До дня Конституції України підготували для вас три цікавих аудіоуроки від проєкту “Вчися вухами”, щоб познайомитись із процесом становлення основних законів нашої держави та дізнатися, які ж права та обовʼязки ми маємо завдяки ним.
Почнемо із першої (хоч і несправжньої) Конституції України, про яку можна послухати у аудіо:
Пилип Орлик і міжнародна політика – 8 клас | Вчися вухами
В уроці вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про “Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького” Пилипа Орлика та порівнює їх із першою конституцією США.
“В ній гетьман декларує основні принципи свого майбутнього правління, обіцяє не зазіхати на права та вольності підданих, погоджується на певні обмеження своєї влади. Це постановлення мало діяти лишень той час, який править гетьман, що його прийняв”, – розповідає учителька.
Чому ж довгий ці договори називали першою конституцією у світі – невже лише через неточний переклад з латини? Усі відповіді знайдете у нашому аудіоуроці.
Тепер давайте послухаємо про історію створення сучасної Конституції України:
Президентство Леоніда Кучми – 11 клас | Вчися вухами
В цьому уроці вчителька історії Леся Юрчишин розповідає про те, як відбувалося прийняття Конституції України та які були її особливості.
“Тільки уявіть собі – йде вже 5 рік незалежної України, а основного закону й досі немає. В якому напрямку розбудовувати державу, якою має бути нова країна? Тож 27 червня 1996 року Верховна Рада України розпочала постатейний розгляд Конституції. Завдяки Михайлу Сироті, який практично 23 години був головним доповідачем, а також завдяки взаємним поступкам з боку всіх учасників процесу, Україна таки отримала свій основний закон”, – розповідає учителька.
Як же президент та Верховна Рада регулювали свої суперечки та навіть вкладали договір, аби завершити роботу вчасно (спойлер – все одно пропустили дедлайн), – слухайте у нашому подкасті.
Ну і на завершення давайте послухаємо про головне – призначення Конституції нашої держави:
4.1 | Що таке “демократичні цінності” та “правова держава”? | Вчися вухами
У цьому уроці Микита Москалюк, освітянин та культурний менеджер, розповідає про різницю між правом та законом, а також про ознаки й цінності демократії.
“1 грудня 1991 року. Загальнонаціональний референдум щодо проголошення незалежності України. 90% людей, що взяли участь, проголосували «За».
Середньовіччя. Київська Русь. Час від часу, особливо у більших містах, скликаються віче – загальні збори вільного населення, на яких вирішувалися нагальні питання. Громадяни мають можливість висловити владі схвалення або невдоволення, іноді на віче навіть вирішували долю князя.
Ці події відбувалися у різні часи, за різних обставин та із різними дійовими особами, і все ж їх можна об’єднати одним поняттям – “влада народу”, – розповідає учитель.
Тож про те, як люди упродовж століть спільно розв’язували різні питання, а також про наші з вами права та свободи – слухайте у подкасті з громадянської освіти.