Грають з восьминіжками у прибульців, катаються у боксах та обговорюють книжки на читацьких клубах. Як діти користуються наповненням «Скрині в укриття» і що найбільше їм до вподоби нам розповіли представниці двох ліцеїв у Запорізькій та Одеській областях, які отримали скрині цього року в межах проєкту «Скриня в укриття».
Необхідні речі для комфортного перебування в укритті та емоційного розвантаження отримають діти з 72 шкіл України на прифронтових, деокупованих та прикордонних територіях у межах осінньої інтерації. 36 скринь поїхали до своїх адресатів у вересні й діти вже користуються їхнім наповненням, яке ми розробили спільно із дитячою сімейною психологинею Світланою Ройз.
Школярі читають книжки, бавляться настільними іграми й навіть — катаються у скринях, про це все нам розповіли Олена Паталах, корекційна та соціальна педагогиня Біленьківського ліцею «Лідер» Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, а також Віра Зброжко, директорка Надлиманського ліцею Маяківської сільської ради Одеського району Одеської області.
Восьминіжки та лизунці допомагають психологічно розвантажити дітей
Біленьківський ліцей «Лідер» (Запорізька обл.) розташований за майже 30 км напряму через річку до окупованого Енергодара. Зараз у навчальному закладі — 507 дітей, а найпростіше укриття в ліцеї може вмістити лише близько 150 учнів. Тож навчання відбувається у змішаному форматі у дві зміни, які проходять наживо.
«У нас тривога за тривогою. Діти приходять, і ми одразу йдемо в укриття. Молодші класи з 8:15 і до 12 години дня сидять в укритті й не виходять з нього. Інколи буває таке, що ми розуміємо, що дітям страшно, наприклад, коли починаються артобстріли — на них у нас, на жаль, тривоги нема», — пояснює загальну ситуацію Олена Паталах.
Пані Олена розповідає, що зі скрині учням та ученицям дуже сподобалися вежа баланс та пластилін, а павербанки прийшлися до смаку старшим класам.
«Лизунці стали корисними в роботі соціального педагога, практичного психолога й корекційних педагогів під час корекційно-розвивальних занять для дітей з особливими освітніми потребами. Дуже сподобалася дітям книжка про туалет — по-тихому сидять в куточку, накрившись покривалом і читають. Також пластиковий ящик усім сподобався: і нам, вчителям, бо його не треба тягати, він котиться, і дітям. Першокласники прямо сідають всередину і возяться. Ми, звісно, назагал не дозволяємо, але десь це потрібно для психологічного розвантаження дитини», — каже Олена Паталах.
Окремо педагогиня виділяє також і м’яких двосторонніх восьминіжок, які показують настрій:
«Восьминіжки зайшли дуже добре, ми їх використовуємо на заняттях: із яким настроєм я прийшов на заняття — хорошим чи поганим, а з яким іду з уроку. Також їх використовують під час розвивальних занять логопед-дефектолог, практичний психолог і соціальний педагог.
У мене, як соціальної та корекційної педагогині, ці восьминіжки сидять на дивані: маю в кабінеті невеличкий розвантажувальний диванчик-куточок, де діти виставляють цих восьминіжок, а іноді просто лягають в них», — ділиться вчителька.
«Фломастери, олівці, пластилін та розмальовки пішли одразу за 2 тижні. Книжки теж потрохи читають. Шахи, шашки та вежу баланс теж дуже люблять. Під час проведення уроків ми користуємося восьминіжками, пластиліном, вежею баланс, адже часто є потреба згрупувати дітей, у пригоді стали й олівці з фломастерами.
Наша психологиня собі теж окремо зробила скарбничку: поклала там спінери. Також дуже круті психологічні книжки, психолог по них працює разом зі старшими дівчатами: вони їх читають та обговорюють, такий собі літературно-психологічний гурток створили.
Каремати теж дуже добре зайшли, ми їх з собою виносили на вулицю. Розкладали на землі та влаштовували гру, ніби відправлялися подорожувати іншими планетами, а восьминіжки були прибульцями, і ми їм ліпили незвичайну їжу з пластиліну. З пледів діти роблять халабуди», — каже Олена Паталах.
«Перший раз, коли я дістала цю скриню, був аншлаг»
Надлиманський ліцей Одеської області розташований поблизу Одеси та Чорноморська. У навчальному закладі зараз у дві зміни навчається 244 дитини. Через капітальний ремонт приміщення, навчальних класів не вистачає, утім укриття може вмістити всіх. До укриття діти ходять 3-4 рази на тиждень, інколи буває так, що і по декілька разів на день. У великому просторі сховища важко проводити уроки, саме тому зайняти дітей скринею стало хорошим рішенням.
«В укритті ми поділили зони для проведення уроків, але це великий простір і трошки важкувато давати уроки. У нас там є ще клас безпеки в сховищі, то якщо терміново щось треба, діти там займаються. Якщо ми розуміємо, що тривога має бути недовга, то не дістаємо скриню, а діти кажуть: а де наші іграшки, коли ми будемо гратися? Тому їм точно сподобалося! Я їм говорю, ну, почекайте, ми побачимо: якщо довго тривога, то я вже дістану», — розповідає Віра Зброжко, директорка Надлиманського ліцею.
«Перший раз, коли я дістала цю скриню, то це був аншлаг. Усі кинулися й розмальовувати, й антистрес-іграшками бавитися. Зараз вони вже знають, яке там наповнення, то вони вже так більш спокійно ставляться. Розмальовують вони із задоволенням, і в Джангу грають, і з настільними іграми бавляться.
Якщо взяти старші класи, то їм цікаві книги, дуже приємно, що є такий континент дітей, які ще читають. Занурюються в книги, беруть собі й читають, навіть і вчителі також їх читають.
Наша бібліотекарка дуже рада кожній новій книжці. Тому що не дуже часто поповнюється книжковий фонд саме з художньої літератури. Особливо таких наших українських авторів, а також книжок для підліткового віку. Я і для своїх онуків подивилася, що є цікавого.
Бібліотекарка вже знає зміст кожних книг. Вона навіть підходила до класів і розповідала дітям про що ті книги, чим будуть цікаві почитати, рекомендувала.
Середнім класам цікаві настільні ігри, наприклад, «Уно». Початкова школа — це антистреси та восьминоги. Минулого тижня в нас не було світла, а тривоги — щодня. Тому використовували ми і прожектор, і лампи», — каже Віра Зброжко.
Невдовзі ми збиратимемо ще 36 скринь, які поїдуть до шкіл у листопаді. Про наповнення скринь цього року можна прочитати на нашому сайті за посиланням.
Проєкт «Скриня в укриття» втілюється ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з Childfund Deutschland та EDUCO і фінансується Sternstunden.