Позитивний досвід проведення кетч-ап класів у 2022 році надихнув ГО “Смарт освіта” на продовження кетч-ап класів у рамках онлайн-проєкту під назвою “Тепер я знаю”. Онлайн-уроки будуть доступні для учнів 4-10 класів! Діти не тільки зможуть “наздогнати” пропущені через війну теми, але й вивчити предмети із застосуванням новітніх методик викладання.
“Тепер я знаю” – безоплатний 5-тижневий онлайн-курс з української мови та математики для школярів від ГО “Смарт освіта”. Проєкт орієнтований, насамперед, на дітей, які не мали змоги повноцінно опанувати шкільну програму і мають труднощі з предметом. В основі курсу: принципи компетентнісного підходу до навчання, що дозволять дитині пізнати і зрозуміти ті чи інші теми через дуже практичні завдання, ситуації із повсякденного життя. Зареєструйтеся прямо зараз за цим посиланням!
Ще кілька корисних деталей: навчання відбувається онлайн через живі уроки з вчителями в Zoom та на навчальній платформі Moodle. Всі навчальні матеріали та завдання були спеціально розроблені командою методистів та вчителів, яку очолили Наталія Вінницька з української мови та Юрій Чоп’юк з математики. Перша хвиля проєкту вже триває та завершиться 25 липня, друга хвиля триватиме із 17 липня по 20 серпня, а третя – з 03 до 25 серпня.
Ідейники “Тепер я знаю” називають його проєктом про знання тут і зараз – вони хочуть надати ту інформацію, яку учні точно зможуть інтегрувати в життя, а не обмежуватися скупою теорією та нудними поясненнями. Програму розробляють досвідчені методисти: з української мови – Наталія Вінницька та з математики – Юрій Чоп’юк. У курсі застосовуються принципи компетентнісного підходу до навчання, учні матимуть по два уроки на день 4 дні на тиждень – у понеділок, вівторок, четвер та п’ятницю.
Наразі відбувається перша хвиля проєкту: із 22 червня до 25 липня випускники 4 класів проходять навчання. Перші 105 дітей, 7 навчальних груп уже розпочали вивчення української мови та математики. Згодом ми анонсуємо набори для цьогорічних випускників 9-10 класів – слідкуйте за новинами!
Ось що розповів про роботу над проєктом методист з математики Юрій Чоп’юк:
“В рамках першої хвилі проєкту “Тепер я знаю” ми почали працювати з учнями, які цього року закінчили 4 клас. Ми з колегами вирішили зробити акцент на таких темах, щоб поглибити знання дітей і допомогти їм не заплутатися у цьому математичному світі.
Також вирішили звернути увагу на певні аспекти, яких немає у навчальній програмі взагалі, або на них зроблений невеликий акцент лише в окремих класах. Це, зокрема, вміння дітей читати, аналізувати й розуміти тексти. Я неодноразово чув відгуки, про те, що діти не розуміють текстів задач, і тоді проблема виникає не у здатності працювати з числами чи формулами, а у самому розумінні умови. Цей аспект ми розширюємо в програмах для усіх класів. Також ми вирішили поглибити навички аналізу таблиць і схем. Діти повинні зчитувати інформацію, подану в різному вигляді – таблиці, діаграми, графіки тощо. У різних класах ми даємо різноманітні види візуалізації. Це важливо розвивати, тому що без набуття таких навичок дітям буде важко справлятися з різними видами аналізу даних, особливо у старшій школі.
Важливо також навчити дітей працювати за алгоритмами. Ми подаємо математичні завдання, паралельно демонструючи шлях розв’язання. Ця компетентність допомагає побачити, чи може дитина повторити за алгоритмом, розширити його й продовжити, таким чином починаючи мислити трішки ширше. Також ми хочемо розвивати у дітей вміння передбачити результат та аналізувати його. Ми дотримуємося шкільного стандарту, намагаючись подати теми якомога цікавіше, з більшою кількістю візуалізації, прикладних аспектів”.
А ось як говорить про роботу над проєктом методистка з української мови Наталія Вінницька:
“Зазначу, що проєкти ГО «Смарт освіта» завжди непересічні та актуальні, тому для розробки методичних кейсів необхідно було використати такі матеріали, які допомогли б дитині не тільки заповнити прогалини в знаннях з певних тем, а й спонукали б звернутися до власного досвіду, до повсякденного життя. З огляду на те, що нас щодня оточує різноманітна інформація у вигляді текстів різних жанрів (уривки з художніх творів, статті з газет і журналів, інструкції, рекламні оголошення, географічні мапи тощо) з різними формами представлення (діаграми, малюнки, графіки), за основу кожного уроку була запропонована робота з текстом. Післятекстові завдання спонукають дитину до пошуку інформації, її тлумачення та розуміння, оцінювання й застосування в реальному житті. Прочитати інформацію з квитка і потрапити на виставу, поставити розділові знаки і змінити зміст повідомлення, прочитати новину в соцмережах і проаналізувати її на достовірність, а ще висловлювати свої думки усно та письмово – ось короткий перелік того, про що курс з української мови.
Неабияким викликом став формат навчання. Це і уроки з учителем, а також на навчальній платформі Moodle. Необхідно було продумати таку інтеграцію, щоб учитель/учителька не просто супроводжували учня на платформі курсу, а спонукали до діяльності, урешті-решт навчили ефективно вчитися.
Однозначно, проєкт важливий і для дітей, які хочуть компенсувати освітні втрати, і для вчителів, які шукають інструмент для подолання таких втрат. До речі, учителі, які беруть участь у проєкті, мають змогу додавати власні матеріали на платформу на свій розсуд залежно від рівня груп, поступу кожної дитини. Академічна свобода вчителя – ще одна особливість проєкту”.
А зараз пропонуємо пригадати, як проходили кетч-ап класи минулого року. Тоді ми отримали сотні схвальних відгуків від учасників та учасниць.
У 2022-му кетч-ап класи були орієнтовані на школярів 5-11 класів та допомагали надолужити пропущене через повномасштабне вторгнення рф до України. Упродовж 5 тижнів діти різних вікових груп за особливими розкладами та програмою поглиблювали знання з математики, англійської та української мов, фізики, біології та хімії. Учителі готували цікаві розробки, різноманітні роздруківки, користувалися мультимедійною технікою, а головне – не задавали домашніх завдань! Проте, учні просили їх, а дехто навіть справно надсилав на перевірку свої роботи.
Кетч-апи відбувались у двох форматах. В онлайн-форматі в них узяли участь 2 000 українських дітей, які живуть в Україні чи були змушені переїхати за кордон. Навчання відбувалося протягом 5 тижнів, 9 годин на тиждень. Офлайн-уроки тривали у чотирьох школах Львова, їх відвідали 1 000 школярів із різних областей України, які на той час були у Львові. Загалом же провели 1479 онлайн- та 1465 очних уроків.
А ось кілька відгуків від батьків та дітей:
Ольга Фітьо, мама учня 7 класу: “Дуже вдячна за такий крутий проєкт для дітей. Адже останні три роки наші діти навчаються в умовах карантину і якість знань не зовсім така, як треба. До того ж їм бракує соціалізації та комунікації між собою. Тому класно, що був проєкт літньої школи, де діти могли не тільки відновити знання, підучити, пригадати, а й поспілкуватися між собою, з учителями, зустріти друзів”.
Віра Середяк, учениця 9 класу: “Я прийшла в літню школу, щоби підтягнути свої знання з хімії за програмою 8 класу. Вчителька дуже приязна і прекрасно пояснює, усе доступно та зрозуміло. Ми проводили багато дослідів, будували генетичні ланцюжки, розв’язували задачі та рівняння. Було дуже весело та цікаво. Я була б рада, якби таку школу провели наступного року”.
Алла Скворцова, мама Мілени, яка відвідувала Академічну гімназію: “Дочка зовсім не розуміла хімію, але по закінченні навчання сказала, що тепер повністю розібралась у предметі. Буду дуже вдячна, якщо така літня школа буде продовжуватися. До того ж, коли дочка вийшла на навчання у свою школу, поділилася цікавими фактами з літнього навчання. Деякі стали новиною навіть для вчителів”.
Більше відгуків тут.
Проєкт здійснює ГО “Смарт освіта” за підтримки Educo Foundation.
Нагадуємо, що літо – це чудовий час, щоб закрити прогалини в навчанні, а з кетч-ап класами від ГО “Смарт освіта” це ще й чудова можливість знайти нових друзів та близьких по духу людей. Долучайтеся до цьогорічного проєкту “Тепер я знаю” та проведіть літо цікаво й яскраво!