6 квітня о 19:00 в межах проєкту “Залишаємось з Україною” ми провели безоплатну інтерактивну онлайн-лекцію про народну весняну обрядовість для учнів 5-8 класів: “Весну зустрічаємо, зиму перемагаємо”. До заходу долучилося більше 100 дітей.
Українці з різних куточків світу слухали зразки давніх веснянок від етно-виконавиць гурту “ГуляйГород”, який брав участь у шоу “Голос країни 12 сезон”: співробітниці з Центру фольклору та етнографії Навчально-наукового Інституту Філології КНУ імені Тараса Шевченка, Ірини Барамби та Анастасії Філатової.
А Ярина Закальська, кандидатка філологічних наук, провідний фахівець із фольклористики Центру фольклору та етнографії КНУ імені Тараса Шевченка, розповіла більше про весняну календарну обрядовість:
- учні дізналися про походження веснянок, народні весняні ігри для дітей та про сучасні варіанти веснянок;
- обряд водіння стріли;
- хто такий Шум і Шумиха і чому в текстах фігурує зелена шуба;
- про випікання “жайворонків” та багато іншого.
І навіть взяли участь у вікторині для перевірки здобутих знань.
Українці споконвічно вірили, що весну приносять на своїх крилах птахи, повертаючись з ирію. Випікали “жайворонків” та співали різні весняні пісні, грали в ігри, танцювали. Сьогодні дуже хочеться якомога більше світла й тепла. Весна йде, тепло веде! Також ми прагнемо, аби діти підтримували зв’язок зі своєю рідною країною й через здобуття нових знань та умінь та наголошуємо на важливості українознавчого компонента.
Тому учні 5-8 класів також мали проєктні тижні, вчительки української літератури проводили заняття про весняну обрядовість, розповідали про те, як розмалювати писанки та як спекти справжніх “жайворонків”. Діти отримали творчі завдання: випікали вдома жайворонків з батьками, співали веснянки, переінакшували тексти веснянок на сучасний лад, монтували свої відео та надсилали нам.
Додаємо також кілька світлин цих чудових жайворонків.
Софія Антоненко, 5 клас
Захар Федоренко, 5 клас
Таїсія Кулєшова, 6 клас
Дякуємо всім, хто долучився до нашої ініціативи.
_________
«Залишаємось з Україною» – проєкт, в межах якого учні 5-11 класів мають змогу дистанційно вивчати українську мову, літературу та історію, аби зберегти зв’язок із Батьківщиною та українською системою освіти.
Проєкт створений та діє за підтримки Theirworld, Global Business Coalition for Education, Educo Foundation.