Наше освітнє медіа «Нова українська школа» збірало список теплих різдвяних творів української літератури аби провести святковий вечір по-сімейному затишно.
У різдвяному оповіданні, якими б складними не були зображені ситуації, завжди є місце чуйності, любові й диву – тому, що створює «дух свята». На шлях людяності й добра героя чи героїню можуть навернути спогади про дитинство, про святкування Різдва в родинному колі.
Прочитати текст можна на сайті «НУШ» за посиланням.
Українські письменники й письменниці охоче працювали в цьому жанрі. Ці твори – джерело знань про святкові обряди й звичаї українців, про те, як поступово ці звичаї змінювалися, європеїзувалися. Наприклад, з оповідань Олени Пчілки, Михайла Коцюбинського, Богдана Лепкого дізнаємося, що спочатку прикрашену ялинку чи сосонку, за північною модою, почали ставити в себе пани, а далі – і родини священників. Натомість для селян новорічна ялинка доволі довго лишалася дивиною.
З іншого боку, майже завжди у різдвяних оповіданнях українських авторів – і сучасники підхоплюють цю тенденцію – розгортаються гострі суспільні проблеми. Це і бідність, яка штовхає на відчайдушні вчинки, і нерівність між селянами й панами, і соціальна незахищеність “казенних” людей – службовців та вчителів. Для декого з цих персонажів бодай якесь різдвяне диво відбувається, як, скажімо, для молодих освітян в оповіданні Степана Васильченка “Вечеря” чи малого Івашка в “Мужицькому ангелі”. Для декого – на жаль, ні. Часом, як у творі Гната Хоткевича “Різдвяний вечір”, історії героїв, розказані у товаристві святкувальників, доволі похмурі й сумні, однак наштовхують на роздуми про справжню цінність добра й милосердя. Читачі й читачки в будь-якому випадку не залишаються байдужими.
До списку різдвяних оповідань потрапили твори Олени Пчілки, Михайла Коцюбинського, Лесі Українки, Богдана Лепкого, Івана Малковича та інших метрів української літератури, а також сучасних українських письменників.
Сам список та як ці твори можуть познайомити з різдвяними традиціями можна прочитати у повному тексті на сайті «НУШ» за посиланням.