65 вчителів і вчительок української мови та математики завершили навчання у межах проєкту із надолуження освітніх втрат «Тепер я знаю». Освітяни працювали із покращенням навичок психологічної підтримки, прокачували свої цифрові навички, а також рефлексували над цікавими та інноваційними методами викладання свого предмета та шукали рішення, як повернути у дітей мотивацію до навчання.
Після успішного завершення навчальних зустрічей педагоги / педагогині отримають сертифікати «Смарт освіти» та долучаються до викладання у проєкті, що стартує вже наступного тижня.
Про програму підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників для роботи у закладах освіти (освітня програма дистанційного курсу)
Програму підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників розроблено відповідно до сучасної державної освітньої політики, Концепції Нової української школи та стратегії реформування освіти в Україні.
Суб’єкт підвищення кваліфікації: Громадська організація ”Смарт освіта”.
Найменування: “Методичні тренінги для вчителів проєкту з надолуження навчальних втрат “Тепер я знаю!”
Напрям: Розвиток професійних компетентностей (знання навчального предмета, фахових методик, технологій).
Вид підвищення кваліфікації: навчання за програмою підвищення кваліфікації (участь у серії вебінарів).
Форма підвищення кваліфікації: дистанційна.
Розробники:
- Чоп’юк Юрій, методист проєкту “Тепер я знаю”, викладач математики університету “Київська школа економіки”.
- Вінницька Наталя, методистка проєкту “Тепер я знаю”, учителька української мови та літератури гімназії №5 Печерського району м. Київ.
- Молодик Катерина, методистка ГО “Смарт освіта”, Заслужений учитель України.
- Світлана Ройз, психологиня.
Мета: Учасниці/-ки отримають спеціальні знання та вміння з питань проведення та реалізації занять з надолуження освітніх втрат; ознайомляться з методикою створення компетентісно зорієнтованих завдань; оволодіють методичним інструментарієм, що сприятиме засвоєнню учнями ядра предметних компетентностей – необхідного мінімумуму знань, необхідних для початку навчання в наступному класі; сприятимуть формуванню важливих метапредметних компетентностей.
Зміст:
Перший модуль (Знайомство з проєктом: onboarding учителів) | Ознайомлення з концепцією проєкту з надолуження навчальних втрат “Тепер я знаю!” Формування сприятливого середовища взаємодії для учасників проєкту. Цілепокладання, визначення основних професійних та особистих компетентностей учителів. |
Другий модуль (Розвиток психо-емоційних навичок: практичні кейси) | Практика “встановлення контракту” щодо організації взаємодії з учнями та ученицями. Опрацювання інструкцій щодо дії в ситуаціях з проявами булінгу, кризових ситуаціях. Розвиток навичок з надання психо-емоційної підтримки: техніки “заземлення”, “розтягнення”, вправи для активізації мозолевого тіла. Протокол безпеки. Дослідження тригерів емоційних реакцій та дій у випадку їх загострення. Фізіологічні та психо-емоційні особливості дітей, які перебувають в кризових ситуаціях. |
Третій модуль (Розвиток діджитальних навичок: робота з платформою OpenLMS) | Навички організації роботи та комунікації в Zoom, створення та керування сесійними залами в Zoom. Навички роботи з платформою OpenLMS: види комунікації на платформі, техніки та інструменти аналізу вступних тестувань учнів, компонування та впорядкування заготовлених навчальних матеріалів через функціонал платформи, функціонал можливостей учня та вчителя в кабінеті курсу. |
Четвертий модуль (Методика занять з надолуження навчальних втрат з математики) | Методичні техніки та інструменти аналізу вступних тестувань учнів. Створення планів та постановка навчальних цілей згідно з результатами тестувань учнів. Огляд навчальних курсів та їх структури. Компонування та впорядкування заготовлених у базі навчальних матеріалів задля досягнення навчальних цілей. Розробка одного тестового заняття, що відповідає плану та цілям навчання для тестової вибірки учнів. |
Четвертий модуль (Методика занять з надолуження освітніх втрат з української мови) | Огляд навчальних курсів та їх структури, ознайомлення з різними типами завдань. Аналіз рамки компетентностей. Розробка завдань для перших занять тест-драйвів. Створення компетентнісно зорієнтованих завдань на основі текстів. Написання мотиваційних листів на основі проблемних кейсів. |
Розподіл годин за видами діяльності:
- робота з тренерами: 16 годин;
- консультації: 6 годин;
- самостійна робота: 8 годин.
Обсяг (тривалість) навчання: 30 годин/ 1 кредит Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи (ЄКТС).
Цільова аудиторія: педагогічні працівники.
Перелік компетентностей, що вдосконалюватимуться/набуватимуться:
Перелік загальних компетентностей:
- Громадянські та соціальні компетентності.
- Інноваційна компетентність.
- Емоційно-етична компетентність.
- Інформаційно-комунікаційна компетентність.
- Організаційна компетентність.
- Педагогічне партнерство, здатність співпрацювати з іншими людьми.
- Прогностична компетентність.
- Цифрова компетентність, інформаційно-комунікативні та цифрові технології в освітньому процесі, включаючи електронне навчання, інформаційну та кібернетичну безпеку.
Професійні компетентності вчителя відповідно до кваліфікаційних категорій педагогічних працівників (професійним стандартом):
- Здатність формувати і розвивати мовно-комунікативну компетентність в учнів запитання у простих комунікаційних ситуаціях (мовно-комунікативна компетентність).
- Здатність визначати та застосовувати ефективні методики та технології навчання, виховання і розвитку учнів з урахуванням особливостей освітньої галузі (навчального предмета / інтегрованого курсу) й потреб учнів (предметно-методична компетентність).
- Здатність розвивати незалежне і самостійне критичне мислення учнів (предметно-методична компетентність).
- Здатність розвивати в учнів компетентності, що необхідні для їхньої соціалізації та навчання впродовж життя (предметно-методична компетентність).
- Здатність здійснювати моніторинг навченості учнів (предметно-методична компетентність).
- Здатність використовувати цифрові технології в освітньому процесі (інформаційно-цифрова компетентність).
- Здатність визначати і враховувати в освітньому процесі вікові та інші індивідуальні особливості учнів (психологічна компетентність).
- Здатність формувати позитивну самооцінку учнів (психологічна компетентність).
- Здатність формувати мотивацію та організовувати пізнавальну діяльність учнів (психологічна компетентність).
- Здатність формувати спільноту учнів, у якій кожен відчуває себе її частиною (психологічна компетентність).
- Здатність усвідомлено, конструктивно та безпечно взаємодіяти з учасниками освітнього процесу (емоційно-етична компетентність).
- Здатність до педагогічної підтримки осіб з особливими освітніми потребами (інклюзивна компетентність).
- Здатність діяти відповідально і свідомо на засадах поваги до прав і свобод людини та громадянина; реалізувати свої права і обов’язки; усвідомлювати цінності громадянського суспільства та необхідність його сталого розвитку (громадянська компетентність).
Очікувані результати:
- вчитель вміє аналізувати результати вступного тестування учнів,
- вчитель вміє створювати окремі підгрупи відповідно до власних спостережень і результатів вхідного тестування, адаптувати навчальну програму, проводити заняття з надолуження освітніх втрат таким чином, щоб діти з усіх підгруп просувалися до очікуваних результатів навчання,
- вчитель вміє перегруповувати учнів згідно з їхнім навчальним поступом;
- вчитель вміє компонувати матеріали на платформі згідно поставлених навчальних цілей;
- вчитель вміє аналізувати поточний поступ учнів та згідно нього корегувати навчальний план подальших занять;
- вчитель вміє активно залучати всіх учнів у розв’язування завдань на інтерактивній платформі, обговорення проблемних питань, спільного пошуку рішень;
- вчитель вміє надавати максимальну підтримку учням, які мають суттєві навчальні розриви щодо інших учнів групи;
- вчитель вміє здійснювати спостереження щодо окремих учнів та на основі даних спостережень, а також навчальних досягнень учнів на платформі, оформлювати мотиваційні листи на завершальному етапі навчання.
Програмні результати:
- підвищення кваліфікації фахівців з відповідного професійного напрямку;
- розуміння особливостей процесу запровадження та реалізації методів та технік у роботі;
- гнучкість відповідно до запитів та можливостей в освітній діяльності;
- активізація бажання знаходити нові дієві інструменти для здійснення ефективної професійної діяльності;
- узагальнення та систематизація набутих теоретичних та практичних знань під час вебінару.
Після завершення виконання програми підвищення кваліфікації учасники отримують свідоцтво учасника вебінару, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Професійні можливості за результатами опанування програми: участь у проєкті з надолуження освітніх втрат “Тепер я знаю!” від ГО “Смарт освіта” з подальшою методичною підтримкою та супроводом.
Програма має безоплатний характер надання освітньої послуги.
Програму укладено згідно з п. 2 ст. 59 ЗУ «Про освіту» та відповідно до п. 10 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133) і Типової програми підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників для роботи в умовах інклюзивного навчання у закладах освіти відповідно до вимог Концепції «Нова українська школа» (наказ МОН від 18.10.2019 р. № 1310).
Навчання вчителів у межах проєкту «Тепер я знаю» здійснюється за підтримки GlobalGiving.