Понад 20 аудіоуроків із трьох напрямків: «Історія», «Культура», «Люди» вже доступні для всіх, хто хоче детальніше зануритися в історію півострова, побачити та зрозуміти корінні народи, їхню історію та культуру, а також зрозуміти тяглість історичного звʼязку між материковою Україною та Кримом.
Тривалість одного уроку – 15 хвилин і вони всі доступні на сайті проєкту. Також там є добірка «Кримських уроків», у яку входять програмні уроки з української літератури та історії України. Розробка курсу ще триває й нові уроки будуть зʼявлятися на сайті та подкаст-платформах.
Під час опанування курсу «Історія Криму» слухачі дізнаються:
- якими були перші поселення та держави півострова,
- як християнство в Русі-Україні починається з Криму
- хто такі корінні народи Криму: кримські татари, караїми та кримчаки, яку історію й культуру вони зберігають
- які стосунки були упродовж століть між етнічними українцями та корінними народами Криму
- як звучить історія півострова
- як упродовж останніх століть росіяни чинять злочини проти корінних народів Криму, і що вони мають спільного зі злочинами росії проти українського народу
- які наслідки російської імперської колонізації півострова
- про спільні криваві сторінки історії материкової України з Кримом
- які спільні героїчні сторінки боротьби проти росії є в кримськотатарського та українського народів
- і як у Криму чинять спротив російській окупації
«У 2023 році я була на події Книжкового Арсеналу, де обговорювали сучасну літературу про Крим. Після дискусії один хлопець сказав: «Я вчуся в 10 класі, усе своє життя я чую, що Крим – це Україна. Але я не знаю, що таке Крим». Мене тоді дуже вразили ці слова. У сучасній програмі з історії є інформація про історію Кримського ханату, про депортацію кримських татар, про події у Криму в 1918 році. І все ж немає комплексної відповіді, щоб діти, які ніколи своїми очима не бачили півострів, мали до нього емпатію – знали про корінні народи, їхню історію, культуру та боротьбу, яку вони вели століттями і ведуть нині. Тому ми у «Вчися вухами» спробували зробити крок в сторону інтеграції історії Криму до історії України. У співпраці із Гульнарою Абдулаєвою та Мартіном-Олександром Килим ми обрали питання, які варто розкрити. Як й інші наші аудіоуроки, ми будемо радити використовувати їх у навчальному процесі, аби дізнатися більше, знайти відповіді на непрості питання і просто познайомитися із таким далеким для нових поколінь Кримом», – говорить менеджерка проєкту «Вчися вухами» Ірина Шарова.
Невідʼємна складова курсу – робота зі стереотипами й російськими наративами про Крим: автори розповідають, звідки взялись уявлення про півострів, як оздоровчий курорт чи просто «незайняті» землі; чому зникли автентичні назви населених пунктів кримськотатарською мовою та, як з кожною російською окупацією півострів все більше намагалися зробити «одвічно російським». росія упродовж століть формувала вороже ставлення до корінних народів Криму та багато інших шкідливих наративів, яких давно пора позбутися.
Автори курсу – історики, політичні діячі, дослідники культури півострова, знавці кримськотатарської мови та громадські активісти:
- Таміла Ташева, Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим, правозахисниця та співзасновниця громадської організації «КримSOS»
- Гульнара Абдулаєва, історикиня та авторка книг «Історія Криму» та «Кримські татари: від етногенезу до державності»
- Мартін Кислий, кандидат історичних наук та викладач Києво-Могилянської академії
- Мамуре Чабанова, філологиня, перекладачка та викладачка кримськотатарської мови
- Езра Пастор, караїм, митець
- Арслан Фазилов, фахівець кримськотатарської мови, викладач, перекладач
- Ігор Ходжаніязов, музикознавець
- Юлія Топольницька, історикиня, методистка ГО «Смарт освіта», співавторка підручників з історії
- Антоніна Макаревич, історикиня, співавторка підручників з історії та громадянської освіти
Прослухати уроки можна:
– на сайті проєкту «Вчися вухами»
– у добірці «Кримські уроки»
– на платформах Spotify, Apple Podcast, NV, YouTube
Проєкт «Вчися Вухами» – це безоплатні аудіоуроки для учнів 6-11 класів. Аудіоуроки не заміняють вчителя в класі, але допомагають опанувати тему та зменшити освітні втрати – під час відключень електроенергії, в укритті, за кордоном чи для додаткової освіти.Курс з історії Криму є частиною проєкту аудіоуроків «Вчися вухами», який реалізовує «Смарт освіта».
На сайті та подкаст-платформах вже є понад 450 уроків з історії України, всесвітньої та історії Криму, української мови та літератури, громадянської освіти. Середня тривалість аудіоуроку – 20 хвилин. До уроків є рекомендації, що можна додатково подивитись, послухати чи почитати, а також невеликі практичні завдання: тести для самоперевірки або тема для есе.
Проєкт «Вчися Вухами» реалізовує ГО «Смарт освіта».
У 2023 році проєкт починав роботу за підтримки EDUCO. Курс «Історія Криму» був запущений у рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США. Курс продовжить розвиватися в межах співпраці ГО «Смарт освіта» з ChildFund Deutschland і Educo та фінансування Sternstunden.