Наприкінці червня команда «Смарт освіти» зустрілась у Києві з представниками міжнародної організації Americares Foundation, Inc., за підтримки якої цьогоріч вдалося реалізувати масштабний проєкт із психосоціальної підтримки для українських освітян.
«Наші партнери з Americares активно підтримують Україну в різноманітних програмах з охорони здоров’я, зокрема й ментального. Наш проєкт «Психосоціальна підтримка для освітян» зацікавив їх, бо має наукове підґрунтя, зокрема методи та інструменти, які ми використовуємо у навчанні шкільних психологів та вчителів», – зазначає Оксана Макаренко, керівниця психологічного напрямку ГО «Смарт Освіта».
Проєкт охопив всю Україну. Завдяки підтримці Міністерства освіти і науки України, на онлайн навчання потрапили шкільні психологи та вчителі з усіх областей.
«У межах проєкту ми створили три навчальних програми: для вчителів, для шкільних психологів, які також стали ліцензованими тренерами, та студентів університету. Це ґрунтовний онлайн курс обсягом 135 годин (4,5 кредити ЄКТС), який було створено разом з командою науковиць із Житомирського державного університету ім. І. Франка. Він складається з 7-ми навчальних модулів, містить багато практичних завдань та тестів на самоперевірку, а також відеокурс для закріплення отриманих знань та навичок. Також співавторкою тренінгової програми є сімейна дитяча психологиня Світлана Ройз, – розповідає керівниця проєкту Оксана Макаренко. – Американські партнери також підтримали нас не тільки фінансово, а й надали багато корисних матеріалів і експертизи під час розробки курсу».
Протягом лютого-червня 2024 року понад 80 шкільних психологів, 380 вчителів та 22 студенти психологічного факультету вчилися на модульному курсі визначати психічні розлади та надавати першу психологічну допомогу учасникам освітнього процесу, зокрема і самим собі. Училися розуміти, коли виникає потреба спрямовувати дитину/підлітка за більш професійною допомогою.
Паралельно з навчанням учасники проєкту взяли участь у дослідженні. Науковою консультанткою проєкту стала доктор Тара Пауелл, асоційована професорка Іллінойського університету (США).
Науковці вимірювали не тільки рівень психологічного стану українських освітян, але й оцінювали ефективність створеного курсу. Результати дослідження будуть оброблені у липні-серпні та покладені в основу наукової статті для спеціалізованого міжнародного видання.
Такий досвід для напрямку психологічної підтримки саме в освітньому середовищі є унікальним. Партнери з Americares були вражені підходом, організацією та кількістю якісних матеріалів, які команда проєкту змогла зібрати в один курс.
«На нашій зустрічі ми також обговорили з ними вектор подальшої співпраці та формат, у якому готові продовжувати взаємодіяти з учасниками освітнього процесу, враховуючи проблеми з електропостачанням та нестійким інтернетом. У подальшому ми також плануємо створювати нові проєкти з психосоціальної підтримки для українських дітей та батьків. Ми відкриті до співпраці, у нас багато чудових ідей, які ми пропонуємо різним донорським організаціям. Разом можна зробити багато важливих і корисних речей заради майбутнього», – додає очільниця ГО «Смарт освіта» Галина Титиш.
Зауважимо, що Americares Foundation, Inc. — неприбуткова організація, яка понад 40 років надає допомогу у сфері здоров’я та добробуту для людей, які потерпають внаслідок війни, стихійного лиха, бідності тощо по всьому світу.