Чи може школа дискримінувати? Як вчителям протидіяти цьому?
Дослідженню цих питань була присвячена серія зустрічей для вчительок щодо гендерної рівності, який проходив у межах навчальної програми “Розвиток психологічної стійкості у вчительства та школярів, переселених з постраждалих від війни районів”.
Тренеркою на зустрічах була Маргарита Воровка, докторка педагогічних наук, експертка з недискримінації та членкиня експертної комісії з проведення антидискримінаційної експертизи Міністерства освіти і науки України. Разом з понад 80 вчительками вона розглядала теоретичні та практичні аспекти дискримінації, які стосуються освітнього процесу.
Непримітні на перший погляд речі закладають певні поведінкові норми, підсвідомо уніфікують людей. Але ж хіба наша унікальність не є чимось добрим? Хіба наш соціальний статус, вік, етнічне походження, майновий стан чи віросповідання наперед визначають, хто ми є та ким ми маємо бути.
Людський мозок полюбляє спрощувати отриманий досвід – саме так і створюються стереотипи. Деякі з цих стереотипів передаються нам від батьків, деякі закріплюються в цілому суспільстві й переходять в освітній процес.
Проте нам, батькам та педагогам, потрібно завжди пам’ятати, що діти то не є камінь, який ми маємо обробити на наш розсуд. Кожна дитина – це маленький всесвіт, який розвивається. І ми маємо допомагати цим всесвітам розвиватись, направляти їх та допомагати їм. Щоб вони були щасливі та не зазіхали на щастя інших. Адже те, що хтось інший, ніж я, не означає, що він кращий чи гірший. Він просто інший.
______
Тренінги проводяться в межах проєкту “Трамплін до рівності”, за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) та ГО “ЕдКемп Україна”, за фінансової підтримки Швеції та за сприяння Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.