Оксана Моісеєнко з Сумщини, Марина Кодацька із Харкова, Олена Москальова з Миколаєва – вчительки української мови та літератури, які попри різні безпекові виклики й тривоги допомагають дітям з-за кордону тримати звʼязок із Батьківщиною завдяки проєкту «Залишаємось з Україною».
Він виник як реакція на повномастабне вторгнення і донині допомагає українським школярам 5-11 класів вивчати українську мову, літературу та історію. Для українських дітей, які тимчасово перебувають за кордоном через російську агресію, іноді це єдиний можливий варіант продовжувати вивчати український компонент і тримати контакт із рідною країною.
Ми пишаємося тим, що маємо таких чудових вчителів у нашому проєкті «Залишаємося з Україною» і вдячні за внесок, який Ви робите для українських школярів.
Оксана Моісеєнко, вчителька української мови і літератури, зарубіжної літератури та народознавства. Пані Оксана живе на Сумщині у незламному місті Охтирка, за 30 км від кордону з росією. Перший рік війни приніс блекаути та втрату роботи, оскільки школу через наближеність до кордону зачинили. До нашого проєкту «Залишаємось з Україною» пані Оксана долучилася два роки тому, і донині прищеплює дітям любов до українського. Аби проводити уроки, вчителька готувалася вночі, у години, коли світло вмикали. Нині ситуація краща, проте безпекові виклики виникають щодня.
«Проєкти від «Смарт освіти» особливі. По-перше, у цей складний час діти потребують особливої уваги. По-друге, моє завдання, як учительки, допомогти їм зрозуміти те, що для них є складним або взагалі незрозумілим. Для мене проєкт «Залишаємось з Україною» – це про те, щоб діти, які далеко за межами нашої країни, не відчували себе відірваними від нашої Батьківщини. Знали, удосконалювали й пишалися своєю мовою. А мені він дає можливість самореалізації, росту, отримання нових знань, спілкування з дітьми. Коли я відчуваю, що корисна, то забуваю про тривоги й повністю занурююся в роботу. Для мене проєкт «Залишаємося з Україною» – це своєрідний рятівний круг», – розповідає учителька.
Як говорить пані Оксана, нині складно всім, і як дружина солдата ЗСУ, вона має підтримувати його й не опускати руки, доки він захищає нас. У цьому їй допомагають школярі. Коли вона виходить на звʼязок з учнями, то втрачає лік часу. Саме спілкування з ними надихає працювати та додає сил, адже, за її словами, діти – це наше майбутнє, і «від того, що я передам їм сьогодні залежить майбутнє нашої країни». А турбота про близьких і щоденні дії допомагають пані Оксані адаптуватися у цьому сучасному житті.
Марина Кодацька, учителька української мови та літератури, яка живе і викладає в Харкові. Попри постійні обстріли й тривоги з улюбленого міста не виїжджала і, за її словами, не планує. У вересні 2022 долучилася до нашого проєкту «Залишаємось з Україною». Два роки поспіль вчителька розповідає про українських письменників і діячів учням 7, 8 та 9 класів, які не мають змоги вивчати український компонент за кордоном.
«Проєкт «Залишаємось з Україною» допомагає дітям підтримувати звʼязок із Батьківщиною та рідною системою освіти з інших країв світу. На мою думку, проєкт надзвичайно важливий, адже більшість учнів кажуть, що для них це – єдина можливість вивчати рідну літературу. На заняттях ми з дітьми багато спілкуємось, їм подобається висловлювати власну думку та перебувати в україномовному оточенні. А для мене – це можливість здобути новий досвід, можливість самореалізації, бути потрібною, приносити користь своїми знаннями. Мене дуже надихає позитивний фідбек від дітей. Надихає, коли наприкінці уроку мені малюють смайлики та сердечка на презентації. Коли кажуть, що їм цікаво та зрозуміло», – ділиться вчителька.
Оскільки Харків – прифронтове місто, яке лише за 40 км від російського кордону, безпекові загрози виникають часто. На цей випадок, як говорить пані Марина, у неї завжди є заряджений ліхтар та повербанк. Якщо немає світла, то підключається з телефону через мобільний інтернет. Також учителька завжди має завантажену презентацію уроку на випадок блекауту. За її словами, головне в такій ситуації не розгубитися і постаратися відпрацювати на повну:
«За 2 роки війни ми вже звикли до обстрілів і до відсутності світла, тому намагаємось зберігати спокій та бути в гарному настрої. Що дає мені сили та відновлення? Я люблю бувати на природі, ходити до лісу, займатися спортом. Дякую долі за можливість працювати в такій чудовій команді».
Олена Москальова живе і працює в гімназії у прифронтовому Миколаєві. Майже щодня місто піддається обстрілам, але тривоги не зупиняють вчительку. У спеціально облаштованому безпечному місці вона продовжує прищеплювати ученицям і учням любов до української мови та літератури. Крім цього, суміжно працює з дітьми з особливими освітніми потребами та навчається в Миколаївському національному університеті ім. В. О. Сухомлинського за фахом «Спеціальна освіта» (дефектологія/ логопедія).
А восени 2023 року пані Олена долучилася до нашого проєкту «Залишаємось з Україною» і навчає школярів української мови та літератури ще й за кордоном.
«Для мене цінність проєкту «Залишаємося з Україною» в тому, що учні, які перебувають за кордоном, мають чути рідну мову, читати твори письменників. Мають володіти українською як граматично, так і лексично. І головне для мене – відчувати, що моя робота потрібна дітям», – говорить Олена.
Через наближеність до лінії фронту Миколаїв щоденно знаходиться під обстрілами, і тривоги звучать часто. Тому вчителька пройшла певну кількість тренінгів щодо подолання тривожного стану, втрат внаслідок війни. За словами пані Олени, знаходити ресурс для життя і роботи допомагають прості речі: кава, сонячна погода, улюблений сад тощо.
А знайти корисні ресурси, поради й тренінги щодо життєстійкості освітяни, учні та їхні батьки можуть також на порталі проєкту “Resilience.Help” від ГО “Смарт освіта”.
Проєкт «Залишаємось з Україною» створений «Смарт освітою» для українських дітей, які тимчасово перебувають за кордоном через російську агресію. Це «живі» онлайн-уроки з української мови, літератури та історії України для дітей 5-11 класів. Він передбачає, що учні отримають основні знання із трьох предметів українського компонента, вивчати які за кордоном немає змоги.
Проєкт здійснюємо за підтримки Global Giving та у межах Програми сприяння громадській активності “Долучайся!” (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.