ГО «Смарт освіта» – неприбуткова освітня громадська організація, якій вже 7 років. Ми займаємось розвитком та вдосконаленням системи шкільної освіти в Україні, зокрема реформою «Нова українська школа».
З початку повномасштабної війни ми допомагаємо українським школярам, батькам та вчителям залишатись активними учасниками освітнього процесу. Разом із партнерами реалізовуємо проєкти з навчання та психологічної допомоги українським дітям та освітянам.
Тож розповімо вам, яким був 2023 для кожного з наших проєктів.
Вчися вухами
Аудіоуроки – новий проєкт, який ми створювали з нуля. «Смарт освіта» залучила команду з трьох методистів, аби розробити нову та оригінальну методологію подкастів.
“Ми розробили нову методику, створили сайт, стали присутніми на 5 подкаст-платформах (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, NV Podcast та MEGOGO), залучили 28 авторів, створили близько 7 тисяч хвилин якісного навчального контенту. Думаю, то і є наші основні досягнення за цей рік”, – розповідає Олег Твердь, менеджер проєкту.
За 2023 ми випустили 335 аудіоуроків для 7–11 класів із всесвітньої та історії України, громадянської освіти, української мови та літератури. Їх уже слухали понад 150 тисяч разів. Майже 1,5 тисячі користувачів згаданих подкастинг-платформ аудіоуроки з історії України вважають найкращими серед доступних подкастів. Вони ж входять у 10-ку найкращих освітніх подкастів на Spotify та у ТОП 100 подкастів на Apple Podcasts.
Редакторка проєкту, Ірина Шарова, додає:
“Кожні 2-3 тижні уроки на нашому сайті ставлять нові рекорди із кількості прослуховувань. Класно бачити, як проєкт росте, стає помічним для все більшої кількості школярів та освітян. Круто, що іноді “залітають” уроки, які вчитимуть наступного семестру. Та приємно, коли покликаннями на уроки діляться у соцмережах, батьківських, учнівських чатах, та вчителі-автори між колегами. Пишаюсь, що з останніми вдалося побудувати хороші стосунки.
Цьогоріч на Книжковому Арсеналі на презентації книг про Крим я почула, як школяр сказав: “Я знаю, що Крим – це Україна. Але я не знаю, що таке Крим”. Мене це пройняло до мурах. Хочеться записати окремий курс про історію півострова”.
Які ще новинки проєкту чекають нас в наступному році, Олег Твердь не розкриває: “Як то кажуть, слідкуйте за оновленнями в інстаграмі”.
Завдячуємо реалізації проєкту Educo Foundation.
Тепер я знаю
Улітку 2023 діти 4-10 класів проходили безоплатні курси з основних шкільних предметів, аби впевнено розпочати наступний навчальний рік. У 2023 році ми залучили 747 дітей, хоч планували 400.
Проєкт мав чимало викликів: від пошуку класних методистів для написання програми, до залучення психологині та роботою з дітьми з особливими освітніми потребами. Унікальність проєкту у самій програмі – практичний підхід до навчання, яке повністю компетентнісне. Більше про цікаві інтерактивні уроки та їх приклади читайте тут.
Ірина Петрів, менеджерка проєкту, зізнається:
“Найбільше враження моє у тому, що проєкт взагалі відбувся. Ми важко і довго шукали методистів та вчителів, які не побояться взятися за цей челендж та розділяють стратегічне бачення проєкту.
Особливими для мене є індивідуальні спілкування з батьками, чиї діти потребували окремої уваги. Чи з дітьми, освітні втрати яких вимірювалися не в один навчальний рік. Ми старалися почути кожного і кожну й запропонувати рішення.
Моїм величезним натхненням також є команда та позитивні відгуки батьків і дітей. Ми попрацювали над викликами: плануємо спеціальне навчання для освітян з трьох напрямів – психологічного, діджитального та методологічного. І найголовніше – наразі відбувається аналіз напрацьованих методичних матеріалів та оцінювання навчальних програм й результатів курсу від експертів з УЦОЯО.”
Завдячуємо в підтримці проєкту Educo Foundation.
Залишаємось з Україною
Проєкт створили для дітей, які тимчасово перебувають за кордоном та потребують вивчення українознавчого компонента. Це другий набір учениць та учнів. Перші групи навчались з нами увесь 2022-2023 академічний рік. Тоді проєкт охопив 1320 дітей.
А за перший семестр 2023 року на проєкті:
- сформували 80 груп та охопили близько 1700 дітей;
- долучили учнів з понад 25 країн світу;
- залучили до проєкту 53 вчителів та вчительок;
- запросили психологиню, яка реагує на звернення вчителів та учнів для вирішення складних ситуацій;
- провели два тестування для учнів, більшість яких склали його на високий та достатній рівні.
“Надихає те, що діти з різних куточків світу знаходять мотивацію та бажання вивчати українську мову, літературу, історію України після повноцінного навчального дня/тижня у школах за кордоном. Під час вивчення твору Миколи Вороного «Євшан-зілля» діти говорять, що теж мріють повернутися додому, аби розбудовувати Україну. Розповідають освітяни й про те, як діти на початку навчання казали «не знаю» або не відповідали взагалі, а зараз: «Хочу відповісти. Послухайте мене!».
Розчулили слова однієї дитини: «Цей проєкт є частиною мене. Чекаю уроків як взимку снігу». Вони гріють та дають розуміння корисності нашої роботи”, – розповідає менеджерка проєкту Яна Шевчук.
Проєкт реалізовували за підтримки TheirWorld, Global Business Coalition for Education та Educo Foundation.
Психологічна підтримка
Ми продовжуємо проводити різноманітні тренінги для освітян із психологічної стійкості. На сьогодні вже 1173 вчителі та вчительки, психологині отримали сертифікати про проходження тренінгів.
Великим попитом користувалися тренінги від Наталії Подоляк та тренінги за методом ЕМДР. У реалізації завдячуємо МБФ “Відродження” та платформі GlobalGiving.
Також за цей рік ми встигли розробити на основі Універсального тренінгу із психічного здоров’я (УТПЗ) навчальну програму “Психосоціальна підтримка для освітян”, пропілотувати та підготувати тренерів з числа шкільних психологів. Партнером проєкту став Фонд Фрідріха Науманна за Свободу.
Зараз на основі матеріалів цього тренінгу ми працюємо над створенням онлайн курсу та проводимо низку наукових досліджень у сфері психічного здоровʼя разом з нашими партнерами з некомерційної організації Americares та фахівцями з Іллінойського університету. Також тренінг «Психосоціальна підтримка освітян» став компонентом навчання психологів на магістерській програмі в Житомирському університеті.
У 2023 ми розробили нову онлайн-платформу Resilience.help, де освітяни, психологи та всі охочі можуть отримати інформацію на психологічну тематику у вигляді блогів, статей, найкращих світових практик психологічної стійкості і витривалості. Всі матеріали на платформі розроблені на основі науково доказових методів і практик.
«З експертизою, пошуком найкращих світових практик, які реально працюють і довели свою ефективність в наукових дослідженнях, нам допомагали наші партнери з “Асоціації ЕМДР в Україні”, а також наукові консультантки, зокрема докторка психологічних наук Вікторія Горбунова, кандидатки психологічних наук Ольга Савиченко та Тетяна Ширяєва, відома дитяча сімейна психологиня Світлана Ройз. Робота над перекладом і адаптацією нових матеріалів та тренінгових програм триває», – керівниця психологічного напрямку, менеджерка проєкту Оксана Макаренко.
На платформі учителі і шкільні психологи зможуть знайти актуальні тренінги та зареєтруватися на них. Платформа створена за підтримки МБФ “Відродження”.
Катерина Костенко, координаторка тренінгових програм:
“Завдяки розвитку цього напрямку я зрозуміла, що психологічне благополуччя та стійкість вчителів — це ключовий елемент успішної освітньої системи. Сьогодні, більше ніж будь-коли, вчителі мають запит на підтримку психічного здоров’я. Ми це дуже чітко усвідомили, і вирішили ще більше допомогти вчителям. Надали необхідні зрозумілі інструменти для стабілізації та покращення їхнього емоційного стану через наші тренінгові програми.
Крім того, це навчання допомагає зрозуміти як працювати із дітьми, які також відчувають на собі стрес. Це все для того, щоб вчителі могли не тільки навчати, але й рости та процвітати в гармонії із своїм власним благополуччям.”
Україна розмовляє англійською
Зізнавайтеся, хто серед вас поціновувачі наших безоплатних зустрічей англійською? Проєкт “Україна розмовляє англійською” у 2023 році перетнув позначку в 50 тисяч приєднань (від старту в лютому 2022).
І це не всі здобутки проєкту. У 2023:
- провели 930 уроків;
- було понад 31 тис. приєднань;
- залучили 150 волонтерів (від початку проєкту);
- телеграм-канал проєкту налічує понад 10К підписників.
У цьому році ми сконцентрували розвиток на курсах для шкіл. Це розмовна англійська, Science та математика англійською з іноземними вчителями-волонтерами в українських школах для певного класу. Таких онлайн-курсів проєкт організував 20, з лютого 2023 року.
Олена Жупанова, менеджерка проєкту згадує:
“Якось один хлопчик захоплено сказав: “Я ніколи не розмовляв з людьми з інших країн, це вперше в житті!”. Надихає, що наші українські вчителі охоче реєструють класи на заняття і готові приєднуватися разом з ними після уроків, і навіть у п’ятницю ввечері.
Ще пам’ятаю, як волонтер з Туреччини, Еркам, звернув увагу на прапор, що висить на стіні в кімнаті однієї з дівчаток. “Який гарний прапор у тебе!” – сказав він. – “Це прапор бригади, де служить мій тато”. Волонтери проводять заняття рано-вранці або пізно вночі за своїм місцевим часом, аби українським дітям було зручно.
У 2024 ми плануємо збільшити кількість курсів у школах, адже в списку очікування їх понад 350. Та невдовзі анонсуємо зустрічі зі спеціалістами, що співпрацюють з НАСА.
Розчулило, коли запитала волонтера Адама з Японії, чи зможе він долучатись в наступному році? Відповів: “Проводитиму стільки, скільки потрібно. Навіть до кінця війни.”
Завдячуємо реалізації проєкту Educo Foundation, Девіду Фалконер та Маргіт Мюллер – співзасновникам ГО “Classrooms Without Walls”, Ocean Wise Conservation Association, EPLdotCA, Strive2Thrive та усім волонтерам.
Дофамін для освіти
Цього року вийшов третій сезон подкасту “Дофамін для освіти” – проєкту вже три роки!
У 2023 ми записали 8 епізодів. Сумарно на різних платформах вони мають майже 20 тис. прослуховувань. Найпопулярніші аудіо про шкільну математику з Тарасом Павловим та про освітні втрати й розриви з Тетяною Вакуленко. А текстову версію подкасту “Реальні результати НУШ та що потрібно для реформи прямо зараз” з Лілією Гриневич прочитали майже 15 тис. користувачів – лідер серед текстових версій “Дофаміну для освіти”.
Повірте, інші випуски теж цікавезні. Новорічні свята – прекрасна нагода їх послухати. Ми говорили про роботу мозку під час війни, вплив сну (чи його відсутність) на наш психологічний стан, як працювати з пам’яттю та багато іншого. Тож корисно не тільки освітянам, а батькам й усім читачам.
Слухайте подкаст за посиланням. А для тих, кому комфортніше сприймати інформацію візуально, ми додали і текстову версію!
За версією редакції The Village Україна наш подкаст увійшов до 15-ти найцікавіших, які запустили в Україні за 2022 рік. А на думку «Суспільне. Культура» подкаст потрапив до переліку найкращих подкастів українською про освіту, навчання і саморозвиток.
За реалізацію проєкту “Дофамін для освіти” дякуємо Фонду Фрідріха Науманна за Свободу.
Національний проєкт: пишемо есе
Ми запустили проєкт ще у 2021 році – за цей час до нього долучилися методисти, викладачі педагогічних вишів, викладачі ІППО, відомі українські й американські тренери та письменники.
“Як на мене, есе – це “поділитися собою”, – зазначає учасниця проєкту, майбутня тренерка Тетяна Байдаченко.
Що ми встигли зробити у 2023 в роботі у проєкті?
- у січні 2023 команда тренерів завершила навчання від американських експертів з National Writing Project;
- переклали, опрацювали, адаптували, зацифрувати всі лекції від українських та американських експертів;
- розробили Методичний посібник для вчителів, що містить теоретичний блок та 8 навчальних модулів;
- працювали із сучасними дитячими письменниками: маємо 54 художні тексти та окремий розроблений інструмент роботи із ними.
Катерина Костенко, менеджерка проєкту:
“У новому році ми запускаємо сайт, який створений спеціально для проєкту. Ми зібрали різні інструменти з навчання та розвитку письма. Зараз прямуємо до того, щоб розроблені методичні рекомендації стали корисним та зрозумілим путівником для вчителів. Далі плануємо поширювати розроблені матеріали та навчати вчителів за окремою програмою.
Окреме дякую всім тим, хто був залучений до розробки та адаптації матеріалів. Всі великі молодці, адже виклалися на повну. Повірте, це був надзвичайно складний шлях”.
Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир
У 2023 побачив світ третій посібник проєкту “Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир”. Проєкт охопив понад 800 тис. користувачів у соцмережах!
Працювали над матеріалами команда фахівців із лабораторії дитячого читання “БараБука” НЦ «Мала академія наук України» та експертів-освітян і психологів ГО “Смарт освіта”. Ми мали відібрати 30 книг з усього списку сучасної дитячої та підліткової української літератури на тему війни. Але цей список постійно оновлювався – кожного дня, з 2014 року, виходили нові видання, варті уваги. Тому зупинитись на 30 книгах команді не вдалося.
Зрештою, до посібника увійшло 40 видань, що стосуються сьогодення: бойові дії, втрати, вимушені переселення тощо. Також у листопаді ми провели серію безоплатних вебінарів про те, як працювати з посібником. Вони доступні на нашій сторінці Facebook у розділі “відео”. Перелік книг та більше про посібник тут.
Керівниця проєкту Тетяна Стус ділиться:
“Весь проєкт надихав. Коли ми починали укладати, майже від кожного члена команди почули: робитимемо посібник незалежно від того, чи буде фінансування. Для мене це важливе свідчення, що люди реалізують Чин – те, що неможливо не робити. Це був складний проєкт, але на завершення ми вийшли з нього з чистими серцями та вдячністю. Із втіхою, а не з ручкою і калькулятором для підрахунку досягнутих результатів та охоплень”.
Також наразі команда Барабуки підготувала крутезну добірку книг під ялинку! До добірки увійшли “Кіт Левчик і Святий Миколай” Наталки Малетич, “Різдвяна шапка янголинки” Грасі Олійко, “Подарунок” Олександра Шатохіна та інші. Якщо ви шукаєте книги на подарунок, тут більше про це.
За реалізацію проєкту “Живі письменники” завдячуємо:
- Керівниці проєкту: Тетяні Стус;
- Голові експертної ради: Галині Титиш;
- Експерткам: Марії Артеменко, Ользі Купріян, Анастасії Музиченко, Світлані Ройз, Тетяні Стус, Галині Ткачук, Анні Третяк;
- Психологиням: Світлані Ройз та Вікторії Самохвал;
- Історику: Євгенію Шелесту;
- Редакторці: Жанні Капшук;
- Ілюстраторці: Марині Шутурма;
- Українському інституту книги.
Проєкти зі Світланою Ройз
Із відомою дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз ми створили три гри у 2023. Пані Світлана залучена не в один наш проєкт. Та і будьмо щирі, це саме та людина, до якої ми часто ходимо за порадами. Навіть комунікаційники 🙂 Адже нині дуже важливо, аби контент був ресурсним для українців та підтримуючим.
Зі Світланою Ройз ми створили “Скриню в укриття” працювали над проєктом “Живі письменники”, а також над практикумами.
Світлана Ройз коментує:
“Знаєте, я почала пригадувати те, що ми зробили протягом року. І здивувалася кількості проєктів. І тому, що попри стрес та емоційне навантаження, – всі наші проєкти творчі. І багаторівневі.
Цього року ми зосередились на практикумах – і я вдячна Галині Титиш, “Смарт освіті” і всій нашій творчій команді за довіру і за можливість їх створення. Я люблю проєкти, в яких багато вимірів і дуже широка аудиторія. Наші практикуми всі про силу – Сила усмішки, Сила запитань, Невидимі дари – Знаходь свою силу. Навіть в кожній назві є Сила”.
Дякуємо всій нашій прекрасній команді:
- авторці Світлані Ройз;
- редакторці Тетяні Стус;
- дизайнерам Роману та Олені Марчишинам;
- ілюстраторці Інні Черняк.
Ось невеликий перелік ігор зі Світланою Ройз, в які можна пограти з дітьми на цих зимових канікулах (і не тільки!).
«Сила усмішки»
Ця гра сприяє розслабленню, налагодженню тіснішого контакту з тілом, емоційному зціленню. Завантажити та грати, або ж роздрукувати можна за посиланням.
Тут ви знайдете 12 різних усмішок з підписами (щаслива, сумна, поцілункова, впевнена, турботлива, тощо), які потрібно вирізати, наклеїти на паличку (трубочку, ложку) чи просто підносити до обличчя. Також плакат з колом емоцій, який можна повісити на стіні вдома чи в класі, та листівки з усмішками.
А на початку січня ми відправимо 510 роздрукованих ігор “Сила усмішки” в українські школи. Гру створено за підтримки Educo Foundation.
Гра «Скажи мені: сила запитань» містить по 17 карток у семи розділах, які охоплюють різні сфери життя. Загалом — 119 запитань.
Основні теми: уява, взаємини, тілесність, поведінка, водночас запитання задіюють різні канали сприйняття та півкулі мозку. Правила гри прості: кожен по черзі дістає картку, читає запитання та відповідає. Якщо хтось із гравців також хоче дати свою відповідь і ніхто не проти, то ділиться й своїми міркуваннями. У компанії можуть бути учасники різного віку, так навіть цікавіше, а якщо вони відчувають те ж саме, що і гравець-відповідач, то показують символічний жест, про який попередньо домовилися.
Її можна завантажити, роздрукувати та випробувати на практиці за посиланням.
Гру створено за підтримки МБО “Фонд Східна Європа” та Terre des Hommes.
«Невидимі дари» можна використовувати як у групі, так із лише одним гравцем. Грати можуть діти від 3 до 10 років. А для дитячого колективу кількість учасників – не обмежена. Ця гра – про тіло, поведінку, силу слова, що в поєднанні дають потужні ресурси на щодень.
Завдяки «Невидимим дарам» можна:
- повернути контакт із тілом;
- адаптуватись до нового;
- навчитись казати «Ні»;
- повернути відчуття контролю;
- сприймати кордони свого тіла;
- навчитись самопідтримки та заспокоєння.
Гра доступна до безоплатного завантаження та друку тут.
Гру створено в межах програми «Безпечна школа», що впроваджується Фондом Східна Європа. Фінансова підтримка – Фонд Євразія.
Також ми запитали у пані Світлани про її плани на наступний рік:
“О! у нас з в планах великий проєкт для підтримки освітян, у мене багато ідей практикумів для дітей та дорослих. А особистий план – зберегтися і зберегти близьких, і щоб чоловік повернувся з перемогою з ЗСУ. План – наша Перемога!”.
Нова Українська Школа
За 2023 сайт одного з найбільших українських медіа переглядали понад 12 млн разів. Редакція створила майже 2 тис. новин, три сотні статей, за допомоги юристів відповіли на питання читачів у 34-х юридичних роз’ясненнях.
Деталі цікавинок знає головна редакторка Вікторія Коваль:
“У 2023 році ми відкрили на сайті нову рубрику – «Матеріали для уроків». Створюємо готові конспекти, які полегшують вчителям підготовку до занять. Опікується рубрикою методистка Катерина Молодик – ще одна знахідка НУШу у 2023. Допомагають й журналістки, і педагоги. Останні щедро діляться з нами своїми фішками й лайфхаками, за що ми їм дуже вдячні.
Улюблені конспекти редакції – на основі фільмів: з громадянської освіти за фільмом «Барбі»; з історії та фізики – за «Оппенгеймером»; з історії, укр. мови й science – за «Довбушем» тощо. Усе зібране за лінком.
А ще у 2023 ми розвивали експертизу всередині команди: Ірина Пасько, яка прийшла на посаду новинарки, у 2023 почала працювати з аналітикою. Її матеріал – “Календар НУШ: що потрібно надолужити і як наздогнати графік” – став частиною великого дослідження впровадження реформи НУШ у 5–6 класах. У 2024 презентуємо результати: що з підвищенням кваліфікації, підручниками, змістом, обладнанням, самозарадністю… Словом, незабаром усе почуєте й побачите.”
Яким був рік для освіти в цілому, сайт НУШ розповідає тут.
“Тішимося, що у 2023 ми отримали перші два гранти (як медіа) від Львівського медіафоруму та Інституту масової інформації.
У 2023 вдалося встановити кілька стійких партнерств з організаціями, цінності яких збігаються з нашими. З останніх – Шведсько-український проєкт «Підтримка децентралізації в Україні», ГО «Навчай для України», Національний банк України.
А замість висновків цього року: наша команда – найбільше досягнення. Ми одне для одного найкраща підтримка, натхнення і мем”.
Сайт «НУШ» створено у 2017 році ГО «Смарт Освіта» в партнерстві з Міністерством освіти й науки України для комунікації реформи «Нова українська школа».