Наше освітнє медіа «Нова українська школа» запускає читацький клуб для учителів та учительок, щоби вони могли обговорити нові твори з української літератури для 7–8-х класів та швидко і якісно підготуватися до уроків за новими текстами. Зустрічі відбуватимуться онлайн один раз на місяць. Після кожного засідання клубу редакція «НУШ» готуватиме короткі конспекти, що міститимуть основні висновки та ідеї, які обговорювали учасники/-иці.
«Це привід для вчителів трішки заздалегідь ознайомитися із текстами, які вони, можливо, ще не читали або призабули. Саме обговорення допомагає глибше зрозуміти прочитане, подивитися на текст під іншими кутами зору, адже кожен і кожна інтерпретують твір з огляду на власний життєвий і читацький досвід. Засідання клубу — це також нагода познайомитися із колегами, поділитися методичними ідеями, лайфхаками, розбудувати спільноту взаємопідтримки й взаємодопомоги. Ми вже готуємо сюрпризи для учасників та учасниць і сподіваємося, що майбутні засідання пройдуть цікаво, невимушено й плідно», — каже Ірина Пасько, модераторка клубу, кандидатка філологічних наук, аналітикиня «НУШ», авторка каналу Укрліт! у Телеграмі.
Ідея читацького клубу, каже пані Ірина, виникла під час дослідження модельних програм з української та зарубіжної літератури для 5-9-х класів.
«Ми з’ясували, що більшість учителів обирає ті програми, які змістово на 70-90% збігаються зі старими. Це цілком закономірно: абсолютно новий матеріал потребує часу й сил на опанування, його потрібно спочатку докладно розібрати самим, перш ніж обговорювати з дітьми. В умовах повномасштабної війни таке завдання стає ще складнішим через постійний стрес, який впливає на здатність опановувати нове, не згадуючи вже про такі чинники, як скорочення навчального часу через обстріли та блекаути, через які вчителям доводиться «перекидати» сили на подолання освітніх втрат.
Водночас у програмах є чимало цікавих творів, які варті того, щоб дійти до учнівства. Саме тому ми вирішили започаткувати клуб: щоб розбирати зміст і форму цих текстів разом, ділитися ідеями щодо того, як «подати» їх дітям, які моменти «підсвітити» на уроках тощо», – звертає увагу Ірина Пасько.
Для відбору текстів команда керувалася кількома чинниками:
- велика або середня проза (повісті й романи);
- книжка є у доступі (електронна чи паперова версія, яку можна придбати, аудіокнига);
- цей текст «новий», тобто з’явився в програмах уперше (або раніше був лише у варіативній частині чи в позакласному читанні, тобто рідше доходив до читачів і читачок).
Зареєструватися для участі в першій онлайн-зустрічі, яка відбудеться 8 жовтня о 17:00, усі охочі можуть за посиланням. Тема першого зібрання: повість Оксани Радушинської «Метелики у крижаних панцирах».