Наші «Уроки доброчесності» стали частиною курсу для вчителів від Офісу доброчесності Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Тепер наші заняття допомагатимуть освітянам формувати цінності у молоді та ознайомлять із тим, як запобігати корупційним діям.
«Уроки доброчесності» — це курс від «Смарт освіти» для 3-4 класів, у якому ми пропонуємо навчати дітей через дослідження цінностей, розуміння необхідності дотримуватися правил та антикорупційний урок. Цей курс ми напрацювали ще у 2021 році, але він є актуальним і досі.
«Наш підхід полягає в тому, аби вибудовувати ціннісно рамку: не говорити, що погано, а що добре, а йти через рефлексивні практики та інтерактивні підходи. Адже доброчесність — це цінність, а цінність не впроваджується директивним методом «згори вниз». У курсі є блоки про відповідальність, рівність, справедливість. Їх можна використовувати як цілісним курсом, так і окремими невеликими фрагментами. Наприклад, тема «гідність» висвітлюється на прикладі Революції Гідності — цей урок можна використовувати й зараз. Також є окремий урок про корупцію, де дітям ця тема пояснюється через казки, тому що діти 3-4 класу — це та категорія, якій складно зрозуміти такі концепти, як доброчесність, однак вони можуть розуміти, що за цим стоїть: приватне і загальне благо», — розповідає Галина Титиш, керівниця «Смарт освіти».
Матеріали складаються з Путівника для вчителя з докладним конспектом, Путівника для учня (тут дитина може писати свої роздуми, проходити самооцінювання та вирізати щось для поробки) та рамкового документа.
Курс цілісно охоплює різні складники поняття «суспільна доброчесність», зокрема підходи до навчання її в різних країнах. Ми пропонуємо вчителям та вчителькам дослідити доброчесність та її важливість у новій українській школі, поглянути на питання доброчесності зі світоглядного, а також психологічного та практичного боку: у курсі вчительки, директорки та методологині діляться прикладами та стратегіями впровадження уроків доброчесності у навчальний процес.
Але, звертає увагу Галина Титиш — вчителі мають адаптовувати уроки до ситуації сьогодення, адже запис курсу відбувся у 2021, ще до повномасштабного вторгнення.
«Ми робили курс у 2021 році, тоді, наприклад, Ілон Маск був цілком притомним. Він у нас фігурує в уроці про відповідальність, як відповідальний керівник, що про нього тепер сказати неможливо. Саме тому, уроки треба переглядати відповідно до того, що відбувається, адже деякі люди проявляють себе зараз геть інакше, ніж раніше. Певні блоки, уроки, тексти треба адаптовувати та змінювати, але загальний підхід, де ми поступово рухаємося через забудовування ціннісної рамки шляхом рефлексії — він суперважливий та актуальний і зараз», — впевнена Галина Титиш.
Кожен урок курсу складається з 4 блоків:
- вступ-зачіпка;
- основний змістовний матеріал;
- вправа на рефлексію;
- поробка руками, аби діти могли закріпити матеріал.
На сайті є вже готові шаблони, які можна видрукувати та вирізати. «Уроки доброчесності» — цілісний курс, який розрахований на одну чверть чи рік, залежно від того, скільки вчителі мають часу для роботи з цим матеріалом.
До створення курсу долучилися Вадим Карандій, Олександр Елькін, Світлана Ройз, Інна Большакова, Наталія Єфремова, Світлана Олексюк, Ольга Мірошникова і Ганна Остапенко.
Довідково
БО «БФ СТРІТ ЧАЙЛД УКРАЇНА» з початком повномасштабного вторгнення працює над розв’язанням викликів, з якими стикаються діти в умовах війни. У співпраці з НАЗК Офісом доброчесності створили курс, метою якого є підвищення обізнаності педагогічних працівників з теми освіти про доброчесність та антикорупцію, а також, надання методичних рекомендацій та інструментарію для побудови цілісної системи освіти про антикорупцію та доброчесність в закладах загальної середньої освіти.
Курс містить міжнародні стандарти та практики, досвід українських шкіл, котрі вже впроваджують у себе освіту про доброчесність, огляд розробниками практичних вправ з різних освітніх галузей, відгуки від педагогів закладів освіти, що вже практикують використання розроблених інструментів у своїй діяльності.
Уроки доброчесності створені у межах проєкту “Навчання суспільної доброчесності в українській початковій освіті як довготривалий та ефективний інструмент подолати «побутову корупцію» реалізується у партнерстві з німецькою організацією ChildFund Deutschland («Дитячий Фонд Німеччини») за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).