Відкрили бактеріологічну станцію, розвивали український модернізм, спроєктували перший гелікоптер, і заснували першу приватну безкоштовну недільну школу для жінок — усе це створили свого часу українці, імена яких ми заново відкриваємо і вивчаємо. Наш проєкт «Вчися вухами» продовжує наповнювати добірку «Свої, українські, невивчені», яка розповідає про видатних і талановитих українців/-нок, які були не тільки визначними фахівцями/-чинями у своїй галузі, а й патріотами. Добірка розкриває цікаві факти про життя та роботу діячів і діячок у сфері культури, мистецтва, освіти й науки, бізнесу та аграрного сектору.
Зараз на сайті вже є 15 аудіоуроків, а які загалом на всіх платформах прослухали 1600+ разів, а найпопулярнішим став урок про Івана Миколайчука — символа українського поетичного кіно.
«За моїми спостереженнями, у шкільному курсі історії ми більше зосереджені на датах, подіях, процесах. І вже потім — на людях, які ці процеси творили. Для мене у школі історія була чимось типу нескінченної хронологічної таблиці, у якій якщо і були чиїсь портрети, то абсолютно формальні. Але ж було так багато крутих, талановитих, яскравих, суперечливих постатей, які писали, досліджували, винаходили, творили мистецтво!
Ці імена з нами поруч і зараз: як назви вулиць чи установ, підписи на картинах чи у титрах фільмів. Тож варто знати, скільки часу Сікорський витратив на проєктування першого гелікоптера чи скільки зусиль Христина Алчевська доклала для популяризації читання. Бо ці історії життя примушують подумати над власними пріоритетами та цінностями. Що вище: наука чи держава? Що цінніше: кар’єра чи сім’я? Що важливіше: визнання від нащадків чи любов власних дітей тут і зараз?
У добірці «Свої, українські, невивчені» історики розповідають про живих людей: їхні слабкості, пристрасті, часи зневіри та успіх. Щодо деяких персон слухачі сперечаються: чи може Вернадський справді називатись українським науковцем? А як ставитися до політичних вподобань Сікорського?
І в цих суперечках особисто я бачу найважливіше: щиру цікавість до історії та людей, які її творили», — каже редакторка Тетяна Павліченко-Кушнір.
Добірку можна прослухати на сайті проєкту «Вчися вухами» за посиланням.
Зокрема, запрошуємо прослухати нові уроки про:
- магната, державного діяча та дипломата Юрія Немирича;
- науковця Іллю Мечникова;
- освітянку Христину Алчевську;
- письменника, лексикографа та літературознавця Бориса Грінченка;
- архітектора та творця українського модерну Василя Кричевського;
- науковця та філософа Володимира Вернадського.
Для зручності на сайті проєкту до кожного уроку підібрані поради щодо того, в який місяць краще вивчати певну постать згідно із навчальною програмою.
Проєкт «Вчися вухами» — це безоплатні аудіоуроки для учнів 6-11 класів. Вони не заміняють вчителя в класі, але допомагають опанувати тему та зменшити освітні втрати — під час відключень електроенергії, в укритті, за кордоном чи для додаткової освіти.
На сайті та подкаст-платформах вже є понад 600 уроків з історії України, всесвітньої історії та історії Криму, української мови та літератури, громадянської освіти, а також секс-освіти, та курси «Вступ до STEM» та «Екологічна свідомість». Середня тривалість аудіоуроку — 20 хвилин. До уроків є рекомендації, що можна додатково подивитись, послухати чи почитати, а також невеликі практичні завдання: тести для самоперевірки або тема для есе.
Аудіоуроки з добірки «Свої, українські, невивчені» створені в проєкті “Вчися вухами” в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.
Також аудіоуроки створені в межах співпраці ГО “Смарт Освіта” з ChildFund Deutschland і Educo та фінансування Sternstunden.