ГО «Смарт освіта» викладає у відкритий доступ матеріали для розвитку навичок письма, критичного мислення та читацької грамотності учнів базової та старшої школи.
Ці матеріали напрацьовані командою розробників на основі інструментів, наданих National Writing Project (NWP) – американською організацією з 50-річною історією, яка об’єднує вчителів шкіл, викладачів університетів, дослідників та письменників.
Матеріали, надані NWP, мають доказову ефективність у навчанні написання формальних есе. Їх використовують у школах США понад 10 років. Викладання за цими методиками покращує вміння учнів добирати докази з джерел на підтвердження своїх тез, структурувати текст, логічно та аргументовано письмово формулювати думку.
Команда розробників ГО «Смарт освіта» (учителі, методисти, викладачі педагогічних вишів та тренери ІППО) пройшла навчання в американських колег та національних тренерів, адаптувала й модифікувала до українського контексту навчальні ресурси й зараз безоплатно ділиться ними з українськими освітянами на спеціально створеній сторінці “Національного проєкту: пишемо есе”.
Особливість підходу, запропоновного NWP, – поєднання усвідомленого читання публіцистичних текстів із подальшим аргументованим письмом. Учні читають статті, обирають докази з текстів, формулюють власні коментарі до прочитаного та вчаться структуровано, логічно та чітко писати формальні есе.
До кожного навчального модулю подається збірка з кількох текстів українських ЗМІ на різні теми для молодших та старших підлітків.
«Ми почали працювати над цим проектом до повномасштабного вторгнення, а перший тренінг від NWP мав відбутися 24 лютого 2022 року. Натомість у цей день почалася велика війна, а ми відклали проєкт майже на рік. Увесь цей час американські колеги постійно підтримували нас як добрими словами, так і власною експертизою. Ця підтримка тепер виходить за межі нашого кола розробників – ми викладаємо напрацювання у відкритий доступ. Я щиро сподіваюсь, що методичні розробки будуть корисні вчительству у навчанні їхніх учнів писати аргументовані тексти, чітко та логічно відстоювати свою думку та критично мислити», – каже голова правління ГО «Смарт освіта» та ініціаторка проєкту Галина Титиш.
Про навчальний ресурс
Він складається з таких частин:
- Теоретична частина. У ній експерти докладно пояснили процесуальний підхід до навчання письма, особливості есе, а також особливості надання зворотного зв’язку.
Ці матеріали написані на основі лекцій Ольги Брюховецької (кандидатка філософських наук, викладачка кафедри культурології НаУКМА), Марії Титаренко (есеїстка, журналістка, медіадослідниця, членкиня PEN Ukraine. Кандидатка наук із соціальних комунікацій. Стипендіатка програми імені Фулбрайта (2008-2009) та Джозефа Гарріса (доктор наук, викладач курсів академічного письма в Університеті Піттсбурга, Університеті Дьюка, Університеті Делавера та ін. Автор п’яти книг і багатьох статей про викладання письма та медіазнавства).
2. Девʼять навчальних модулів, у яких є:
- інструкції організації уроків з докладним планом,
- презентації для уроків,
- учнівські робочі аркуші,
- форми для проведення формувального оцінювання,
- збірки текстів.
3. Збірки публіцистичних текстів для роботи за відповідними методиками.
4. Збірки художніх текстів, написаних для проєкту сучасними українськими авторами на актуальні для підлітків теми.
5. Рекомендацій для проведення занять на основі художніх текстів. Вчитель може використовувати їх за методичними рекомендаціями або адаптовувати до уроків, враховуючи особливості класу та власний досвід. Варіанти підходів включають дискусії, творчі завдання та аналіз видів есе.
“Навчання письму актуальне для учнів у багатьох аспектах. Наприклад, ми допомагаємо дітям писати чітко і добре для інших предметів, які вони вивчають. Ми також допомагаємо їм розвинути інтелектуальну гнучкість, яка знадобиться для успішного письма у будь-якій професії. І, мабуть, найважливіше, – ми можемо показати їм, як використовувати письмо для розвитку власних ідей щодо важливих для них питань і текстів”, – Джозеф Гарріс.
ГО «Смарт освіта» публікує два нові навчальні модулі щотижня. Перші модулі («Регулярне письмо» та «Мета текстів та різновиди есе») вже викладені на окремій сторінці проєкту – essay.nus.org.ua.
“Письмо необхідне для навчання, критичного мислення та активної громадянської позиції. Це валюта нового робочого місця та глобальної економіки. Але, найважливіше те, що письмо допомагає нам прояснити ідеї, вирішувати проблеми, зрозуміти себе та цей мінливий світ. За допомогою письма кожен із нас може залишити свій слід у сьогоднішньому світі та простягнутись у майбутнє”, – Том Фокс.
Організація планує розпочати навчання вчительства методикам та інструментам навчання письма. Інформація про це з’явиться на сайті ГО “Смарт освіта” і онлайн-медіа “Нова українська школа”.
Контекст: чому ці навчальні матеріали актуальні для України
Проблеми з умінням учнів писати есе раніше демонстрували результати ЗНО. Під час повномасштабного вторгнення учні не пишуть власне висловлювання на НМТ, тому даних про актуальне вміння випускників писати есе наразі немає. Але можна сміливо припустити, що ситуація не покращилася, а лише погіршилася через стрес, перехід на онлайн-навчання, постійні повітряні тривоги і скасування вимоги писати есе у новому формі іспиту – НМТ.
Окрім того, результати міжнародного порівняльного дослідження PISA-2022 свідчать, що українські 15-річні підлітки мають проблеми із рівнем читацької грамотності. З часу попередньої перевірки (PISA-2018) середній бал українського учнівства в читанні “просів” з 466 до 428 балів. Утім, задля справедливості додамо, що через пандемію, спричинену COVID-19, у розвитку всіх грамотностей, які перевіряє PISA, у різній мірі відкотилися назад усі країни-учасниці дослідження.
У 2022 році базового рівня з читання досягли 59% українських учнів, а найвищого – лише 2%. З трьох галузей, які досліджувала PISA-2022, найнижчі результати українські підлітки мають саме з читання.
Якщо порівнювати наші результати з учнями країн Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у балах, то наші учні й учениці відстають із читання на 48 балів (428 в Україні – і 476 у середньому в країнах ОЕСР). А отже, українське учнівство відстає із читання на близько 2,5 року від підлітків у країнах своєї групи.
Згідно з національним звітом PISA-2022, навіть у нових українських підручниках зовсім мало завдань, що формують відповідні читацькі компетентності, майже не дотримано принципу текстового різноманіття. Завдання в підручниках з літератури переважно вчать “визначити тему, ідею, проблематику”, часто на питання до тексту можна відповісти, навіть не читаючи його. PISA-2022 виявила, що учням складно шукати потрібну інформацію, з’ясовувати зв’язки між частинами тексту, встановлювати аналогії із життєвим досвідом, залучати під час читання фонові знання, розрізняти факти й судження, помічати викривлення фактів, маніпуляції, виявляти суперечності, інтерпретувати прочитане.
Оскільки в українських підручниках дуже мало текстів і завдань, побудованих за підходами PISA, то маємо глухий кут: дослідження перевіряє вміння критично мислити й аналізувати прочитане – а найефективніше це можна робити з публіцистичними текстами. Як учні можуть цього навчитися, коли загальна середня освіта їм такого не пропонує?
Ці проблеми допоможуть розвʼязати матеріали, які напрацьовані розробниками на основі американських методик: навчальні ресурси NWP грунтуються на роботі зі збірками публіцистичних текстів.
“Наразі будь-хто може миттєво опублікувати свою думку в соціальних мережах, зробити її доступною для всіх охочих. Але коли треба продумати свою позицію, розгорнути думку вглиб, теперішньому поколінню це виявляється так само важко зробити, як і попереднім, доцифровим поколінням. Страх перед чистим аркушем нікуди не зник. Він зникне лише тоді, коли навчання письму як окремій формі діяльності буде впроваджене в шкільну освіту. Письмо – це майстерність, якій можна і треба вчити”, – Ольга Брюховецька.
Усі методичні матеріали можна безкоштовно завантажити на сайті проєкту.
“Національний проєкт: пишемо есе” здійснює ГО “Смарт освіта” за підтримки Grammarly, National Writing Project, Theirworld та Global Business Coalition For Education.