Бути в стані балансу і гармонії з самими собою, щоб продуктивно працювати, реалізовувати власний потенціал, протистояти будь-яким стресам, в умовах повномасштабного вторгнення багатьом українцям стає все складніше. Тим паче, коли йдеться про тісну роботу з дітьми, які також по-своєму проживають травматичний досвід чи стрес. А дорослі мали би стати опорою та підтримкою і, навіть, прикладом нескореності та витривалості. Зокрема, ті з нас, хто працює з дітьми.
Тому “Смарт освіта” за підтримки МФ “Відродження” організували для освітян дві програми підвищення кваліфікації педагогічних працівниць з удосконалення знань та навичок про психологічну самодопомогу та стабілізацію емоційного стану дитини.
Передбачено щомісячні дводенні тренінги для педагогів від психологині Наталії Подоляк, а також тижнева навчально-практична програма з EMDR з травмотерапевтками. По завершенню педагоги отримують персональні сертифікати.
Дводенний тренінг з психологічної допомоги для вчителів
Тренінги з Наталією Подоляк сприяють формуванню в освітян знань про психологічну травматологію, а також надають конкретні техніки й методики для зменшення стресу й емоційної напруги.
Програма передбачає теоретичний та практичний блоки для різних груп освітян. Отримані знання вчителі можуть застосувати в роботі з учнями. Станом на сьогодні було два потоки навчання.
Розробниці програми:
- Наталія Подоляк – сімейно-дитяча психотерапевтка (напрямки роботи: КПТ, EMDR,ССТ). Тренерка програми “Діти і війна. Техніки зцілення”.
- Оксана Макаренко – співзасновниця ГО “Смарт освіта”, співавторка концепції НУШ.
Під час тренінгів освітяни дізнаються про те, що таке стрес і психотравма, класифікацію травматичних подій, перші кроки для покращення емоційного стану дитини.
Чи знаємо ми, працюючи з дітьми, що може стати “забороненою” фразою та ранити особистість ще більше? Натомість є вирази, які допомагають зціленню. Наприклад, сприяють поверненню психологічного балансу слова “я тобі допоможу”, “разом ми впораємось”, а травмуватимуть “не плач, ти ж мужчина”, “нічого страшного”, “я тебе попереджала, не роби так” тощо.
Реакції дітей під час травматичних подій відрізняються залежно від їхнього віку. На тренінгах вчителі дізнаються і про тілесні прояви, емоції, думки та поведінку дітей до 6 років, 7-11 р. та 12-16 років. А найголовніше, отримують необхідну інформацію про те, якою має бути психологічна допомога в кожному з випадків.
Також мета програми не лише ознайомити педагогів із інструментами для виходу зі стресового стану, але й надати знання про те, як виховувати свідому особистість, з жагою до самопізнання, усвідомлення власних почуттів та емоцій, потреб і вміння керувати своїм психологічним станом. Адже саме вміння конструктивно керувати власними емоціями є наскрізним для оновленого освітнього стандарту, а також характерним для всіх компетентностей.
Тижнева навчальна програма з EMDR: “Розвиток психологічної пружності вчительства та школярів, переселених з постраждалих від війни районів”
Це навчання спрямоване на формування знань і навичок із психологічної самодопомоги, які дають змогу впоратися з наслідками стресу, попередити виникнення ПТСР і професійне вигорання.
Програма складається з
- тренінгу навичок психологічної самодопомоги (перший день);
- групових сесій щодо опрацювання особистого травматичного досвіду за протоколом EMDR (наступні чотири дні навчання).
Мета проєкту – сприяти зниженню рівня стресу учасників, пов’язаного з війною чи особистими факторами, надати інструменти для самостійного врегулювання власного психоемоційного стану в стресових ситуаціях.
Тренерки
- Тетяна Тимошенко – психологиня, травмотерапевтка, EMDR-терапевтка й супервізорка.
- Ольга Уралова – психологиня, травмотерапевтка, членкиня правління ГО “Асоціація EMDR в Україні”.
EMDR – спеціальна травмотерапія, яка є методом психотерапії та об’єднує найкращі елементи цілого ряду терапевтичних підходів та комбінує їх з рухами очей або іншими формами двосторонньої стимуляції таким чином, щоб стимулювати механізм обробки травматичної інформації мозком.
Терапія EMDR дозволяє переопрацювати несприятливий або травматичний досвід. Її широко застосовують до потерпілих від тероризму, в разі домашнього насильства, стихійного лиха та ін. Більше про EMDR дізнавайтеся з нашої попередньої статті.
Учасниці тижневої навчальної програми з EMDR отримують інструментарій у вигляді різноманітних технік. Виконуючи їх у дні групових сесій, фіксують свій рівень стресу цифрами: до опрацювання та після (від 0 до 10, де 10 – це дуже високий рівень стресу). Зокрема, це такі вправи:
- “Обійми метелика” (спосіб саморегулятивної стимуляції);
- 4 елементи
Детальніше про перебіг програми можна почитати на нашому сайті.
У дні групових сесій учасники опрацьовують свій індивідуальний травматичний досвід. Зокрема, візуалізують болючий спогад у малюнок як уособлення образу, пов’язаного з пережитим негативним досвідом. На початку та в кінці заняття вимірюють рівень суб’єктивного дистресу. Далі з того, як знижуються показники напруги, змінюються образи, емоції, почуття, реакції тіла або тілесні прояви визначають ефективність.
Про інсайти від учасниць навчальної програми “Розвиток психологічної пружності вчительства та школярів, переселених з постраждалих від війни районів”
Нана Кодрашова:
“Сподобалась чітка організація тренінгу та його ефективність, а саме: він допоміг сконцентруватися на тих речах, які допомагають жити тут і зараз. Відчуття тривоги значно знизилося. Дякую організаторам та тренерам!”
Валентина Решова:
“Я ще й досі перебуваю під враженням від вашого тренінгу ЕМДР. Інформація та практика дуже корисні та актуальні як для вчителів, які мають підтримувати свій психологічний ресурс (особливо в наш час…), так і для учнів. Чи можна потрапити ще на подібний тренінг з вашим неперевершеним тренерським складом? Успіхів Вашій команді й талановитих і наполегливих творчих слухачів – освітян”.
Ми всі зі стану війни, як і Україна, вийдемо сильнішими, адже випробування загартовують. Тим паче, маючи багаж знань та інструментарій з психологічної самодопомоги та врегулювання емоційного фону дітей.
Завдячуємо підтримці Міжнародного фонду “Відродження” в реалізації цих навчальних програм.