У перші дні повномасштабного вторгнення 2 роки тому для всіх українців пріоритетними були питання безпеки, єдності та захисту. Вони є актуальними й досі.
Звісно, велика війна змінила нас – і дорослих, і дітей, вплинула на запити й фокусні теми. Зважаючи на це, змінилися і проєкти «Смарт освіти».
З першого дня повномасштабного вторгнення (адже перший практикум стійкості та відновлення зі Світланою Ройз ми провели вже ввечері 24 лютого 2022 року) наші активності фокусуються на тому, щоби дати дітям можливість безпечно вчитися, розвиватися, відчувати підтримку, звʼязок з Україною, відволікатися від подій, долати стрес, відновлювати власну психологічну стійкість.
Велика війна фактично стала каталізатором більшої частини дуже важливих, цінних проєктів. І в цій статті ми про них розповімо.
«Україна розмовляє англійською»
«Наш проєкт дає можливість іноземним волонтерам допомогати Україні тим, що вони вміють робити найкраще. Хтось з іноземців має змогу донатити, хтось може надсилати речі для військових чи для медичних потреб. Ми ж знаходимо людей, які можуть допомагати, навчаючи наших дітей», – Олена Жупанова, менеджерка проєкту.
«Україна розмовляє англійською» – один із тих проєктів, які зʼявилися у відповідь на виклики повномасштабного вторгнення. Школи зачинилися, діти були вдома, багато часу проводили в укриттях. Люди не мали розуміння, що буде відбуватися далі.
Для того, аби встановити звʼязок з учнями, сформувати безпечний психологічний простір та відволікти дітей від складної реальності, «Смарт освіта» почала проводити безоплатні онлайн-зустрічі для українських школярів. Спершу українською та англійською.
28 лютого 2022 року ми провели перший урок з українськими вчителями, а вже 15 березня відбулася перша зустріч з іноземними волонтерами. Основним завданням на початку була саме підтримка дітей – розповісти їм щось цікаве, відволікти.
Втім, через повномасштабну війну можливості дітей вивчати англійську з носіями-волонтерами, які раніше приїжджали в Україну, майже звелися нанівець. А ще виник брак учителів англійської, частина з яких виїхала за кордон. Та й загалом навчання тоді було досить нестійким, із постійними повітряними тривогами. Тож для надолуження освітніх втрат упродовж 2022 року проєкт трансформувався в освітній. І вже з вересня 2022 й донині в ньому викладають лише іноземні вчителі-волонтери, які допомагають дітям вивчати англійську.
Наразі над проєктом працює велика команда, що складається із працівників «Смарт світи» та 35 іноземних волонтерів з усього світу, які щодня проводять уроки для українських дітей. За весь час до проєкту долучалися 160 викладачів із Канади, Австралії, Португалії, Австрії, Туреччини, США, Іспанії, Японії, Індії, що провели майже 1 600 загальних відкритих уроків та 23 курси розмовної англійської в українських школах.
«Для мене цей проєкт – про постійне відчуття того, що ми – українці – не самі. Нас насправді підтримує багато людей. Упродовж двох років нам починає здаватися, ніби міжнародна підтримка слабне й люди за кордоном про нас забувають, але насправді це не так. Просто ця підтримка набуває інших форм, у тому числі таких системних, як наш проєкт. Наші волонтери залучені до навчання українських дітей регулярно, вони продовжують допомагати місяцями.
Деякі волонтери з нами вже два роки, із самого початку повномасштабної війни, і це щиро надихає і мене, і команду, і кожну дитину, що вчиться з нами», – додає Олена Жупанова.
Проєкт «Україна розмовляє англійською» здійснюється за підтримки Educo Foundation у партнерстві з ГО «Classrooms Without Walls».
«Тепер я знаю»
«Ми іноді забуваємо, що повномасштабне вторгнення відбулося після двох років пандемії, через яку освіта (не лише в Україні, а й у світі) уже мала певні проблеми. Коли ж почалася велика війна, система фактично «лягла» й ніхто не розумів, що із цим робити – як налагоджувати і відновлювати освітній процес. Наш проєкт тоді став реактивною історією для того, аби тут і зараз допомогти українським дітям», – Ірина Петрів, менеджерка проєкту.
Проєкт «Тепер я знаю» виник як реакція на потребу дітей у навчанні та надолуженні освітніх втрат, що з початком великої війни поглибилися ще більше. Він починався із факультативних занять із різних предметів, гуртків, психологічної підтримки. Влітку 2022 року команда вирішила провести безплатний 5-тижневий курс з української мови та математики в змішаному форматі на базі п’яти львівських шкіл.
Тоді команда отримала величезну кількість позитивних відгуків, тож до літа 2023 року трансформувала проєкт, підготувавши унікальну програму, яку розробили спеціально для надолуження освітніх втрат. Вона базується на принципах компетентнісного підходу.
У 2023 році учасниками курсу стали 747 учнів (випускники 4–10 класів), що пройшли від 50 % навчальної програми та отримали сертифікати й мотиваційні листи. Завдяки онлайн-формату вдалося залучити учнів та учениць з усіх областей України.
Разом із вчителями команда видубовувала індивідуальні траєкторії руху навчання для дітей з особливими освітніми потребами та психологічними травмами.
«Це той проєкт, у якому відчуваєш, наскільки його суть є ціннісною. Настільки, що ти забуваєш, що це робота. Це стає твоїм покликанням, коли ти борешся за результат, ведеш за руку кожну дитину, спілкуєшся з кожною мамою.
Проєкт став більше індивідуальною, уважною історією, коли тобі не треба бігти з максимальною швидкістю, а важливо, навпаки, уповільнити темп, приділяти увагу кожному й шукати шляхи, як до тієї чи тієї дитини підійти. Так, аби вона отримала від нас усю необхідну підтримку.
А ще мене вразили наші вчителі, які дуже перейнялися місією проєкту. Вони працювали понад ту кількість годин, яку мали, підтримували дітей, були й менторами, і психологами, і друзями на уроках. І я знаю навіть про те, що були вчителі, які додатково індивідуально займалися з дітьми, які мали в тому потребу. Це надихає. Це мотивує. Це те, що дарує віру в нас, українців, і в нашу Перемогу», – каже Ірина Петрів.
Проєкт «Тепер я знаю» здійснюється за підтримки Educo Foundation.
«Залишаємось з Україною»
«Діти за кордоном часто відчувають розгубленість та страх, адже вони втратили своє звичне життя. Щодня вони стикаються з новими викликами та оточенням, а наш проєкт – це нагадування про щось рідне, знайоме, своє. Цінно, що тут вони знаходять друзів, однодумців, підтримку й розуміння того, що вони не самі», – Яна Шевчук, менеджерка проєкту.
«Залишаємось з Україною» – проєкт для українських учнів, які тимчасово мешкають за кордоном через повномасштабне вторгнення. У вересні 2022 року в межах проєкту стартували онлайн-уроки з української мови, літератури та історії України для учнів 5–11 класів.
Так, минулоріч проєкт охопив 1 320 дітей у понад 20 країнах, серед яких Німеччина, Польща, Великобританія, Чехія, Франція, Угорщина, США, Канада, Словаччина, Румунія, Молдова, Скандинавія (Данія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія), країни Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди, Люксембург), країни Балтії (Литва, Латвія, Естонія), Болгарія та інші. Ми провели 7 080 занять у 74 навчальних групах. З дітьми працювали 47 вчителів.
У 2023–2024 навчальному році в проєкті працює 53 вчителя та навчається 1700 дітей із 25 країн світу.
«Наша проєктна команда і вчителі дуже надихаються втіленням цього проєкту. Для кожного з нас це новий досвід, можливість підтримати дітей та допомогти їм. Наші вчителі часто кажуть, що для них проєкт «Залишаємось з Україною» – це про можливість самореалізуватися, здобути нові навички та підвищити свою стресостійкість, адже саме цього вимагають нові реалії. Для деяких вчителів це можливість відволіктися та повністю віддатися підтримці й допомозі дітям, які справді цього потребують.
Ми щиро радіємо успіхам і результатам кожної дитини, кожному слову вдячності від батьків та учасників проєкту, адже все це дає нам розуміння того, що ми рухаємося в правильному напрямку», – додає Яна Шевчук.
Проєкт «Залишаємось з Україною» здійснюється за підтримки Educo Foundation, Theirworld, Global Business Coalition for Education та Global Giving.
«Вчися вухами»
«Дуже важливо, аби під час війни українська освіта розвивалася. Розвиток будь-чого навіть у такий паскудний час – це як індикатор того, що ми щось робимо правильно, а, отже, це якоюсь мірою є вкладом у нашу Перемогу», – Олег Твердь, менеджер проєкту.
У 2022 році росіяни цілеспрямовано знищували енергетичну інфраструктуру України. Фактично щоденні обстріли по всій території країни змушували школи ховати учнів в укриттях упродовж значної частини навчального часу. Деякі укриття не були облаштовані для навчання.
Тому «Смарт освіта» шукала формат, у якому можна було би допомогти учням вчитися в будь-яких умовах і в будь-якому місці. Саме так виникла ідея проєкту «Вчися вухами» – безоплатних аудіоуроків для учнів 7–11 класів спершу з української мови, літератури та історії України, а згодом також із громадянської освіти та всесвітньої історії.
Чому аудіоформат? Бо такі уроки у вигляді подкастів можна слухати в дорозі і в укритті, паралельно робити якусь іншу роботу, можна поставити на паузу, дати собі час на усвідомлення, за потреби – переслухати. Аудіо не вимагає повної включеності, як текст чи відео. Аудіо – легше і простіше. В умовах війни, стресу, тривог та укриттів аудіоформат має багато переваг.
Зараз на сторінці проєкту та 5 подкастингових платформах (Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, NV Podcast та MEGOGO) завантажено вже 335 аудіоуроків. Їх прослухали понад 150 000 разів. Слідкувати за виходом нових аудіоуроків та новинами можна на сторінці проєкту в Instagram.
«Команду, яка працює над проєктом, дуже надихають живі відгуки учнів. Хтось зацінив вигляд сайту, а хтось сказав, що в цьому уроці ми звучимо нудно. Дуже класно, що в цих відгуках дітьми рухає цікавість. Адже лише цікавість дізнатися чи пізнати щось є ефективним мотиватором до навчання.
Хотілося б, аби подібними принципами керувалася більшість тих, хто створює зміст освіти в Україні. Так, навчання не завжди може бути легким, але бути нудним воно собі дозволити не може. Бо ніхто не вчиться, коли йому нудно», – додає Олег Твердь.
Проєкт «Вчися вухами» здійснюється за підтримки Educo Foundation.
Психологічна стійкість
«Як вчителі можуть бути стійкими дорослими, вчити дітей та допомагати їм, підтримувати їх під час війни, якщо вони не мають інтрументів для самодопомоги? Саме це питання спонукало нас створити тренінги із психологічної стійкості для вчителів, а згодом – для шкільних психологів. Саме вони є опорою життя школи, а отже – і учнів», – Катерина Костенко, менеджерка проєкту.
Ті, хто з нами давно, знають, що психологічна підтримка була у фокусі роботи «Смарт освіти» й до 24 лютого 2022 року. Втім, два роки тому ми розширили сферу роботи, аби охопити більше учасників освітнього процесу: вчителів, шкільних психологів, учнів та батьків.
Першим напрямом стали програми та тренінги самодопомоги для вчителів. Усі активності об’єднані ідеєю допомогти педагогам стабілізуватися, отримати нові знання, бути більш стійкими та навчитися допомагати учням і їхнім батькам в умовах війни. Згодом можливість навчання розширили й на шкільних психологів. Наразі вже 1 195 вчителів та психологів отримали сертифікати про проходження навчання.
- Зокрема, це тренінги від Наталії Подоляк за програмою «Діти війни»,
- тренінги за методом ЕМДР,
- навчальна програма «Психосоціальна підтримка для освітян» на основі Універсального тренінгу із психічного здоров’я (УТПЗ),
- а також підготовка тренерів із числа шкільних психологів.
Зараз команда напряму працює над створенням онлайн-курсу та проводить низку наукових досліджень у сфері психічного здоровʼя разом із некомерційною організацією Americares та фахівцями з Іллінойського університету.
А ще у 2023 році «Смарт освіта» створила онлайн-платформу Resilience.help, де освітяни, психологи та всі охочі можуть отримати інформацію на психологічну тему у вигляді блогів, статей із найкращими світовими практиками психологічної стійкості і витривалості. Усі матеріали на платформі розроблені на основі науково доказових методів. Крім того, платформу можна використосувати як ресурс для запису на нові тренінги та навчання для освітян.
«Наші програми націлені на освітян, проте загалом вони всі про дітей і для дітей. Саме діти є «вторинними користувачами» й бенефіціарами наших тренінгів», – Катерина Костенко.
Другим напрямом роботи є підтримка дітей та батьків. «Смарт освіта» спільно з дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз протягом двох років розробляє та втілює проєкти й ігри для відновлення ресурсу та стійкості, встановлення контакту й довіри між дитиною і батьками або вчителями.
Зокрема, це ігри:
- «Сила усмішки»,
- «Обійманці»,
- «Невидимі дари: знаходь свою силу»,
- «Скажи мені: сила запитань»,
- «Картки сили»
- та «Дихальні картки».
Це терапевтичні, заспокійливі інструменти для дітей від 4 років для того, щоб знизити рівень стресу і відволікти дитину від подій.
ІА ще спільно зі Світланою ми розробили:
- «Ресурсну скриню педагога» – набір інструментів із формування емоційного інтелекту для вихователів дитсадків, вчителів молодшої школи та батьків;
- 20 коротких відео із практиками для дітей і дорослих «Стійкість для стійких»;
- книжку-практикум «Твоя сила» для дітей та підлітків;
- проєкт «Скриня в укриття» з трьома варіантами наборів речей, що знадобляться дітям різного віку, коли ті перебуватимуть в укриттях під час повітряних тривог;
- «Практикуми стійкості та відновлення» – 15-хвилинні онлайн-зустрічі для батьків і учителів із практиками для подолання стресу.
Також аби допомогти дітям та підліткам впоратися із викликами війни, у 2023 році «Смарт освіта» спільно зі Світланою Ройз та командою фахівців із лабораторії дитячого читання «БараБука» НЦ «Мала академія наук України» працювали над проєктом «Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир». Саме література дає дитині змогу отримувати новий досвід у безпечних умовах та дистанційовано сприймати події, що відбуваються. Команда експертів обрала 40 дитячих книг для читання батьками й дітьми та випустила тематичний посібник із порадами й коментарями психологів проєкту.
«Знаєте, я почала пригадувати те, що ми зробили протягом цих двох років. І здивувалася кількості проєктів. І тому, що попри стрес та емоційне навантаження, усі наші проєкти творчі. Я вдячна «Смарт освіті» і всій нашій команді за довіру й за можливість їх створення», – Світлана Ройз.
Проєкти із психологічної стійкості реалізовані завдяки підтримці МБФ «Відродження», GlobalGiving, Фонду Фрідріха Науманна за Свободу, Фонду Східна Європа, Фонду Євразія, Terre des Hommes, Educo Foundation, UNICEF, Департаменту освіти й науки КМДА, студії EdEra, Global Business Coalition for Education, ChildFund та Українського інституту книги.
Авторка: Ольга Лещик