А що якщо знаючи інструменти, кожен із нас може запускати природній механізм самозцілення? Проживаючи стресові та травматичні ситуації, не завжди легко самому стабілізувати власний стан. Але маючи певний набір вправ за методом з науково доведеною ефективністю, цілком можлива психологічна самодопомога. Ідеться про комплексний метод психотерапії: EMDR.
Його заснувала психологиня Френсін Шапіро в 1987 році. За легендою, проживаючи тяжкий емоційний стан, вона вийшла з онкоклініки, щоб прогулятися парком. Там, спостерігаючи, як птахи сідали на озеро та знову й знову злітали, жінка помітила, що її настрій стабілізується. Тоді й зацікавилася чому так відбувалося та почала своє наукове дослідження.
Отже, EMDR (Eye Movement Desensibilization and Reprocessing) у перекладі означає десенсибілізацію та репроцесуалізацію (тобто опрацювання травми) рухом очей.
Коли застосовується?
Сьогодні ця інноваційна комплексна терапія допомогла більше мільйону людей, що зіштовхнулися з травматичним досвідом, мають фобії чи інші тривожні розлади, стали жертвами або свідками злочинів, насильства, сексуального нападу, нещасних випадків, втрати близької людини.
Техніки, передбачені EMDR є універсальними, їх можна застосовувати за різних обставин:
- прибрати сильну негативну емоцію;
- змінити оцінку ситуації;
- перенести ресурс з одного контексту в інший;
- позбутися страхів;
- прибрати фобію та нав’язливі ідеї, тощо.
Ефективність терапії EMDR доведено сотнями наукових досліджень. Сьогодні цей метод рекомендують Міністерство охорони здоров’я України, World Health Organization, US Department of Veterans Affairs & Department of Defence, Національний Інститут здоров’я і клінічної майстерності Великобританії, International Society for Traumatic Stress Studies, Американська Психіатрична Асоціація тощо.
Як працює метод EMDR?
З одного боку, людина концентрується на власному травматичному досвіді, з іншого, на тому, що відбувається саме “тут і зараз”, за допомогою білатеральної стимуляції, яка почергово активує ліву та праву півкулі головного мозку.
Тим самим, спогади інтегруються в наративну пам’ять. Тобто людина уже сприймає весь свій негативний бекґраунд як постфактум: те, що відбулося та стало частиною історії його життя та вже не викликає переживань. А це веде до “стирання” симптомів ПТСР.
Будь-які тяжкі події для нашої психіки не проходять безслідно. Це оприявлюється не тільки фрагментарно через спогади, але й на рівні несвідомого. Пригадуєте ситуації, коли лише один образ, звук чи запах нагадує про певну подію, відрізок вашого життя чи людину, якої давно немає поруч?
Так, ваші спогади можуть перебувати в стані “сплячого режиму”, а звуки, запахи й образи стати своєрідними тригерами. Отже, ціль EMDR – переопрацювати негативний досвід, “вимкнути” негативні спогади та емоції, якими вони супроводжуються та зберігаються в психіці. Це вдається завдяки залученню науково обґрунтованих протоколів, з якими працюють лише сертифіковані фахівці.
Таких спеціалістів ГО “Смарт освіта” та МФ “Відродження” залучили до свого проєкту: навчальної програми “Розвиток психологічної пружності вчительства та школярів, переселених з постраждалих від війни районів”. Педагогам стійкість і витривалість потрібні насамперед. З одного боку, щоб сприяти нормалізації психоемоційного стану дітей, з іншого – бути для них гідним прикладом.
Про перебіг навчальної програми та відгуки учасниць, які вже брали участь, читайте в нашій статті. А з січня 2023 знову в усіх охочих буде змога долучитися до навчання, отримати сертифікати та стати більш витривалими.
Слідкуйте за нашими новинами.