Проєкт «Скриня в укриття» наша організація ініціювала минулого року, коли зрозуміла, що діти проводять в укриттях дуже багато часу. Не всі школи можуть забезпечити продовження навчання в бомбосховищі та влаштувати там дозвілля — відвернути увагу від стресу й тривоги.
Із тисячі заявок ми обрали 30 шкіл, які найближчі до лінії розмежування фронту або до кордону з країною-агресором та навчаються очно чи у змішаному форматі: Сумська, Запорізька, Дніпропетровська, Харківська, Миколаївська та Херсонська області.
Ідея «Скринь» належить нашій керівниці психологічного напряму Оксані Макаренко, а вміст розроблявся спільно з дитячою сімейною психологинею Світланою Ройз. Тому, це не просто бокси з іграшками, а травмоорієнтований підхід й практики стійкості. У «Скрині» зібрані речі, які націлені на різні органи чуття дитини: тактильний, зоровий, розумовий.
«Наприклад, пледи діти використовують не тільки, щоб зігрітися, а й для ігор, аби відчувати ці кордони тіла й захисту. А коли дитина «розминає» у руці антистресові іграшки, вона автоматично повертається в момент тут і зараз — аби вийти зі стану стресу й тривоги. Ми також додали й ігри-практикуми, розроблені Світланою Ройз, які безоплатно доступні на нашому сайті, та книги, які спеціально для «Скрині в укриття» відібрала Лабораторія дитячого читання «БараБука». Вони максимально добрі, веселі, цікаві, щоб діти в укриттях перемикали свій фокус на щось приємне й легке», – говорить очільниця «Смарт освіти» Галина Титиш.
У Скриню ввійшли і відомі всім настільні ігри: Дженга, УНО, Дабл, які націлені на згуртованість, щоб разом весело і насичено провести час в укритті. Поклали навіть такі дрібниці, які школи потребують: ліхтарики, олівці, фломастери, просто білий папір.
«Нам здається, що діти звикли до перебування в укриттях і їм вже не потрібна підтримка. Діти дійсно адаптуються до будь-яких, навіть найскладніших умов. Але їм завжди потрібно відчуття, що поруч з ними є надійні дорослі, які можуть стати опорою. Скерувати їх активність, надати допомогу за потребою. Ми вивчили стратегії подолання стресу, які використовують діти під час перебування в укритті. І вміст цієї скрині – універсальний, щоб допомогти чи просто разважити різних дітей. Школярі можуть обрати щось для врегулювання стресу через тіло та рух, соціальну взаємодію в іграх, через канал інтелекту – читаючи книжки, у творчості, у можливості створити своє особисте захищене місце (з карематів та пледів). Дорослим лише потрібно запропонувати дітям обрати чи скерувати дітей до конкретного предмету», – ділиться Світлана Ройз.
Загалом вміст кожного з боксів розрахований на понад 100 дітей різного віку.
Пілотні школи, які отримали «Скрині» у 2023 році діляться, що коли не перебувають у сховищі, психологи використовують ресурси у своїй роботі.
Команда «Смарт освіти», безмежно вдячна Світлані Ройз, «BaraBooka», Посольству України в Швейцарії, партнерам, які профінансували закупівлю.
Окрему подяку висловлюємо українській компанії з логістики «Нова пошта», яка доставила «Скрині» до шкіл безоплатно.
Ми сподіваємося, що «Скриня в укриття» буде великим ресурсом як для учнівства, так і для вчительства. А також всім, хто раніше заповнював заявку на отримання боксів анонсуємо, що ще 70 «Скринь» невдовзі почнемо комплектувати, тому, очікуйте на щасливі листи від «Смарт освіти».
Проєкт реалізується завдяки спадщині Едмонда Нільсена.