додаткової освіти.
На сайті та подкаст-платформах вже є понад 600 уроків з історії України, всесвітньої та історії Криму, української мови та літератури, громадянської освіти, секс-освіти. Середня тривалість аудіоуроку — 20 хвилин. До уроків є рекомендації, що можна додатково подивитися, послухати чи почитати, а також невеликі практичні завдання: тести для самоперевірки або тема для есе.
Слухати можна на сайті проєкту та 5-х платформах: Spotify, YouTube, Apple Podcast, NV, Megogo.
Аудіоуроки з добірки створені за підтримки Educo, а також в межах Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Нині проєкт «Вчися вухами» реалізовує «Смарт Освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансування Sternstunden.