Нещодавно редакція “Нової української школи” проводила розвідувальне опитування про те, як відбувається викладання літератури рідного краю в 5-11 класах і яких матеріалів бракує вчителям.
Чимало з опитаних зазначили, що мали досвід організації зустрічей з письменниками, однак майже ніхто не розповів про досвід літературних екскурсій чи співпраці з літературними музеями.
А якщо провести урок української літератури в музеї? Відвідати будинок, де народився автор? З’ясувати, чиїм ім’ям і завдяки яким досягненням назвали вулиці вашого населеного пункту? Це цінне джерело вивчення літератури рідного краю, яке можна використовувати, щоб поглибити матеріал й урізноманітнити форми роботи на уроках (чи провести вихідні з користю для себе).
Ми розуміємо, що в умовах воєнного стану з безпекових міркувань провести екскурсію до літмузею можна далеко не завжди й не всюди. Позбавлені такої можливості й діти, які виїхали за кордон.
Проте маючи контакти музейників, можна домовитися про онлайн-лекцію для школярів – найчастіше музеї охоче йдуть на таку співпрацю, адже просвітницька діяльність розширює аудиторію відвідувачів.
Зі старшими учнями своєрідним досвідом є відвідування поховань письменників – зокрема, Байкового кладовища в Києві та Личаківського цвинтаря у Львові. Або ж обговорення теми зруйнованих і пошкоджених окупантами музеїв, зокрема й літературних (слід врахувати питання безпеки й психологічний стан учнів).
Редакція “НУШ” створила підбірку літературних музеїв кожної області України. Зазначимо, що представлений список у статті не претендує на вичерпність.
Переглянути музеї можна тут.
Титульне фото: Фейсбук-сторінка Національного музею Тараса Шевченка