Еркам Яман — учитель з Туреччини, який вже два роки навчає дітей англійської в нашому проєкті «Україна розмовляє англійською». Його учні та учениці пройшли шлях від не дуже вправного володіння мовою до волонтерства перекладачами для іноземних проєктів, а також можуть підтримувати бесіду англійською без сорому зробити помилку.
Між собою Еркам та діти називають себе лобстерами — адже як ці раки не соромляться відкривати та закривати свої клешні, так і діти не соромляться відкривати рот і говорити англійською. Зараз Еркам започаткував новий курс у нашому проєкті — «Програмування англійською» та радий ділитися своєю пристрастю до програмування зі всіма, кому цікаві технології.
Еркам розповів нам історію свого шляху в проєкті, вчительські методики, а також чому дітям подобаються нестандартні уроки, до яких вони приєднуються зі всієї України попри проблеми зі світлом та звʼязком.
«Я знав, що можу зробити щось більше, щоб допомогти українцям»
Еркам вже приїжджав до України у 2021 році як волонтер-вчитель англійської мови від міжнародної молодіжної організації, і, зізнається, — одразу полюбив нашу країну та людей.
«Я жив в Києві близько шести тижнів, і це був найкращий час у моєму житті. Мені дуже сподобалися люди. Це був мій перший раз за кордоном, звісно, я трохи нервував і хвилювався. Знаєте, все ж таки це інша країна, інша культура. Часто думав, що буду один і друзів буде знайти важко. Але виявилося, що я не відчував себе самотнім і весь час був зі своїми учнями, які всі до мене ставилися дуже доброзичливо. Ми називали один одного «Клуб пахлави», адже якось я їх пригостив пахлавою, і вона їм сподобалася. Було дуже приємно стати частиною їхньої навчальної подорожі.
Пам’ятаю, одного разу ми були в ресторані: вечеряли після уроку, і ось настав час заплатити. Учні не дозволили мені це зробити. І для мене це було щось особливе — визнання того, що я роблю: вчителювання. У моїй країні нікого не цікавить, вчитель ти чи ні. На жаль, це вже не дуже поважна професія. Але в Україні, коли ти кажеш: «Я вчитель», люди дивляться на тебе по-іншому. Вони підтримують і поважають тебе. Уперше я відчув, що мене не засуджують, а підтримують та розуміють. Мені було весело і я чудово провів час, закохався в людей і культуру» , — згадує Еркам Яман.
Коли почалася повномасштабна війна Еркам ходив на проукраїнські мітинги в Стамбулі і став там спікером, писав пости в соцмережах, але, каже, цього було недостатньо:
«Мене не задовольняло те, що я робив, бо я знав, що можу зробити щось більше, щоб допомогти людям. Я хотів допомагати, тому що я люблю український народ і люблю культуру. Друзі розповіли мені про проєкт «Україна розмовляє англійською». Ось так я заповнив анкету, і ми розпочали заняття», — каже Еркам.
Перші три заняття, згадує вчитель, далися йому нелегко:
«Я прийшов на перший урок, увімкнув свою презентацію в Canva і представився перед 60 дітьми! Я подумав тоді: «Боже, що ж мені робити?». Пам’ятаю, у мене був один слайд з такими питаннями:
- Чим ти захоплюєшся?
- Як твої справи?
- Звідки ти?
- Чому ти вивчаєш англійську?
Я ставив ці запитання кожному з них протягом 60 хвилин. Вони розмовляли англійською і отримували задоволення, а мені було приємно їх слухати», — ділиться Еркам.
Робити те, що подобається — але англійською мовою
Еркам Яман розповідає, що переважно його уроки не мають суворої структури. Головне — це розмовляти англійською і не соромитися висловлювати свою думку:
«Я намагаюся зробити свої уроки максимально інтерактивними та веселими. Я зосереджуюсь на розмові та практичному використанні англійської мови, а не лише на граматичних правилах. Готуючись до уроків, я продумую вправи, які спонукатимуть дітей говорити та висловлювати свої думки. У мене немає суворого плану уроку, але я завжди починаю з чогось легкого, щоб розігріти і створити комфортні умови для всіх. Коли ми тільки починали, вони не дуже вірили в себе. Але в процесі діти зростали, набували впевненості та самовдосконалювалися — і це чудово», — каже Еркам.
Вчитель наголошує, що під час уроку вони з групою можуть вивчати нову тему, як, наприклад, ідіоми чи граматику, але не обов’язково. Важливо насолоджуватися уроком та практикувати розмовну мову.
«Коли я тільки починав, мій метод полягав у створенні презентації в Canva. Була вступна частина — привітання, після цього — основна тема, потім гра і прощання. Гра може бути не тільки онлайн, наприклад, полювання за скарбами: дітям потрібно щось знайти, скажімо, «мишку» у своєму будинку або ж обійняти маму.
Втім, зараз я вже не роблю презентацій, адже діти хочуть говорити все більше і більше. Я просто приходжу і кажу: «Привіт, як ваші справи?». А потім хтось починає розповідати про своє життя, а я слухаю, далі інші також прагнуть про щось розповісти. Я просто зосереджуюсь на кожному окремо», — розповідає Еркам і додає, що діти стали також його друзями.
Вчитель каже, що не завжди треба мати план і йти за ним. Інколи варто просто поговорити із дітьми про те, що їм цікаво чи те, що хвилює. Головне, за словами вчителя, — це дати дітям зрозуміти, що англійська не нудний предмет, а мова для спілкування та нею можна послуговуватися у тих сферах, що цікаві дитині.
«Мої заняття не схожі на класичні шкільні уроки англійської мови. Я викладаю англійську, як мову для спілкування, мову, якою можна насолоджуватися. Це не шкільний предмет. Я думаю, що ось це і подобається дітям найбільше, а також вони просто отримують задоволення від уроку. Немає ніякого тиску: можна просто прийти на урок, а там якийсь лисий хлопець з Туреччини буде розмовляти з вами й смішити вас. Моя головна цінність у проєкті — підтримувати та заохочувати. Я відчуваю сильний зв’язок з дітьми і глибоко переживаю за їхній прогрес. Для мене важливо створити безпечний простір, де вони можуть бути самими собою і насолоджуватися навчанням», — звертає увагу Еркам.
Еркам проводить не тільки нестандартні заняття, але і також дає додому нестандартне домашнє завдання, адже у вивченні мови важливо дотримуватися «рутини»:
«Якщо ви хочете покращити свою англійську, вам потрібно дотримуватися рутин: наприклад, думати англійською щодня, читати книжки англійською, дивитися щось англійською з англійськими субтитрами, розмовляти з самим собою англійською. Подивіться відео, яке вам подобається, або послухайте улюблену музику — це корисно. Наголошую, ви повинні робити те, що любите, але англійською мовою», — радить дітям Еркам Яман.
На заняттях з Еркамом учні можуть застосовувати англійську мову до того, що подобається саме їм:
«Мої уроки унікальні, тому що я підлаштовую їх під інтереси дітей. Якщо хтось любить музику, ми можемо разом писати тексти пісень. Акцент завжди робиться на тому, щоб діти говорили і висловлювали свої думки без страху. Я вірю в індивідуальний підхід і зосереджуюсь на тому, що викликає у них інтерес до навчання», — каже Еркам.
Якось діти мали місяць читання книг та читали першу книгу «Гаррі Поттера» англійською.
«Не обов’язково брати кембридзькі підручники з англійської мови; просто прочитайте «Гаррі Поттера», якщо вам подобається «Гаррі Поттер». Я запитую дітей: «Чим ви цікавитеся? Що вам подобається?». Просто поєднуйте це з англійською. Думаю, це мій спосіб давати домашнє завдання — трохи лінивий, але ефективний», — зізнається Еркам Яман.
Програмування англійською для дітей будь-якого віку
Після закінчення університету за спеціальністю програмування Еркам Яман вирішив запустити новий курс в нашому проєкті — «Програмування англійською». До курсу, наголошує Еркам, можуть доєднатися діти будь-якого віку і залишитися, якщо їм цікаво. Цей принцип для вчителя — не порожні слова, адже за заняття доєднуються як діти 10 – 17 років, так і є учень 6-ти років.
«Я програміст і люблю кодування, це моя пристрасть. Я помітив, що багато дітей цікавляться технологіями, і подумав, що було б круто поєднати кодування з вивченням англійської мови. Мета — навчити їх базових навичок програмування, одночасно покращуючи їхню англійську. Я вирішив почати ці заняття, бо вірю, що вони можуть відкрити для дітей нові можливості в майбутньому. І якщо вони дійсно полюблять програмування, вони можуть стати програмістами або ІТ-спеціалістами в різних сферах, наприклад таких як мережева безпека», — впевнений Еркам Яман.
Дітей, каже Еркам, доєднується багато: на уроці можуть бути близько 50-60 учнів та учениць одночасно! На заняттях діти вчаться розрізняти HTML, CSS і JavaScript, а також розуміти як це все працює. Але попри нову специфіку уроків, Еркам не облишив і розмовну практику з учнями та ученицями.
«Ми продовжуємо говорити про їхнє життя. Перші 10 хвилин я питаю, як у них справи, а останні 10 хвилин — ставлю питання для зворотного зв’язку. Я вже отримав дуже приємні відгуки щодо цього курсу. На кшталт: «Мені сподобався ваш урок. Я не знав нічого про програмування, але це хороша можливість для мене, бо зараз я якраз намагаюся визначитися зі своєю кар’єрою», — ділиться Еркам Яман.
У межах цього курсу діти за бажанням матимуть змогу виконувати практичні завдання та обговорювати їх з Еркамом. У майбутньому вчитель планує запустити курс і з публічних виступів англійською мовою, а також — приїхати в Україну та деякий час викладати наживо.
«Я навчився у дітей сміливості»
Попри складнощі із відключеннями світла та подекуди відсутність зв’язку, діти знаходили спосіб приєднатися до уроку
«У мене був учень з Херсона. На той час місто було окуповане, і він не міг долучатися до занять. Певний час він їздив на велосипеді, намагаючись знайти інтернет, щоб приєднатися до уроку. Це була велика перешкода. Щодо моїх особистих складнощів, то було нелегко контролювати всіх дітей одночасно, адже маєш не так багато часу. Іноді також приходили російські боти і саботували заняття», — розповідає Еркам Яман.
Учитель наголошує, що його заняття — не лише обмін в одну сторону, адже і сам Еркам багато чого навчився від дітей.
«Я навчився у дітей тому, що ми повинні бути сміливими і не боятися робити помилки. Деякі діти так нервують, коли розмовляють англійською, бо бояться робити помилки. А іншим — взагалі байдуже, що вони припускаються помилок, адже саме так і можна вивчити англійську мову.
Вони також навчили мене деяких українських фраз, таких як «До побачення телебачення». Діти на заняттях розповідають мені про те, що вивчали в школі, наприклад, про фізику.
Що я дізнався від дітей, так це те, що вони сприймають все за чисту монету, особливо маленькі, віком від 6 до 8 років. Коли ви їм щось говорите, вони сприймають це серйозно», — каже Еркам.
Одного розповідає вчитель, клас мав заняття з ідіом англійської мови і одна учениця сприйняла їх дуже буквально:
«Одна з ідіом була «Вбити двох пташок одним каменем» [аналог української «Вбити двох зайців одним пострілом»]. Учениця вигукнула: «Вчителю, ми не повинні вбивати птахів! Чому ми вбиваємо птахів?» Я відповів: «Ні, це лише ідіома. Ми не збираємося вбивати жодного птаха», — ділиться Еркам Яман.
Учитель також поділився із нами натхненною історією Поліни Борисенко, яка в 11 років почала волонтерити перекладачкою для одного канадського проєкту. Детальніше її історію ми розповідали тут.
«Коли вона прийшла на заняття 2 роки тому, то не розуміла мене, але казала: «Я хочу говорити, хочу поставити Еркаму запитання про те, що він їсть, що він робить». Вона хотіла говорити. Я завжди запитував клас: «Як ви сьогодні? Чи цікавить вас предмет, який ми будемо вивчати?». Вона відповідала: «Ні, мені не цікавий цей предмет. Я просто хочу поговорити з вами та поставити вам запитання». Вона завжди була хороброю і ніколи не переймалася через помилки.
Я завжди кажу учням, що вивчення англійської — це також спосіб допомогти Україні. Вдосконалювати себе і представляти свою країну, коли ви виростете. Це ваш шлях. Ви вивчаєте англійську для себе і для України», — впевнений Еркам Яман.
Ми висловлюємо вдячність усім нашим волонтерам, які навчають дітей, підтримують їх та Україну, донатять свій час і ресурс. Дякуємо за те, що ви з нами!
Проєкт здійснює ГО «Смарт освіта» у партнерстві з «Classrooms Without Walls»/Teachers for Ukraine