ГО «Смарт освіта» в партнерстві з Americares Foundation, Inc. реалізує комплексну Програму з підтримки ментального здоров’я в освітньому кластері.
Сьогодні в Україні функціонує майже 13 тисяч шкіл, у яких навчається 3,9 млн учнів і викладає 388 тис. вчителів. Школи переважно працюють офлайн. Постійні повітряні тривоги, адаптація тимчасово переміщених учнів із прифронтових зон, збільшення навантаження в роботі – це умови, у яких доводиться постійно працювати українським педагогам.
У межах Програми «Психологічна підтримка освітян» у лютому 2024 року в Україні стартувало масштабне дослідження психоемоційного стану шкільних психологів та вчителів. Його результати не тільки дадуть розуміння, у якому стані перебувають українські освітяни зараз, але й допоможуть визначити, чи готові вони надавати ефективну психологічну підтримку учням та їхнім батькам під час військового стану, та як краще організувати набуття ними таких навичок. Дослідження охоплює всі регіони України і проводиться за підтримки Міністерства освіти і науки України.
«Ніхто з нас не готувався до війни, до роботи в таких складних стресових умовах. Але ми мусимо вистояти, мати внутрішній ресурс, навички і вміння подбати не лише про себе, а й про своє ментальне здоров’я. Наші діти теж потребують підтримки й допомоги. І часто батьки та вчителі не знають, як вчасно розпізнати порушення ментального здоров’я у школярів, не нашкодити, надати допомогу. Тому, ми не просто досліджуємо стан освітян і їхню готовність надавати необхідну допомогу, ми розробили спеціальну програму для шкільних психологів та вчителів, аби вони вміли бачити потреби дітей та працювати з ними, підтримувати, а також коректно спрямувати дитину до фахівців, у разі потреби», – зазначає Оксана Макаренко, співзасновниця та кервіниця психологічного напряму в «Смарт освіті».
Проєкт, над яким працюють Americares Foundation, Inc. та «Смарт освіта» побудований наступним чином: з-поміж шкільних психологів та вчителів, які виявили бажання долучитися, сформовано дві репрезентативні групи. Першій запропоновано пройти дистанційне навчання, друга група – стане контрольною. Усі учасники проходять опитування у три хвилі, яке покаже не лише загальну картину психоемоційного стану освітян та його змін у часі, але й дасть можливість оцінити важливість навчання та дозволить його вдосконалити для подальшого масштабування.
Першими проходять навчання шкільні психологи. Для них «Смарт освіта» у партнерстві з Americares Foundation, Inc. розробило модульний онлайн тренінг на основі УТПЗ, адаптувавши всі матеріали саме для сфери освіти. Його авторками стали науковиці з Житомирського державного університету ім. Івана Франка: Наталія Портницька, Ірина Тичина та Ольга Савиченко, а також відома українська дитяча сімейна психологиня Світлана Ройз.
Навчені психологи стають вже тренерами для вчителів у своїй школі. Ця практична складова їхнього навчання є обов’язковою для отримання відповідного сертифіката. А щоб охопити навчанням більшу кількість учителів команда проєкта розробила спеціальні матеріали на допомогу тренерам, які вестимуть дистанційний курс – презентації до кожного з 7-ми модулів, відео ролики, посібник із викладання курсу та потужний перелік додаткових допоміжних ресурсів з різних джерел.
Усі матеріали мають науково доказову базу, пройшли попереднє пілотування влітку минулого року, доопрацьовані й розміщені на цифровій платформі Resilience Help.
Загалом за результатами даного етапу Програми за підтримки Americares Foundation, Inc. заплановано навчити щонайменше 60 шкільних психологів та 720 вчителів.
Паралельно з навчанням «Смарт освіта» разом із командою науковиць із Житомирського університету проводить Дослідження. Завдяки порівнянню психоемоційного стану освітян та їхньої готовності надавати психосоціальну підтримку всім учасникам освітнього процесу в групах, що пройшли навчання, та контрольних групах (які не проходили його) буде проведена глибока аналітика, яка стане основою для наукової статті. Її публікація запланована в одному з міжнародних наукових видань вже цього року.
Консультантом цього Дослідження виступає асоційована професорка Іллінойського університету Др. Тара Пауелл.
«У цьому Дослідженні ми спостерігаємо й аналізуємо вплив війни на психічний та емоційний стан українців, щоб розуміти якої підтримки вони потребують для покращення ментального здоров’я, а також, які інструменти найбільш релевантні для цього. Ми впевнені, що публікація наших висновків в авторитетному міжнародному науковому виданні приверне світову увагу до проблем в країні, що зазнає масштабної агресії», – говорить док. Тара Пауелл, асоційована професорка Іллінойського університету.
Результати Дослідження за підтримки Міністерства освіти і науки України будуть презентовані освітянській спільноті та братимуться до уваги при розробці нормативно-правової бази, що регулює питання перезавантаження системи психологічної підтримки для ланки середньої освіти в умовах російської агресії.
Партнерство Americares Foundation, Inc. та «Смарт освіти» у цьому проєкті не випадкове. Ми як організація вже багато років дотичні до освітньої реформи в Україні і маємо високий ступінь довіри стейкхолдерів, активно співпрацюємо з державними інституціями та розвиваємо власну цифрову платформу з психологічного напряму Resilience Help.
«Americares вже понад два роки працює в Україні і надає різнопланову підтримку українцям у галузі охорони здоров’я, зокрема, у питаннях психологічної стійкості. Цей проєкт є поки найбільшим, і ми раді, що маємо змогу співпрацювати з ГО «Смарт освіта», щоб досягти такого широкого охоплення та впливу. Результати проєкту дадуть нам підстави рухатися далі і продовжувати підтримку України у складні для неї часи через операції гуманітарного реагування», – відмічає Ребекка Карні, старша програмна менеджерка MHPSS, Ukraine Responce, Americares Foundation, Inc.