Складне речення з різними видами зв’язку, правопис суфіксів і префіксів — звучить не надто цікаво. А що, якщо ці складні речі пояснять на прикладах з улюблених пісень чи серіалу “Венздей”?
Вчителі та вчительки проєкту “Вчися вухами” від ГО “Смарт освіта” доводять, що будь-яку тему можна подати цікаво, якщо підійти до цього креативно. “Вчися вухами” — це аудіоуроки з історії України, української мови та літератури для 8–11 класів. Двадцятихвилинні епізоди подкасту вміщають стислий та чіткий виклад тем другого навчального семестру. Проєкт розрахований першочергово на аудіалів та школярів, які мають проблеми з зором, але гарно чують. Також він підійде як додатковий ресурс для закріплення пройдених у школі тем.
Сучасного підлітка важко зацікавити класичним викладом біографії письменника: народився, вчився, писав, забронзовів. Правила, пояснені без асоціативного ряду, або зазубрюються, або з часом стираються з пам’яті. Та вмілий вчитель чи вчителька завжди знайде шлях, який допоможе не просто вивчити, а зрозуміти. Маємо для вас кілька прикладів з різних предметів від вчителів та вчительок, які надихають.
Українська мова
Синтаксис — це один з найскладніших розділів граматики навіть для філологів, що вже говорити про школярів. Вчителька української мови Наталія Вуйтік обрала для пояснення доволі непростих тем приклади з попкультури.
Про складне речення з різними видами зв’язку вона пояснює на матеріалі творчості гурту ONUKA, Alyna-Alyona, Jamala. Їхні пісні лунають всюди та іноді засідають в голові, тож коли на контрольній треба буде навести приклад складного речення, в голові точно вирине рядок. А правила вживання двокрапки та тире у безсполучниковому складному реченні вона чудово ілюструвала репліками з нашумілого серіалу від Netflix “Венздей”.
Українська література
Що ми знаємо про Василя Симоненка? Що він писав революційні вірші й помер від раку через побиття міліціонерами? Зосереджуючись на героїзації поетів чи письменників ми часто залишаємо в тіні їхню людську сторону. Вчителька літератури Олена Саєнко пропонує уявити, якими б могли бути соцмережі Василя Симоненка. Тут і дописи з ліричними цитатами, і коментарі мами, і запис живого голосу поета, як він декламує свої вірші. Уявивши це, Симоненко постає вже зовсім інакше — не просто залізним шістдесятником, а ще й простим мрійливим юнаком з Полтавщини.
Історія України
Історія — саме той предмет, який важливо не просто зазубрити для складання іспитів, а саме зрозуміти. Відстежування причинно-наслідкових зв’язків між минулим та майбутнім допомагає уникати помилок, авторитетно заявляючи голосом Кучми з мему: “Це ж було вже”. Євгеній Шелест, вчитель історії, у своєму уроці про українські землі у складі Австрійської імперії у другій половині ХІХ століття говорить, наприклад, про пошук “хароших рускіх” і що з цього вийшло. Розповідаючи про виникнення нації як явища, він не просто наводить рандомні факти, а посилається на авторитетних дослідників: Плохія, Снайдера, Грицака. А для більшого розуміння соціальної катастрофи біженців з бідуючої Галичини, радить почитати “Цісаря Америки” лауреата Премії європейського порозуміння Мартіна Поллака. Зручно: слухаєш подкаст і паралельно поповнюєш must-read список.
Сухий виклад матеріалу — програшна стратегія в навчанні. Як і максимально узагальнені й відірвані від життя приклади. Та якщо вчитель прагне не просто навчити, а зрозуміти підлітка, культурні явища, якими він цікавиться та використати ці знання креативно, то їхня співпраця лише покращиться.