“Вчися вухами” — це безоплатні аудіоуроки з української мови, літератури та історії України для учнів 8–11 класів. Надалі очікуємо також поповнення всесвітньою історією (10-11 класи) та громадянською освітою (10-11 класи). Тривалість кожного уроку всього 20 хвилин. Він зручний для прослуховування будь-де: в машині, на прогулянці чи за столом під час навчання. А ще це справжня знахідка для аудіалів і тих, хто має проблеми з зором, але гарно чує.
Над аудіоуроками працює велика команда. Це і редактори, і звукорежисери, і менеджери, і методисти, і, звісно, вчителі. Для створення проєкту «Смарт освіта» залучила команду з трьох методистів, аби розробити методологію аудіоуроків. Для цього також консультувалися з дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз. Вчителі обирають для подачі інформації найцікавіші та найновіші приклади: це і чат GPT, серіал Венздей чи популярний young-adult роман “Дівчина онлайн”. Ми робимо все оптимальним та збалансованим: тривалість уроку, методи сторітелінгу, приклади та підхід до викладання.
До уроків вчителі готують невеликі завдання: тести, запитання, пропонують писати есе на певні теми. Учні мають змогу на сторінці з аудіоуроками вказувати свою електронну пошту та прикріплювати текстовий файл з виконаною роботою. Після цього досвідчені педагоги у навчанні письма надаватимуть дітям зворотний зв’язок. Ці рекомендації не будуть оцінювальними, а спрямованими на покращення володіння письмом у школярів.
Євгеній Шелест — вчитель історії. Саме завдяки йому учні можуть послухати цікаві та інформативні аудіоуроки, наприклад, про передумови Другої світової війни, тактику випаленої землі чи західноукраїнські землі в ХІХ столітті.
Ось як пан Євгеній відгукується про проєкт:
“Якщо є нагальна потреба полюбити історію, то це дуже концентрований спосіб її полюбити, почути різних вчителів з різною манерою. Це чудовий метод самопідготовки та повторення. Для дітей за кордоном це класний спосіб вивчати предмети. Коротко, змістовно, зрозуміло. А ще це інтерактивний процес навчання. Аудіоуроки можна слухати по кілька разів, а вчителя ж не будеш просити повторювати по кілька разів одне і те ж. Бо якщо він пояснює складну тему, то треба включитися в неї, слухати посилено. Або потім самому дочитувати, що не завжди одне і саме. А тут ти можеш прямо цього самого вчителя послухати, аж поки ти не зрозумієш. Тому аудіоуроки — це класна річ”.
Ми підготували для вас добірку аудіоуроків з історії України. Вони розраховані на учнів різних класів. В кожному аудіоуроці вчителі та вчительки використовували прийоми сторітелінгу. І змогли так закинути ораторські “гачки”, що навіть розбір не дуже цікавої, але важливої теми хочеться слухати до самого кінця.
8 клас, “Гетьманщина в період Івана Мазепи та спроба усамостійнення”
Вчителька Ната Чорна розповідає про Івана Мазепу: визначну історичну постать, одного з романтичних героїв-коханців, якого оспівав, зокрема, Байрон, та людину неабиякого розуму, що прагнув об’єднати розділену Україну. І цим він був дуже невигідним російській імперії, а сучасні російські історики й через кілька сотень років ненавидять його. Також вчителька пояснить заплутані стосунки між козацькою старшиною після смерті Богдана Хмельницького. А ще — дізнаєтеся, чому ж на гетьмана, який займався просвітництвом та розбудовою храмів, була накладена анафема.
Слухати тут.
9 клас, “Як розпочати будівництво нації. Українські землі у складі Російської імперії у другій половині XVIII – першій половині XIX ст.”
Чи знаєте ви, що дев’ятнадцяте століття — єдине, яке тривало більше ніж сто років? Не хронологічно, звісно, а ідейно. Владислав Штегельський розкаже, чому історики так вважають. А також про зародження явища нації, яким ми його знаємо дотепер. Як промисловий переворот, а значить і економічний розвиток відбувалися у різних частинах України? Як на становлення державності повпливала “Історія русів” і до чого тут казки та Котляревський? Чим розвиток нації схожий на дорослішання людини? Дізнаєтеся в нашому аудіоуроці.
Слухати тут.
10 клас, “Західноукраїнські землі в міжвоєнний період: асиміляція та окупація”
Чому історія повторюється? Ната Чорна проводить паралелі між Другою світовою та сучасною нам війною. Говоримо про західноукраїнські землі, поділені між трьома державами, та їхнє становище між двома світовими війнами. Кому жилося найважче — Буковині та Бессарабії, Галичині, Волині чи Закарпаттю? Яка держава-гегемон давала найбільше свободи залежній частині сучасної України — Румунія, Польща чи Чехословаччина? Окупація, асиміляція, уніфікація, репресії та депортації тільки загартували українців у прагненні створити незалежну державу. Хто з діячів пробував це зробити і як — слухайте в аудіоуроці.
Слухати тут.
11 клас, “Рівний серед рівних: Україна навчає безпеки ООН”
В цьому аудіоуроці перед очима постає захопливий комікс про становлення ООН, намальований словами вчительки. Дізнаєтесь, як росія за один день здобула там своє місце, хоча навіть не була в статуті та списку країн-членів ООН. Почуєте уривки з блискучої промови Сергія Кислиці, представника України в ООН, яку він виголосив улітку 2022 року. Чи чекає Організацію Об’єднаних Націй доля Ліги націй, яка була неефективною через низку причин? Як Україна навчає цю організацію ефективному управлінню та стає прикладом рішучих дій і боротьби? Розповідає Ната Чорна.
Слухати тут.
____________
Проєкт “Вчися вухами” здійснює ГО “Смарт освіта” за підтримки Educo Foundation.