У 2024 році команда «Смарт освіти» провела масштабне навчання серед шкільних психологів та вчителів за програмою «Психосоціальна підтримка освітян». На цих тренінгах учасники опановували нові знання та навички щодо збереження й покращення ментального здоров`я та надання психосоціальної підтримки учням і їхнім батькам.
Результати навчання та позитивні відгуки учасників змотивувати команду до масштабування курсу в партнерстві з різними освітніми інституціями.
Днями команда «Смарт освіти» презентувала програму «Психосоціальна підтримка освітян» колу експертів з Міністерства освіти і науки України, Українського інституту розвитку освіти (УІРО), регіональних освітніх центрів, інститутів післядипломної освіти.
Програма має три варіації, кожна з яких націлена на різні цільові аудиторії: учителів, шкільних психологів та студентів-психологів закладів вищої освіти. За два роки існування програми навчання пройшли 81 психолог та 418 вчителів.
Розробка програми стала спільною роботою спеціалістів психологічної платформи Resilience.help від «Смарт освіти», науковиць із Житомирського державного університету імені Івана Франка, а також закордонних партнерів: міжнародної організації Americares та Friedrich Naumann Foundation. Також до проєкту долучилася сімейна й дитяча психологиня Світлана Ройз.
«Попри те, що програма є більш освітньою, вона впливає на покращення стану вчителів. Вони вчаться, бачать, як можуть допомагати і собі, і дітям, бачать свої можливості та обмеження, коли вже варто зупинитися і направити людину до фахівців, а також, як про це спокійно і правильно поговорити з батьками дитини», — звертає увагу Оксана Макаренко, співзасновниця «Смарт Освіти», керівниця проєкту «Психосоціальна підтримка освітян».
Цілі та особливості програми «Психосоціальна підтримка освітян»
В основу Програми покладено 5-ти крокову модель першого реагування, яка впроваджена в Україні в межах універсального тренінгу з психічного здоров’я (УТПЗ) та підтримана МОЗ України:
- Розпізнати: зауважити, побачити ознаки складнощів з психічним здоров’ям
- Валідизувати: нормалізувати, почати розмову про психічне здоров’я
- Підтримати: забрати стигму, надати першу підтримку
- Скерувати: щепити надією, скерувати за фаховою допомогою
- Переконатися: вболівати, упевнитися в отриманні фахової допомоги
Авторка ідеї та методології УТПЗ — Вікторія Горбунова, голова Національного комітету EuroPsy Національної психологічної асоціації — зазначає, що адаптація УТПЗ саме для фахівців першої лінії реагування в освітній сфері є найкращою..
«Під час навчання ми співдосліджуємо з учителями різні теми: ключові проблеми психічного здоров’я в освіті, використання алгоритму першого реагування з батьками, дітьми й підлітками зі складнощами психічного здоров’я та в кризових станах, зміцнення власної стресостійкості та турбота про психоемоційний стан дітей в час війни.
Навчання надзвичайно насичене та інтерактивне, з великою кількістю практичних завдань, моделювань, відпрацювань під час онлайн вебінарів. Окрім того, вчителі мають можливість додатово опрацювати онлайн-курс, який містить велику кількість вправ, технік, завдань для самоперевірки, корисних матеріалів, відео від тренерок та багато іншого», — зазначає Ольга Савиченко, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри соціальної та практичної психології ЖДУ ім. І. Франка.
Також програма є доказовою: ефективність доведена експериментальним шляхом через дослідження під керівництвом асоційованої професорки Іллінойського університету Др. Тари Пауелл, до публікації готується наукова стаття у міжнародному виданні.
Теоретична частина програми (онлайн-лекції) вдало поєднана з практичними заняттями та самостійною роботою, виконанням вправ на перевірку знань та тестувань. Формат онлайн-навчання дає можливість долучати освітян з різних регіонів України, зокрема прифронтових. І це є великою перевагою. Але постійні відключення світла та нестабільний інтернет стають перепонами для якісного дистанційного навчання. Тому команда розробниць курсу вирішила продовжити роботу і зараз працює над створенням офлайн-формату, у планах також створення змішаного формату.
Успішне проходження навчання гарантує шкільним психологам отримання сертифікатів на 4,5 кредити ЄКТС, а вчителям на 2 кредити ЄКТС і може бути зараховане в системі підвищення кваліфікації.
«Програма для вчителів побудована із врахуванням вимог професійного стандарту вчителів початкових класів. При побудові програми для практичних психологів реалізовані загальні фахові компетентності, які передбачені професійним стандартом практичного психолога в освіті. І для студентської аудиторії ми так само спиралися на магістерський освітній стандарт. З одного боку це програма про психологічну компетентність, а з іншого — про формування готовності взаємодіяти та надавати підтримку дітям і підліткам, які мають складнощі психічного здоров`я або перебувають у кризових станах», — додає Наталія Портницька, кандидатка психологічних наук, завідувачка кафедри соціальної та практичної психології ЖДУ ім. І. Франка.
Програма має 7 модулів, що охоплюють питання взаємодії вчителів з дітьми та підлітками зі складнощами психічного здоров’я та у стресових ситуаціях, взаємодії з батьками, стресостійкості в освітньому просторі та психічного здоров’я дітей та підлітків в умовах війни:
Експертна оцінка та варіанти партнерства для поширення навчання
Програма передбачає інтерактивний тренінговий формат навчання. Він дозволяє поєднувати теоретичне навчання із формуванням необхідних практичних навичок, а також враховувати вже наявний професійний та життєвий досвід учасників.
«Програма розв’язувала дві задачі: ми давали доволі великий обсяг навчального матеріалу для підсилення спроможності здійснювати психосоціальну підтримку, а з іншого боку — вчили наших учасників користуватися різними онлайн-сервісами», — каже Ірина Тичина, декан соціально-психологічного факультету ЖДУ ім. І. Франка.І
Для зручнішої роботи із матеріалами, спеціально для тренерів (шкільних психологів) команда розробила посібник, який містить покрокову інструкцію як організувати та провести навчання за кожним Модулем програми для вчителів.
Посібник можна знайти на платформі Resilience.help. за посиланням.
Впровадження програми відбувалося в декілька етапів:
- навчання авторками програми тренерів (шкільних психологів);
- проведення парних тренінгів майбутніми тренерами для груп, сформованих із вчителів;
- навчені тренери проводили тренінги для вчителів на місцях.
У ході зустрічі Павло Хобзей, директор Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти високо оцінив важливість та практичну цінність програми та розповів про можливість інтегрувати блоки програми до навчання шкільних психологів та педагогічних працівників.
Ганна Гладкова, начальниця відділу професійного розвитку педагогічних працівників Українського інституту розвитку освіти розповіла про можливості УІРО для сприяння поширенню програми. Зокрема, інформування про програму на ресурсах інституту, а також координування із людьми, які займаються питаннями підвищення кваліфікації в окремих інститутах.
Надалі команда розглядає всі варіанти партнерства та інтеграцій для поширення навчання:
- обласні департаменти/управління освіти;
- тренінгові центри;
- інститути післядипломної освіти;
- заклади вищої освіти;
- інші суб’єкти надання послуг з підвищення кваліфікації.
«Програмою зацікавилися у Навчальному центрі при Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна. Ми отримали від них запит на створення курсу змішаного формату із застосуванням методу «перевернутого класу», і нині плануємо підписати меморандум про співпрацю», — каже Анжеліка Назаренко, керівниця психологічного напрямку ГО «Смарт освіта».
Відгуки учасників програми
Своїми враженнями від проходження програми поділилися учасники:
«Програма «Психосоціальна підтримка для освітян» є вкрай важливою для педагогів, оскільки вона допомагає глибше зрозуміти виклики, пов’язані з психічним здоров’ям учнів та вчителів, і дає інструменти для їх подолання. Як психолог, я вважаю цей курс надзвичайно корисним, адже він охоплює практичні аспекти роботи з дітьми та підлітками у кризових станах, навчає алгоритмів першої психологічної допомоги, а також допомагає розвивати навички саморегуляції для роботи у стресових умовах.
Особливо цінними для мене стали методики взаємодії з дітьми у кризових ситуаціях та техніки управління стресом, які я успішно застосовую у своїй практиці. Цей курс не лише розширив мої професійні знання, а й став потужним інструментом підтримки освітян, які щодня стикаються з численними викликами. Бажаю всім педагогам пройти цю програму та зміцнити свої навички для ефективної роботи з дітьми та підлітками», — ділиться враженнями Олена Федоровська, практична психологиня Біляївського ліцею Новоолександрівської сільської ради.
«Проходження курсу допомагає вчителям краще розуміти власний емоційний стан, справлятися зі стресом та зберігати внутрішній емоційний баланс. Це не лише сприяє їхньому психічному здоров’ю, але й покращує взаємодію з учнями та колегами, створюючи сприятливий клімат у навчальному середовищі. А ще, вчитель вчиться відрізняти кризові стани та психічні розлади у дітей та колег. Вчиться надавати психосоціальну підтримку і перенаправляти учасників освітнього процесу. Мені цей курс сподобався за змістовність, доступність викладеного матеріалу. Використовую у своїй практиці алгоритм надання підтримки для освітян в період кризи та психічних розладах», — говорить Андрій Андрейко, психолог центру професійного розвитку педагогічних працівників.
Детально з програмою можна ознайомитися на платформі Resilience.help. Програма для студентів — за посиланням, програма для шкільних психологів — за посиланням, програма для вчителів — за посиланням.