Хочемо розповісти вам трошки більше про навчання з математики у проєкті «Тепер я знаю» 2024. Наразі триває перша хвиля надолуження освітніх втрат учнями й ученицями, що завершили навчання в 4-6–х класах українських шкіл.
Нагадаємо, «Тепер я знаю» – це безоплатний 5-тижневий курс з української мови та математики для дітей, які не мали змоги повноцінно опанувати ці дисципліни в школі й мають труднощі з розумінням базової програми.
Отже, які особливості та цікавинки цьогорічного курсу з математики?
Відповідь на це питання напевне знає Юрій Чопʼюк, методист з математики, що створив навчальну програму та підготував учителів до викладання за нею на нашому літньому курсі.
“Перш за все хочеться, щоб діти перестали боятися вивчати математику. Страх до вивчення предмету часто і є тією перешкодою, через яку учні не можуть переступити. І з часом ця перешкода виливається у навчальні втрати в учнів, а згодом, можливо, і в навчальні розриви щодо їхніх однолітків.
У навчанні, особливо в 4-6 класах, де є більш гнучкі можливості, ми заклали теми та сюжети, близькі дітям. Ми віримо, що цей аспект дозволить учням подолати бар’єри страху і непомітно, для самих учнів, перейти на інший рівень розвитку. Окрім того, ми підготували завдання різного рівня складності, і вчителі проєкту, відштовхуючись від рівня підготовки учнів, зможуть підібрати зручні для них набори завдань.
Проєкт “Тепер я знаю” особливий, і дитиноцентричність є однією з основних його засад”, – розповідає Юрій Чопʼюк.
Проєкт «Тепер я знаю» покликаний не лише допомогти учням заповнити прогалини у вивченні предметів, а й продемонструвати дітям їхній особистий прогрес і сформувати їхню власну історію успіху. Саме тому навчальна програма складається із практичних задач, які допомагають розібратися із різними життєвими ситуаціями.
“У 4 класі ми виділили окремою темою Грошові величини. Як приклад можна навести задачу про покупки та решту із покупки. Хіба не важливо знати, чи вистачить вам коштів на покупку? А як щодо планування місячного бюджету? Як його правильно розподілити? Ба більше, як не виходити за заплановані рамки бюджету? І без математичних розрахунків тут не обійтись”.
“А у 5 класі ми з учнями вивчаємо відсотки (2 теми!). А що може бути практичніше за відсотки? Податки, знижки, збори… – повсюди відсотки.
І всі основи знову фундаментально лежать у математиці”.
Цього року у проєкті також змінився підхід до побудови карт компетентностей – з математики компетентності було розділено на предметні та метапредметні.
Таким є приклад карти метапредметних компетентностей для учнів 4-5 класів:
- Передбачення результатів при обчисленнях та вміння бачити неточності в отриманих результатах чи алгоритмах. [Учень передбачає приблизний результат в обчисленнях, не виконуючи прямих обчислень. Знаходить помилки чи неточності в отриманих результатах чи алгоритмах]
- Аналіз та узагальнення алгоритмів. [Учень аналізує алгоритмічні задачі та вносить незначні зміни в алгоритми]
- Вміння читати тексти. [Учень аналізує тексти, знаходить зв’язки та робить необхідні висновки]
- Робота із таблицями і схемами. [Учень читає, аналізує, порівнює інформацію, подану в таблицях і схемах]
Метапредметні компетентності вже враховувалися в навчальній програмі минулорічної ітерації проєкту. Проте вони були в одному списку із предметними компетентностями, і для них не відводилися окремі заняття. Цього ж разу ми відокремили їх, розробивши окремі системи оцінювання предметних та метапредметних компетентностей, а також затягнули їх наскрізно у всі навчальні матеріали.
У старших класах список метапредметних компетентностей розширюється, до них додаються нові, наприклад:
- Вміння інтерпретувати інформацію.
- Вміння бачити зв’язки та закономірності.
- Вміння доводити та будувати аргументи, проводити аналогії.
А набір на другу хвилю проєкту для учнів 7-10 класів ще триває.
Навчальний курс другої хвилі триватиме з 15 липня по 18 серпня. Живі заняття з учителями проходитимуть у будні (окрім середи) з 10.00 до 12.00 або з 17.00 до 19.00, за київським часом. Участь, як завжди, безкоштовна.
Зареєструвати дітей батьки або опікуни можуть тут
Проєкт «Тепер я знаю» втілює ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з Childfund Deutschland та EDUCO і фінансується Sternstunden.